27/02/2024
Haberler

VALİ ÖZTÜRK ANTALYA BORSA MECLİSİ´NE KONUK OLDU

Antalya Ticaret Borsası Aralık ayı meclis toplantısı ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapıldı. Meclisin bu ayki konuğu Antalya Valisi Sebahattin Öztürk oldu. Meclis üyelerinin yanı sıra komite üyelerinin de katıldığı kahvaltılı toplantıda, Vali Öztürk, gündeme tarımla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Antalya Ticaret Borsası´nın kentin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu kaydeden Öztürk, “Borsalarımızın bir şehrin sesi olma konusunda önemli bir işlevleri vardır” dedi.

BORSA STRATEJİK BİR KURUM

Antalya Ticaret Borsası´nda tescil gören ürünlerin çeşitliliğine dikkat çeken Vali Öztürk, “Her yerde bu kadar çeşitli üretim yok. Türkiye´nin başka yerinde olmayan aromatik ve kesme çiçek komitesi borsamızda var. Bütün bunlar farklı bir çeşitliliği gösteriyor. Borsamız stratejik bir kurum olma özelliğindedir” diye konuştu.

Antalya´nın yaş meyve ve sebzede Türkiye´nin bir numarası olduğunu vurgulayan Vali Öztürk, her ilçesinin bir ürünüyle öne çıktığını ve iddialı olduğunu belirtti. Öztürk, “Bu büyük bir coğrafi zenginliktir, iklim zenginliğidir, insan zenginliğidir” dedi. Öztürk, üretimde öncü olmanın birtakım sorumlulukları beraberinde getirdiğini söyledi.

Borsalar daha ayakları yere basan bir tabana sahip olduğunu vurgulayan Vali Öztürk, yerli malı üretip tüketen bir teşkilat olduğuna dikkat çekti. Dünyanın her geçen yıl güvenli gıdaya ihtiyacının arttığını düşünüldüğünde borsa teşkilatlarının öneminin bir kere daha ortaya çıktığını ifade eden Vali Öztürk, gıda konusunun da bu çerçevede önemli olduğunu kaydetti. Öztürk, üreticilere “Genetiği değiştirilmiş ürünlerle karşımıza çıkmayan bir üretim skalası bekliyoruz. Arkadaşlarımızın buna özellikle dikkat etmelerini umuyor ve bekliyoruz” dedi.

TARIM SİGORTASI ŞART

Antalya´nın bazı bölgelerinde hemen her yıl afetler yaşandığını, ancak üreticinin devlet yardımı beklediğini belirten Sebahattin Öztürk, “Yardımlarla bu iş yürütülmez. Yapılacak iş bellidir. Mutlaka tarım sigortasına geçmek lazım. Devletin bütün zararları karşılaması mümkün değil. Tarım sigortasını yüzde 80-100´lere ulaştırmanın yollarını aramalıyız” dedi.

Antalya dünyanın bütün modern üretim tekniklerini uygulayan bir kent olduğunu ancak yeterli olmadığını söyleyen Vali Öztürk, “Modern tesislerimizi artırmalıyız ancak, bunu yaparken eski tadı, lezzeti yok edecek, sadece hacmi önceleyen üretimden uzak durmalıyız. Bizim mutlaka güvenli gıda konusuna çok özen göstermemiz lazım” diye konuştu.

GÜVENLİ GIDA

Antalya´da üretilen gıdanın standartların üzerinde olduğunu kaydeden Vali Öztürk, “Bilinçlenme hem üreticide hem tüketicide artıyor. Bunu en iyi uygulayıcı olanlar Antalyalı üreticidir. Ben her şeye rağmen bu konuda evrensel standartların üzerinde olduğumuzu düşünüyorum. Avrupa Birliği ve diğer ülkelerde bizim satamayacağımız ülke yok. Biraz siyasi sebeplerle hayvansal ürünlerimize zaman zaman sınırlama getirildiğini biliyoruz” açıklamasında bulundu. Vali Öztürk, 2023 yılı hedeflerini anımsatarak, “Üretimimizi katlamamız gerekiyor. Bize önemli hedefler çizildi, o hedefe ulaşıp hatta üzerine bile geçmemiz lazım. Bu konuda Antalya´nın üzerine önemli bir sorumluluk düşüyor. Hepimiz bu konuda canla başla çalışıp hedefleri gerçekleştirmenin yollarını bulmalıyız. Çünkü Türkiye´nin zenginleşmesi güçlenmesi lazım” dedi.

