18/05/2024
Haberler

YERLİ MALI CARİ AÇIĞIN İLACIDIR

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ın, 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası mesajı:

“Yerli üretim mallarının tüketimini arttırmak amacıyla kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatan anlamlı bir haftadır. Ancak bilinen adıyla Yerli Malı Haftası’nın özünün çocuklar ve gençler tarafından bilinmediğini, nostaljik kutlama havasında anıldığını görüyoruz. Çocuklarımıza ekonomik rekabetin küreselleştiği bir dönemde, yerli malı kullanımının ulusal ekonomiye katkısını anlatmalıyız. Milli servet tasarrufu yapmak için yerli malı tüketme zorunluluğunu toplumsal bilince dönüştürmeliyiz.

YERLİ TÜKETİM CARİ AÇIĞI, İŞSİZLİĞİ AZALTIR
Ülkelerin mali yapılarının sağlamlığının ölçülmesinde en önemli unsurlardan biri de cari açıktır. Bugün ekonomi çevrelerinin en büyük tehdit olarak gösterdiği cari açığın ilacı ise yerli üretim ve tüketimdir. Cari açığı azaltmak için turizm gelirlerini arttırma, yatırım çekme gibi birçok yol deniyoruz ancak yerli üretim ve tüketimin desteklemesini hep geri plana itiyoruz. Araştırmalara göre, tüketim malı ithalatına giden her 6 bin 500 dolar Türkiye’de bir kişiyi işsiz bırakıyor. Bu rakam bile neden yerli üretime yönelmemiz gerektiğini bizlere gösteriyor.

PAROLAMIZ 869 OLMALI
Yerli malı kullanmak milli tasarruftur. Alışverişte satın aldığımız ürünün barkodu ( kimlik kodu ) 869 ile başlamalı. Parolamız “869” olmalı. Ayrıca “Türk Malı” veya “Made in Turkey” yazımı da ürünün yerli malı olduğuna dair göstergelerdir.

YÖREX YERLİ ÜRETİMİ TEŞVİK EDER
Antalya Ticaret Borsası olarak yerel ürünlerin üretilmesi ve bunların tüketilerek ekonomiye kazandırılması için özel bir çaba sarf ediyoruz. Bu nedenle Yöresel Ürünler Projesi ni hayata geçirerek, proje kapsamında her yıl Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) düzenliyoruz. Amacımız, yerli üretimi ve yerli malı tüketimini yaygınlaştırmak ve gelecek nesillere bu değerlerimizi emanet etmek. 5. Yöresel Ürünler Fuarı’nda da yöresel ürünlerimizi çocuklarla buluşturup, ulusal değerlerimizi görmelerini sağladık, ziyaretçilere çocuklarının beslenme çantalarına yöresel yiyecekler hazırlamalarını tavsiye ettik.

Umuyoruz, bizim başlattığımız yerli malına sahip çıkma girişimi ülke genelinde de karşılık bulur. 2015 yılının yerli tüketim yılı ilan edilmesi gerektiğini düşünüyor, herkesi yerli üretimi desteklemeye ve yerli ürün tüketmeye çağırıyoruz.”