18/05/2024
Haberler

YEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER

Yöresel ürünlerin markalaşması ve ticari değer kazanması yolunda önemli bir buluşma noktası haline gelen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX in Trakya Bölgesi tanıtım toplantısı Edirne Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapıydı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, ETB Meclis Başkanı Fedai Canım, Edirne Vali Yardımcısı Nedim Özırmak, Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ile Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde bulunan 10 oda ve borsanın başkanları, genel sekreterleri ve Trakya Kalkınma Ajansı temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen tanıtım toplantısı kapsamında “Yerel Kalkınmanın Anahtarı: Yöresel Ürünler” başlıklı panel de gerçekleştirildi. Panelin açılışında konuşan Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, panelin yerel kalkınma açısından büyük önem taşıyan yöresel ürünler konusunda bilgilenme fırsatı vereceğine inandığını kaydetti. Öztürk, Anadolu ile Avrupa arasında köprü olan Trakya da bir çok yöresel ürün bulunduğunu, bunları ekonomiye kazandırmak için çalıştıklarını kaydetti.

“100 MİLYAR AVRA LUK KÜRESEL PAZAR”


Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, yöresel ürünlerin dünya ölçeğinde 100 milyar Avro luk parasal değere sahip olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu pastadaki payını arttırmak gerektiğini vurguladı. Çandır, “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” sloganıyla bu yıl 5 incisi 22-26 Ekim 2014 tarihlerinde Antalya da düzenlenecek YÖREX in doğudan batıya, güneyden kuzeye Anadolu nun değerlerini buluşturacağını söyledi. Yöresel ürün zengini Trakya bölgesini YÖREX e davet eden Ali Çandır, “Türkiye nin tüm renklerini aynı çatı altında bir araya getirerek ekonomiye kazandırma hedefindeyiz” dedi. YÖREX in ATB nin Yöresel Ürünler Projesi kapsamında düzenlediği bir organizasyon olduğunu belirten Çandır, yöresel ürünlerin değerini artırmak, yöresel ürünlere dikkat çekmek, coğrafi işaret tescilleriyle yöresel ürünlerin koruma altına alınmasını sağlamak, yereldeki üreticinin cesaretlendirilip yerel ürünlerin üretimini teşvik etmek amacıyla bölge oda ve borsaların desteğiyle de “Yerel Kalkınmanın Anahtarı: Yöresel Ürünler Panelini” düzenlemeye devam edeceklerini söyledi. Çandır, “Yöresel ürünler sadece ekonomik değeri olan ürünler değil, bu toprakların bizlere emanetidir. Bunları geliştirerek gelecek nesillere aktarmak hepimizin boynunun borcudur” diye konuştu.

Türk Patent Enstitüsü Uzman Yardımcısı Ebru Bilgin Solmaz, TOBB Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Başkan Yrd. Belgin Sağdıç ve Antalya Ticaret Borsası Coğrafi İşaretler Uzmanı Dr. Rana Demirer’in konuşmacı olarak katıldığı panelde, menşe adı koruması ile mahreç işareti arasındaki farklar, coğrafi işaret tescili süreçlerinde son yıllardaki gelişmeler; başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken konular anlatıldı. Panelde, Edirne Beyaz Peyniri’nin Mahreç İşareti ile tescillenme süreci örnek olay olarak ele alındı ve tartışıldı. Tescil başvurusu ile ilgili prosedür hakkında detaylı bilgilerin verildiği panelde dinleyiciler, tescil işlemlerinin maliyetlerinden, üretim yapanların ticari haklarının korunmasıyla ilgili uygulamalar hakkında bilgi sahibi oldu.