Tarımda ciddi bir istihdam imkanı bulunduğunu vurgulayan Vali Öztürk, “Tarım ve turizmde 1 lira ile yaptığınız istihdam oranı ile sanayide yaptınız arasında dağlar kadar fark var” dedi.

ANTALYA TARIMIN BAŞKENTİ

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya´nın tarım ve turizmin başkenti olarak anıldığını belirterek, “Ama Antalya her şeyden önce tarımın başkentidir. Bu kentte tarımdan gelen para kentin tüm kılcal damarlarına yayıldığı için Antalya´da tarım iki kat daha önemlidir. Turizm bizim dolaylı ihracat yaptığımız alandır” diye konuştu.

TARIMA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI

Tarımsal anlamda Antalya´nın gelişiminin Türkiye´nin gelişiminden uzak olduğunu bildiren Ali Çandır, “Tarım biraz daha üvey evlat muamelesi görmeye başlıyor. Ekonomik verilere baktığımız zaman Türkiye´nin yüzde 50-60 büyümesi karşısında tarım yüzde 20-22´lerde büyümüş durumda. Sosyal anlamda da tarım önemli. Kırsalı terk edip aşırı şehirleşmeye gidince çeşitli sorunlar da ortaya çıkmaktadır. O nedenle biz her ortamda tarımın stratejik bir sektör olduğunu, tarıma pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini talep ediyoruz. Bu konuda sizlerden destek bekliyoruz” diye konuştu.

Ali Çandır, Antalya Ticaret Borsası´nın sadece tarımla ilgilenen bir kurum olmadığını, kentle ilgili sorunlara çok duyarlı bir kent olduğunu vurgularken, Vali Öztürk´e katılımı nedeniyle teşekkür etti.

ÖZEL İDARE BİNASI

Vali Sebahattin Öztürk daha sonra meclis ve komite üyelerinin sorularını yanıtladı. Öztürk EXPO 2016´daki çalışmalarla ilgili soruyu yanıtladı. Vali Öztürk, Özel İdare Binası´nın yıkılmasıyla ilgili bir soruya, “Bunun yıkımıyla ilgili 12 senelik yılan hikayesi falan yok. O kuyruklu bir yalan. Öyle bir şey yok. 2012 sonunda alınmış bir karar neticesinde oluşmuş bir şey. Daha bir yılını bile doldurmadı süreç” diye konuştu. Konunun, 30 Mart yerel seçimleriyle birlikte tüzel kişiliği sona erecek Özel İdare teşkilatı nedeniyle özel bir durumu bulunduğunu kaydeden Vali Öztürk, “Bu dediğimiz alan da tahminen söylüyorum, yer itibariyle yakıştığı yer Büyükşehir Belediyesi´dir. Böyle düşünüyorum. Onun mutlaka belediyeye verilmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Yıkımın sivil toplum örgütleri tarafından bize yaptırılmak istenmesi, ´Acaba ne demek istiyorlar?´ diye düşünmüyor değilim. Belediye yapacak bu işi mecburen. Bunu ha biz yapmışız ha onlar yapmış” açıklamasında bulundu.ÖZEL İDARE BİNASIVali Öztürk, geçici bir süreyle Antalya İl Özel İdaresi´ne devredilen Konyaaltı sahiline ilişkin ATB üyelerinden gelen soruya, Konyaaltı´ndaki çalışma nedeniyle teşekkür beklediğini söyledi. Öztürk, “Bakanlığımız hepimiz bir olduk, oradaki bütün yasaya aykırı ve bugüne kadar tenkit konusu olan şeyler ortadan kalktı. Kolay olacak bir iş değildi. Oldu. Ayıklandı ortalık” dedi.

