18/05/2024
Haberler

YÖREX’E 155 BİN ZİYARETÇİ

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle 7’ncisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’e 155 bin ziyaretçinin katıldığını bildiren ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, fuarı önümüzdeki yıl yurtdışına taşıma hedefinde olduklarını kaydetti.

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yönetim kurulu üyeleri Halil Bülbül ve Süleymas Ersan’la birlikte 7’nci Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX değerlendirme toplantısı düzenledi. “YÖREX’in 7’ncisini alnımızın akıyla bitirmenin gururunu sizlerle paylaşıyorum” diyen Çandır, başta ATB personeli olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. 7 yıl önce 25 ilin katılımıyla birincisi gerçekleşen YÖREX’te bu yıl 70 ile ulaştıklarını bildiren Çandır, “İlk yıl 25 bin ziyaretçiyle buluşan fuarımızda bu yıl 155 bin 751 ziyaretçi yer aldı. Öncelikle Antalya’ya sonra tüm Türkiye’ye fuara gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür ediyorum. Çabalarımızın sonuç vermesi bizi mutlu ediyor” dedi.

YÖREX CESARETLENDİRDİ
YÖREX’in fuardan öte kalkınma projesi olduğunu, yerli ve milli bir proje olduğunu söyleyen Çandır, “Küreselleşmenin etkisiyle bizim olanı unutup başkalarının ürettiğini tüketmeye başlamıştık. YÖREX farkındalık yarattık, üreticilerimize cesaret verdik. Kıyıda köşede kalmış ürünleri üreten insanlar YÖREX’le cesaret buldu, üretmeye devam ettiler” diye konuştu. Yöresel ürünlerle ilgili sorumluluğunun arttığını kaydeden Çandır, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük Ticaret Bakanlığı, TOBB’un desteğiyle üreticilerin eğitilmesi gerektiğini, ürünlerin gerektiği gibi üretilip pazara sunulması için eğitimin gerekli olduğunu vurguladı.

YÖREX’İ ÖNÜMÜZDEKİ YIL YURTDIŞINDA GÖRECEĞİZ
YÖREX’e 7 yıldır destek veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, her yıl YÖREX’i ziyaret ederek güç veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, 7’nci YÖREX’in açılışına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye, 7’nci YÖREX’i ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na teşekkür eden Çandır, “Ortada bir başarının olduğu herkes söylüyor. Biz daha yolun başındayız ama ortada bir başarı varsa tüm oda ve borsaların başarısıdır. Onlar olmasaydı bu başarıyı elde edemezdik. Kalkınma ajansları ve yerel yönetimlere de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu. YÖREX’ten beklentinin arttığını söyleyen Çandır, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin YÖREX’i yurtdışına çıkarmak için destek sözü verdiğini anımsattı. YÖREX’in yönünün katılımcılara yönelik yapılan anketlerle belirlendiği söyleyen Ali Çandır, “Umuyoruz önümüzdeki yıl YÖREX’i tüm kurumların desteğiyle yurtdışında göreceğiz” dedi.

COĞRAFİ İŞARETLER ENSTİTÜSÜ ARTIK ZORUNLU
Yöresel ürünlerin hakkının hukukunun korunmasını sağlayan coğrafi işaret zırhına bürünmesi için çalışmalar yaptıklarını da söyleyen ATB Başkanı Ali Çandır, “Bu yönde yol aldık ama yeterli değil. Her ortamda dile getiriyoruz Coğrafi İşaret Enstitüsü kurulması zorunludur. 2500 -3000 yöresel ürünün hakkını hukukunu korumak, onları gün ışığına çıkarmak, önce kendi insanımıza sonra dünya insanına ulaştırmak için bu ürünlerin sağlıklı şekilde denetlenmesi, izlenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. Fransa’da bunun örneği var, üretimden tüketime yöresel ürünleri takip edecek Coğrafi İşaret Enstitüsü’nün kurulması zorunluluğu var” diye konuştu.

YÖREX bünyesinde TOBB organizasyonuyla düzenlenen Coğrafi İşaret Semineri ile ilgili de bilgi veren Çandır, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA),Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Organizasyonu (OriGIn), Uluslararası Akdeniz Tarım Araştırmaları Merkezi Montpellier Akdeniz Tarım Enstitüsü’ne (CIHEAM-IAMM) sağladıkları katkıları için teşekkür etti.

KALKINMA AJANSLARI GÜÇ VERDİ

7’nci YÖREX’e 13 kalkınma ajansının güç verdiğini söyleyen Ali Çandır, “Umuyoruz gelecek yıl 26 kalkınma ajansı YÖREX’te olur. Aslında kalkınma ajanslarının çalışma tanımıyla YÖREX örtüşüyor. Bölge refahının artırma, işsizliği azaltma, kırsalda işsizliği önleme gibi hedefleri ortak. Kırsal kalkınmayı hedefliyorsak bunun anahtarı olarak yöresel ürünleri görüyoruz” diye konuştu.

DENETİMSİZ SERGİLER YÖRESEL ÜRÜNLERE ZARAR VERİYOR
Yöresel ürünlerin gıda güvenliğine ve denetime tabi olmadan gelişi güzel sergilenmesini eleştiren Ali Çandır, şunları söyledi:
“Bizler YÖREX’i, sizlerinde bildiği üzere 5174 sayılı kanun gereğince, fuar olarak daha önce şartları ve uyulması gereken kurallar bütününe uygun bir biçimde düzenlemekteyiz. Ancak sergi adı altında pazar yerleri de dahil olmak üzere kentimiz ve ülkemizin çeşitli noktalarında yapılan etkinlikler; günü birlik çıkarlar uğruna, yöresel ürünlerin itibarına ve tüketici nezdinde oluşan güven algısına zarar vermekte ve yer yer bu güveni yok etmekteyiz. Bu konuyu fuar sonrası Gümrük ve Ticaret Bakanımıza da ilettik. Temel isteğimiz şehir günleri ya da yöresel ürünler adı altında yapılan etkinlikleri bir kurala bağlayan, taklit ve tağşiş ile kötüye kullanımın olduğu anlarda ağır cezaların olacağı bir sergi ve organizasyon sisteminin olması yönündedir” diye konuştu.

Ali Çandır gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Yöresel ürünlerin endüstriyel ürün olmasına karşı olduğunu vurgulayan Çandır, “Yöresel ürün endüstriyel hale gelince 12 bin yıllık birikim yok olur. Olursa keçi sütünden Ezine peyniri diye saçma sapan şeyler ortaya çıkar” dedi.
Çandır, bir soru üzerine YÖREX’in ardından çok sayıda ticari anlaşmanın sağlandığını bildirdi.
YÖREX’te tüm stantların büyük ilgi gördüğünü söyleyen Çandır, “Antalya’da çok sayıda şehirden insan yaşıyor. Düzenlediğimiz fuarda da bunu çok açık bir şekilde gördük. Türkiye’nin doğusu da batısı da burada biz olduk. Bütün şehirler bir araya geldi. Bu da bizi mutlu etti. Doğu ve Güney Doğu’dan katılan kalkınma ajanslarına da ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Coğrafi işaretli ürünlerin diğer ürünlere göre pahalı olduğunu belirten Çandır, “Tüketici coğrafi işaretli ürüne yüzde 20-30 oranında fazla ödemeyi göze alıyor. Şimdi siz Akseki’den pekmezi alır içine su katarsanız bunun ücreti fazla gelebilir. Ancak coğrafi işaretli ürünler doğal olarak normalden biraz daha pahalı bu gayet normal bir durum” diye konuştu.