18/05/2024
Haberler

YÖREX BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin (TOBB) desteğiyle 7-11 Ekim tarihlerinde Antalya EXPO Center`da gerçekleşen 6. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, doğudan batıya kuzeyden güneye 68 ilden yüzlerce yöresel ve geleneksel ürüne ev sahipliği yaptı. 158 standın açıldığı 388 katılımcının ürünlerini ziyaretçilerle buluşturduğu YÖREX`e katılım da yoğun oldu. 132 bin 198 kişinin ziyaret ettiği YÖREX, yüzlerce yöresel ürünün ekonomiye kazandırılmasına umut oldu.
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Yöresel Ürünler Projesi`nin bir etabı olan YÖREX`i başarıyla tamamladıklarını bildirdi. Bu yıl YÖREX`e gelen yöresel ürünlerin sunumunun daha da geliştiğine dikkat çeken Çandır, “Bu da bize 6 yılda ne kadar önemli bir yol aldığımızı gösteriyor. Geçen yıllarda yöresel ürünün sunumuyla ilgili sıkıntı yaşayan üreticimiz, bu yıl ürünlerin ambalajlanması, satışı ve pazarlanmasında çok iyi noktaya geldiklerini gösterdi. Üreticilerimiz sunumlarıyla ziyaretçilerden tam not aldı. Yöresel Ürünler Projemizin etabı YÖREX`i bitirdik ancak kıyıda köşede kalmış ürünlerimizin ambalajından pazarlanmasına kadar derinlikli çalışmamız devam edecek” diye konuştu.
BÜYÜK MARKETLERLE İKİLİ GÖRÜŞMELER
YÖREX`te üreticiyle büyük market ve otellerin satın almacılarının ikili görüşmeler yaptığını da belirten ATB Başkanı Ali Çandır, ikili görüşmeler sayesinde çok sayıda iş bağlantısının sağlandığına dikkat çekti. Yöresel ürünlerin YÖREX ile önemli bir yol kat ettiğini söyleyen Ali Çandır, “Ürünlerimizi yurtdışındaki alıcılarla buluşturmak en büyük hayalimiz. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu`nun da desteğiyle özellikle coğrafi işaretli ürünlerimizin yurtdışında tanıtımını sağlamayı arzu ediyoruz” dedi.
HERŞEYE RAĞMEN KATILIM SEVİNDİRDİ
Ziyaretçilerin, EXPO Center kavşağındaki üst geçit çalışmaları nedeniyle alana ulaşmakta zorlandığına dikkat çeken Ali Çandır, 10 Ekim`de yaşanan Ankara`daki hain saldırı nedeniyle de insanların fuara gelme konusunda enerjisinin düştüğünü belirtti. Çandır, “Tüm bunlara rağmen YÖREX`e katılım yoğun oldu” dedi. YÖREX`te batısıyla doğusuyla kuzeyiyle güneyiyle 12 bin yıllık Anadolu zenginliklerini bir araya geldiğini kaydeden Çandır, “YÖREX`te `bir` olduk” dedi. Çandır, terör saldırısı nedeniyle fuarda kültürel etkinliklerin kaldırıldığını, müzik yayınının da kesildiğini belirtti.
DESTEKLEYENLERE TEŞEKKÜR
Antalyalıların, Türkiye`nin bu fuarı sevdiğini vurgulayan Ali Çandır, “YÖREX`e gelerek hem yöresel ürünlerle buluşan hem yöresel ürünlerin cesaretlenmesini sağlayan, Anadolu`nun el emeği göz nuru ürünlerine sahip çıkan ziyaretçilerimize çok teşekkür ediyoruz. Fuarı çocuklarıyla birlikte gezen anne babalar ile çocukları fuarla buluşturan okul yönetimlerine de teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Ali Çandır, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kalkınma Bakanlığı, Antalya Valisi Muammer Türker, Türk Patent Enstitüsü, Belediye Başkanları, tüm oda ve borsa başkanlarına YÖREX`e verdikleri destek nedeniyle teşekkür ederken, “YÖREX`in başarıya ulaşmasında basınımızın büyük emeği var. YÖREX`e destek veren yerel ve ulusal basınımıza ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.