27/02/2024
Haberler

YÖREX Basın Toplantısı yapıldı

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR:

“10 BİN YILLIK ANADOLU KÜLTÜRÜ, RENGERANK TÜRKİYE HARİTASI OLARAK EXPO CENTER’DA SERGİLENECEK”

ATSO BAŞKANI ÇETİN OSMAN BUDAK:“BU YEREL BİR ORGANİZASYON DEĞİL ULUSAL BİR ORGANİZASYONDUR VE ULUSLARARASI OLACAKTIR”

Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya İhracatçı Birlikleri ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı´nın ev sahipliğinde 28 Nisan- 01 Mayıs 2010 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da gerçekleşecek 1. Yöresel Ürünler Fuarı’nın basın toplantısı Sheraton Otel’de yapıldı. Basın toplantısına, Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya İhracatçı Birlikleri Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Isparta Borsa Başkanı Ahmet Adar, Deniz Ticaret Odası Başkanı Ahmet Erol, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ramazan Kayar, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, BATEM Müdürü Suat Yılmaz, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce, ATAV Başkanı Nizamettin Şen, POYD Başkanı Volkan Şimşek, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kerim Aydoğan, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Vural, Anfaş Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, Döşemealtı Belediyesi Basın Müdürü Cavit Yarar katıldı.

Ali Çandır, kaybolmaya yüz tutmuş veya markalaşamamış yöresel ürünlerin üretimini artırıp, markalaşmalarını sağlayıp, istihdam yaratarak, bu ürünlerin marketlerde satışı ile ihracatını sağlamak istediklerini söyledi. “Sizlerden aldığımız güçle böyle bir organizasyona cesaret ettik” diyen Çandır, şunları kaydetti:

“Şu anda Türkiye’nin ihtiyacı olan, yerinde istihdamın ve ticaretin gelişmesi, milli hasılanın güçlenmesi ve ihracatın gelişmesine neden olacak projenin ilk ayağı yöresel ürünler fuarıdır. Bundan sonra biz sizlerle birlikte projeyi daha da geliştirerek gün ışığına çıkmayan ürünleri gün ışığına çıkaracağız bunların süpermarketlerde satılmasını sağlayacak ihraç edilmesini sağlayacağız. Türkiye’nin cazibesinin artırmanın yolunu bu yolla gerçekleştireceğiz. Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle çocuklara unutulan değerleri tattıracağız, tanıcağız. Heyecan verici bir proje. Ben bu yolda bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. 1 aydır kamuoyunda basının bize verdiği destek gerçekten b.izi duygulandırdı. Bundan sonraki aşamalarda da bunu daha güzel Türkiye için ilerleteceğiz.”

Ali Çandır, 54 ilden 7 oda, 26 borsa, 19 ticaret sanayi odası 7 belediye, 3 kaymakamlık, 20 firma 29 diğer katılımcılarla 111 katımcının fuarda yer alacağını söylerken, fuarın açılışını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın yapacağını kaydetti. Fuarda AA muhabirlerinin objektifinden fotoğraf sergisinin yer alacağını da belirten Çandır, fuarda Adana kebabının tanıtım şovu yapılacağını, Antalya sofrası kurulacağını, Karadeniz ekibi gösteriler yapacağını, Grup Kervan’ın türkü ziyafeti sunacağını söyledi. Çandır, öğrencilerin özellikle fuara gelmesinin sağlanacağını belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle her gün saat 10.00 ve 15.00’te Cumhuriyet Meydanı ve Yüzüncüyıl Bulvarı’ndan araç kaldırılacağını kaydetti. Çandır, “Fuara giriş ücretsizdir tüm Antalyalıları davet ediyorum” dedi.Çandır, “10 bin yıllık Anadolu kültürü, rengerank Türkiye haritası olarak EXPO Center’da sergilenecek. Fuar kıyıda köşede kalmış ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayacak. Türk patent Enstitüsü 7-8 uzmanıyla gelip bütün yöresel ürünlerle ilgili bilgilendirme yapıp coğrafi işaret konusunda çalışma yapacak” diye konuştu.

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Yöresel Ürünler Fuarı’nda Anadolu’nun binlerce yıllık ürünlerinin tanıtımının yapılacağını belirtti. Budak, “Binlerce yıllık kültürün globalleşen dünyada kaybolmaya yüz tuttuğu dönemde projenin ATB tarafından ortaya atılması hepimizin dört elle buna sarılmasına sebep oldu. Bu yerel bir organizasyon değil ulusal bir organizasyondur ve uluslararası olacaktır” dedi. TPE verilerine göre coğrafi işaret alabilecek 1800’ün üzerinde ürün bulunduğunu belirten Budak, “Bu fuar, bunların ulusal anlamda bilinirliğinin artırılmasının ilk adımıdır. TOBB da bu projenin arkasında. Bundan sonra da arkasında olacaktır. Gelecekte de bu fuar genişletilerek başka illerde de yapılabilir” diye konuştu. Yunanistan’ın uluslar arası tescilli 86 ürünü olduğuna dikkat çeken Budak, ”Maalesef biz biraz geriyiz ama geç kalmadık. Çünkü küresel rekabet bu tür ürünlerin rekabet şansını da tamamen ortadan kaldırıyor. Devlet politikası olarak da bunun desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Osman Bağdatlıoğlu, bir malın paraya çevrildiği zaman değerinin oluştuğunu belirterek, “Yöresel ürünleri ekonomiye kazandırıp katma değeri yüksek hale getirmek lazım. Umarım, yöresel organizasyonu evrensel organizasyona çevirip dünyada tanınırlığımızı arttırırız” dedi.

