04/03/2024
Haberler

Yöresel ürünler, dünyaya tanıtılacak

28 Nisan-1 Mayıs 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan YÖREX 2010 – 1. Yöresel Ürünler Fuarı’nın tanıtım toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yerel pazarlarda sıkışıp kalan çok sayıda ürünümüz olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu bu ürünlerin yeterince bilinip, tanınamadıkları için ülke ekonomisine katkısının sınırlı kaldığını anlattı, “Bu fuar, ülkemizin 81 ilinin üretim zenginliğini sergileyecek, hem tüketim hem de yatırım konusunda birçok imkan sunacak” diye konuştu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” sloganıyla açılacak Fuar’ın tanıtımıyla ilgili olarak İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında, yöresel ürünlerin ülke ekonomisine sınırlı katkı sağlayabildiğini ve ithal ürünler arasında sıkışıp kaybolduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu, “Yerli malı yurdun malı şeklinde bir eski anlayışı kesinlikle benimsemiyor ve amaçlamıyoruz. Piyasa ekonomisinde karar verici olanlar tüketicilerdir. Biz kendi ürettiğimiz ürünlerin kalitesine güvendiğimiz için önce bunların kamuoyunda tanınmasını istiyoruz ki, tüketiciler tercih yaparken böyle bir alternatifleri olduğunu da görsünler” diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu fuara otellerin, perakende satış zincirlerinin ve büyük süpermarketlerin satın alma bölümlerini davet ederek tanıtımlar gerçekleştireceklerini belirterek, halen 126 yöresel ürünün Türkiye içinde coğrafi tescil aldığını, AB içindeki tek tescilli yöresel ürünün ise Antep Fıstığı olduğunu kaydetti.

Fuar ile coğrafi işaret tescili konusunda bilinçlenmenin de ilk hamlesinin oluşturulacağını söyleyen Hisarcıklıoğlu, markalaşmanın ürün standardizasyonunda bir noktaya gelindiğinin somut göstergesi olduğuna dikkati çekti.

Türkiye´nin ürünlerini tanıtmaktaki eksikliklerine ilişkin örnekler veren Hisarcıklıoğlu, “Biz kendi değerimizi bilmez, sahip çıkmazsak, işte böyle hazırdan yiyen oluruz. Bu önemli fuarın önce tanıtım, sonra da markalaşmanın gelişmesi açısından büyük faydası olacağına inanıyorum” dedi.

“Verimsiz diye terk ettiğimiz tarım, krizden en az etkilenen sektör oldu”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye´nin, dünyanın 8. büyük tarım ekonomisi olduğunu, makarna ihracatında İtalya´dan sonra ikinci sırada yer aldığını, 2009 yılında genel ihracatta yaşanan yüzde 23´lük düşüşe karşın tarımsal ürün ihracatının aynı seviyeyi koruyarak 10,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anlattı. Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü,  “Tarımsal üretim 2008 yılında yaklaşık 69 milyar lira olmuştur. Küresel krize rağmen 2009 yılı ilk 9 ayda ülkemizin tarımsal üretimi yüzde 8 artmıştır. Türkiye üretim bakımından incir, kayısı, fındık, kiraz ve nohuttan oluşan 5 üründe dünya birincisidir ve 23 üründe ilk 5´te yer almaktadır. 700´den fazla bitkinin hasadı yapılmaktadır. Dünya nüfusu devamlı arttığı için gıdaya olan ihtiyaç önümüzdeki yıllarda hızlı bir oranda artacak. Bu yüzden tüm dünyada tarıma ve gıdaya yapılan yatırımlar hızla artıyor. Dün ne yazık ki, verimsiz diye terk ettiğimiz tarım sektörü, küresel ekonomik krizden en az etkilenen sektör oldu. Dolayısıyla hızla bu alana yönelmek gerekiyor.”

“Yüzde 10’u turist olmak üzere , 30-35 bin ziyaretçi bekleniyor”

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise, markalaşma ve coğrafi tescillenme konularında konferansların da verileceği fuar ile üreticilerle yatırımcıları bir araya getirmeyi ve üreticileri coğrafi işaret alma konusunda motive etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Çandır, Fransa´nın yöresel ürünlerin ihracatından yıllık 6 milyar avro gelir elde ettiğini söyledi.

Fuarın tarım ürünlerinin yanı sıra yöresel özellik taşıyan halı gibi ürünleri de içereceğini belirten Çandır, ayrıca en uzun Adana kebabı gibi rekor denemeleri ve yemek yarışmaları da düzenleneceğini kaydetti.

Çandır, fuara 30-35 bin civarında ziyaretçi beklendiğini ve bunların yüzde 10´unu turistlerin oluşturacağının öngörüldüğünü aktardı.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak da, “Yüzlerce yıldır süzülerek gelmiş bir kültürel zenginliğin buluşması” olarak nitelediği fuarı, yöresel ürünlerin uluslararası çapa ulaşması için bir başlangıç olarak gördüklerini ifade etti.Fuarın 9 milyona yakın turist çeken Antalya´da yapılmasının önemine işaret eden Budak, turistlere fuar sonrası havaalanı ve otellerde ürünlerin sunulacağını, ürün tanıtımlarının yer aldığı CD´lerin dağıtılacağını söyledi.