18/05/2024
Haberler

YÖREX’İ TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU AÇIYOR

NADOLU’NUN RENKLERİ ANTALYA’DA BULUŞUYOR

Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya İhracatçı Birlikleri ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı´nın ev sahipliğinde gerçekleşecek 1. Yöresel Ürünler Fuarı 28 Nisan Çarşamba günü açılıyor. ‘Sizin oraların nesi meşhur?’ sloganıyla başlayacak Yöresel Ürünler Fuarı 1 Mayıs’ta sona erecek. Fuarın açılışını saat 11.00’de Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Yüksel Birinci yapacak.

54 ilden 7 oda, 26 borsa, 19 ticaret sanayi odası 7 belediye, 3 kaymakamlık, 20 firma 29 diğer katılımcılarla 111 katımcının yer alacağı fuara, büyük destek veren Türk Patent Enstitüsü 7- 8 uzmanıyla gelip bütün yöresel ürünlerle ilgili bilgilendirme yapıp coğrafi işaret konusunda çalışma yapacak.

ADANA KEBAP ŞOV

Fuarda Anadolu Ajansı 90. kuruluş yıldönümü nedeniyle ‘AA gözüyle yöresel ürünler’ fotoğraf sergisi açacak. Tescilli Adana Kebabının tanıtım şovun düzenleneceği fuarda, Antalya lezzetlerinin sunulacağı yemek ikramında bulunulacak. Şanlıurfa’dan gelen ekip ise ziyaretçilere sıra gecesi ziyafeti sunacak. Her yöreden gelen ekipler bölgelerine has çalgılarla müzik ziyafeti vereceği fuara katılacak Grup Kervan da türkülerle ziyaretçileri coşturacak. Fuarda Karadeniz ekibi de gösteriler yapacak. Fuar sırasında bölgedekiler başta olmak üzere büyük turistik otellerin satın alma sorumluları ile süpermarket alım sorumlularına yönelik özel programlar düzenlenecek. Turist grupları da fuarı ziyaret edecek. 4 gün boyunca YÖREX’te olacak TRT, fuarı canlı yayınla tüm Türkiye’ye duyuracak. Fuara 4’üncü gün katılacak olan usta televizyoncu Tayfun Talipoğlu, fuarın renklerini bir bir görüntüleyerek, TRT ekranlarından izleyici ile buluşturacak. 

COĞRAFİ İŞARET SEMİNERİ

Fuarın ikinci gününde ‘Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler’ konulu seminer düzenlenecek. Seminere, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Akdeniz Üniversitesi’nden öğretim üyesi Rana Demirer, Türk Patent Enstitüsü marka uzmanları Seher Açıkel ile Serap Tepe ile İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (IGEME) uzmanı Dr. Çiğdem Civaner katılacak. Seminere ayrıca Montpellier Akdeniz Tarım Enstitüsü’nden Prof. Dr. Selma Tozanlı, İsviçre’den Ida Puzone, Fransa’dan Rokfor Konfederasyonu’ndan Isabelle Bernard Trotouin, İtalya’dan Parmigiano Regianno Konsorsiyumu temsilcisi katılacak.

ANTALYALILARA DAVET

Antalya Ticaret Borsası ve BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 4 gün sürecek fuarda hem yöresel ürünlerin tanıtımı yapılacağını hem de bu ürünleri büyük marketlerin raflarına taşıyacak yatırımcılarla buluşmasının sağlanacağını kaydetti. Çandır, ürünlerin coğrafi işaret alması konusunda Türk Patent Enstitüsü’nün da fuar boyunca çalışmalar yürüteceğini söyledi. Ali Çandır, fuara tüm Antalyalıları davet ederken, fuara girişin ücretsiz olduğunu ve ulaşımın da ücretsiz sağlanacağını vurguladı. Çandır, “Anadolu’nun bütün renkleri 4 gün boyunca EXPO Center’de olacak. Bütün Antalyalıları bu renkleri görmeye davet ediyorum. Fuara gelecek ziyaretçiler yöresel tatları tatma imkanı da bulanacak. Ziyaretçiler hem Anadolu’nun 10 bin yıllık geçmişinin ne kadar zengin olduğunu görecek hem de bu değerlere sahip çıkmanın önemini bir kere daha kavrayabilecek” dedi.

YÖREX’E ÜCRETSİZ ULAŞIM

Halkın ücretsiz ziyaret edebileceği 1. Yöresel Ürünler Fuarı’na halkın kolay ulaşımını sağlamak için Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ücretsiz otobüs seferleri düzenleniyor. Saat 10.00 ve saat 15.00 olmak üzere günde iki sefer yapacak otobüsler Cumhuriyet Meydanı’ndan kalkacak. Otobüsler Atatürk Caddesi (Dönerciler çarşısı) , stadyum önü, Işıklar caddesi, Sampi Kavşağı, Portakal Çiçeği Bulvarı, Perge Bulvarı, Aspendos Bulvarı ve Topçular uğrak yerlerini takip ederek ANFAŞ EXPO Center’e ziyaretçileri ulaştıracak.