1. Yöresel Ürünler Fuarı´nın çok heyecan verici bir porje olduğunu anlatan Nizamettin Şen, bu fuarın Türkiye´nin yöresel ürünlerinin tanıtımına ve Türk kültürüne büyük katkı yapacağını belirtti. Şen, ´´Turizm açısından bu fuar çok büyük katkı yaratacak. Türkiye´nin ne kadar çeşitli ürünleri olduğunu gösterecek. Ayrıca, kendi zenginliklerimizi de tanıtma fırsatı olacak. Kendi zenginliklerimizi, kendimiz daha yeni fark ediyoruz. Bu farkındalıkları daha da çoğaltmamız lazım. Turizm açısından çok büyük katma değer sağlayacak. Bu fuardan sonra otellerimiz, turizm işletmelerimiz de yöresel ürünlerimiz daha fazla kullanacak´´ diye konuştu.

Bedrullah Erçin, “Geçmişten gelen geleceğe miras bırakacağımız kültürümüzü, el emeği ürünlerimizi, tarım ürünlerimizi bu fuarla gün yüzüne çıkarmak ve marka haline getirip dünyaya tanıtmak sosyal sorumluluktur. Bu kapsamda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İbrahim Acar, 10 milyon turisti ağırlayan Antalya’nın böyle bir fuara ev sahipliği yapmasının önemli olduğunu söyledi. Acar, “10 milyon turistin kendi hayat tarzını burada da görmesi çok önemli değil, önemli olan ziyaret ettiği ülkemizde bize ait olan şeyleri yaşaması damak tadını alması kültürümüzle ilgili öğeleri tanıması çok önemli. Bu güzelliklerle Antalya’yı tercih edenlerin sayısının artacağını düşünüyorum” dedi.

Osman Nuri Gülay, geçmişini unutmayan geleceğe güvenle bakan nesiller yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, “Çocukların bu fuara mutlaka katılması lazım” dedi.

Şükrü Vural, bugüne kadar turizm bölgelerinde taklit ürün satıldığını, bundan sonra gerçek ürünlerin satılacağını umduğunu söyledi. Vural, ´´Artık taklit ürün satmaktan kurtulur kendi gerçek ürünlerimizi satarız´´ dedi.

Server Seçer, YÖREX’in bir çok alana hizmet edeceğini belirterek, “Şehirlerin tanıtımına faydalı olacak. Kaybolmaya yüz tutmuş ürünlerin tanıtımına faydası olacak. Ürünleri üretenlerin gelişmesine katkıda bulunacak. Antalya’ya büyük katkısı olacak. Uluslar arası boyut kanacağına inanıyorum, ihracata da vesile olacak” dedi.

Hasan Gökce, fuarın yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması anlamında büyük hizmet edeceği inancında olduğunu belirterek, “Fuarla ürünlerin markalaşması anlamında büyük bir adım atılacaktır” dedi.

Ahmet Adar, “İlimizdeki yetişen ürünleri daha en plana çıkarma ve tanıtma imkanı bulacağız hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ahmet Erol, “Elimizdeki ürünlerin ticari değerlerinin farkında değiliz. Bir çok ürünü daha ambalajlayamadık bile. Kültürümüze sahip çıkacağımız için mutluyuz. Antalya’nın bunu sahiplenmesi bizi gururlandırıyor” dedi.

Kerim Aydoğan, fuara Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi, Alanya Tanıtım Vakfı, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası’yla katılacaklarını belirterek, “Unutulmaya yüz tutmuş ürünlerimizle fuarda olacağız. Alanya’da muz üretiliyor ama patentimiz yok. İnşallah onunla ilgili çalışma içerisinde olacağız” dedi.

Volkan Şimşek, “Antalya Türkiye’nin yurtdışına açılan kapısıdır. Türkiye mozayiği Antalya’da sergilenecek. Kendi kendimizi yeni yeni keşfetmeye başlıyoruz. Ürünlerimizle dünya piyasasında yer almaya başlayacağız. Umuyorum yakında bu ürünlerin satıldığı mağazalar otellerin içlerinde açılır gelen misafirler Türk ürünleriyle ülkelerine dönerler. Ticari ürünlerde de dünyayı kendimizden söz ettiririz” dedi.

Suat Yılmaz, “200 civarında narenciye çeşidimiz var. Önemli kısmını fuarda sergileyeceğiz” dedi.Cevat Yarar, “Bu fuar Unutulmaya yüz tutmuş yüzlerce ürün gibi Döşemealtı halısına sahip çıkılmasını sağlayacaktır” dedi.