Konyaaltı sahili için de geçerli olan Kıyı Kanunu´na göre denizden karaya ilk 150 metrelik alan içinde 6 metrekarelik büfeler dışında orada kalıcı hiçbir şey yapılmayacağının öngörüldüğünü aktaran Vali Öztürk, sahilde yasaya aykırı bir yapılaşma ortaya çıktığını kaydetti. Vali Öztürk, “Orası kamuya ait bir yer ve yıllar içinde oraya bir sürü eklentiler yapıldı, alanlar genişletildi. Orada insanlar yeni bir kültür oluşturdu. Türkü barları gibi şeyler, birtakım eğlence yerleri oluştu ama bunlar yapılmaması gereken şeylerdi” diye konuştu.

KONYAALTI SAHİLİ

Turizm sezonunun bitmesiyle birlikte Konyaaltı sahilinde yıkımların yapıldığını kaydeden Vali Sebahattin Öztürk, sahilin yerel yönetimlere verileceğini söyledi. Şu an için, sahilin Konyaaltı Belediyesi ya da Büyükşehir Belediyesi´ne devrinin gündemde olduğunu belirten Vali Öztürk, “Bu ikisinden bir tanesi proje sunduğu takdirde şu an itibariyle bile o yeri birisine tahsis etmek durumunda kalacağız. O vaziyette kalacak değil” dedi.

Özel İdare´nin sahilde sadece koruma kollama bakımından yer aldığını ve bu konudaki taahhütlerinin de 30 Mart´ta kadar geçerli olduğunu kaydeden Vali Öztürk, “31 Mart´a kadar bu sorunu mutlaka Maliye Bakanlığı bir hale yola koyması lazım. Bu şehrin valisi olarak söylüyorum, 30 Mart´a kadar bu işin bir şekilde çözülmesi lazım. 31 Mart´tan sonra polisle mi yürüteceğiz” diye konuştu. Vali Öztürk, sahilin geleceğine ilişkin belirsiz eleştirilerin ise gerçeklik payı bulunmadığını belirterek, “Fulu değil gayet net. Boşluk kalmaz. Önümüzdeki hafta Milli Emlak Genel Müdürlüğü yetkilileri gelip bilgi verecek” diye konuştu.

ANTALYA İÇİN FIRSAT

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ise Konyaaltı sahilinde şu an çok önemli bir fırsat doğduğunu söyledi. Antalya´da olaylar olduktan, resim ortaya çıktıktan sonra fikir koyan, tepki gösteren ya da destekleyen bir yapı olduğunu savunan Başkan Çandır, “Bundan sonra dünya incisi Konyaaltı sahili ne halde olacak. Önümüzde Antalya´nın böyle bir fırsatı var. Bu kentin sahipleri bir şekilde burayı projelendirilmesi ve ne olması gerektiğine karar vermesi lazım. Antalya artık suyun akışına bırakılacak bir kent olmaktan çoktan çıktı” diye konuştu.

EXPO 2016 ÇALIŞMALARINDA SIKINTI YOK

Vali Öztürk, EXPO 2016 ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, çalışmalarda sıkıntı olmadığını söyledi. Öztürk, “İki yıl içerisinde zamana bağlı olup da yapımına başlamadığımız hiçbir şey yok.” dedi. Altı ay süreyle EXPO alanı olarak kullanılacak alanın bir cazibe merkezi olarak Antalya’ya miras kalacağına değinen Vali Öztürk, ayrıca Aksu deresinin ıslahı, Kuzey çevre yolu yapımı ve büyük bir kongre merkezinin inşa edilmesi gibi Antalya’yı yakından ilgilendiren konuların EXPO sayesinde önem kazanarak öne alındığını belirtti.

ATB Başkanı Ali Çandır, günün anısına Vali Öztürk´e vazo hediye ederken, toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.