21/02/2024
Haberler

“YÖREX Türkiye 2010 1. Yöresel Ürünler Fuarı” TOBB takviminde

28 Nisan-1 Mayıs 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan YÖREX Türkiye 2010 1. Yöresel Ürünler Fuarı, TOBB 2010 Yılı Fuar Takvimi’ne girdi.

Antalya’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de desteğiyle düzenlenecek olan “YÖREX Türkiye 2010 Yöresel Ürünler Fuarı” TOBB’un düzenleyip, yürüttüğü “Kriz Varsa Çare de Var” kampanyası çerçevesinde Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya İhracatçı Birlikleri ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı’nın ev sahipliğinde tarım, gıda, el sanatları ve sanayi ürünlerinin sergileneceği birt organizasyon olacak.

Fuarın, “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” sloganıyla yürütülen tanıtım çalışmaları hızla devam ediyor. Fuarda, coğrafi işaret almış ya da henüz almamış olan, yöresinin adıyla anılan ya da yöresinin adıyla anılması istenen, bu adla ticari değer kazanmış ürünleri tanıtmak; pazarlarını geliştirmek; yeni pazarlar yaratmak ve bu ürünlerin ticari değerini arttırmak için yatırımcıları teşvik amacıyla tarım, gıda, el sanatları ve sanayi ürünleri sergilenecek. Belli coğrafi bir bölgede o bölgeye has iklim ve doğa koşulları altında ya da o bölgede geliştirilmiş özgün üretim teknikleri ile üretilen, kimi kıyıda köşede kalmış ve ticari anlamda olması gereken değeri bulamamış; kimi ise coğrafi işaret tescilini alıp uluslararası düzeyde üne kavuşmuş ürünler, bu fuarda yer alacak ve pazar imkanlarını geliştirmeye çalışacaklar.

Yöresel ürünler, yerinde istihdam konusundan tutun, ekonomik nedenli göçlerin önlenmesine kadar pek çok sosyo-ekonomik sorunla da yakından ilgili bir olgu. Fransa ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan yöresel ürünler ve bunların coğrafi işaretlerinin tescili konusu,  bugüne kadar ülkemizde malesef ihmal edilmiş ekonomik değerlerimizdendir. YÖREX Türkiye 2010, 1. Yöresel Ürünler Fuarı’nın, bu konuda gelişecek olan kamuoyu kanaatlerinde önemli katkı yapması bekleniyor.

YÖREX