21/02/2024
Haberler

UNESCO YA ADAY ELMALI SEREN BALI YÖREX TE

Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır a nezaket ziyaretinde bulundu. Ali Çandır, Yöresel Ürünler Projesi hakkında Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin e bilgi verirken, 22-26 Ekim de EXPO Center da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı na davet etti. Çandır, “Elmalı geçmişi köklü, yöresel ürün zengini bir ilçemiz. YÖREX te Elmalı nın olmaması büyük eksiklik olur” dedi.
Antalya Ticaret Borsası nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyen Öztekin, Yöresel Ürünler Fuarı ndan beğeniyle söz etti. Antalya nın tarihi en köklü ilçelerinden olan Elmalı nın YÖREX te yöresel değerleriyle yer alacağını kaydeden Ümit Öztekin, “Biz köklü bir tarihe sahip ilçeyiz. Yöresel değerlerimizin sayısı çok fazla. Elmalı leblebisi, leblebi şekeri, susamlı çörek helvası, lokum çeşitlerimiz, tarhanamız, bulgurumuz, salça ve el kesimi makarna, üzüm ve elmamızla YÖREX te yerimizi alacağız” diye konuştu.
2 BİN 500 YILLIK KOVANLAR
Elmalı Belediyesi nin Seren balı projesinden söz eden Başkan Öztekin, “Seren balı besin değeri çok yüksek, 2 bin metre rakımın üzerinde yaylada üretilen nadide bir bal. Seren balının özelliği kovanların içinde değil, oyulmuş ardıç ağaçlarının içinde arı tarafından döşenmesinden geliyor. Likya lahitlerinden esinlenilerek inşa edilen Seren adı verilen kovanlar ardıç ağacına inşa edilmiş. Ardıç ağacı bala farklı bir lezzet ve aroma katıyor. Bu yapılar 2 bin 500 senelik tarihi geçmişe sahip. Bu yüzden UNESCO dünya mirası listesine alınması için çalışma başlattık. Seren balı da YÖREX te olacak” diye konuştu.
YÖREX ELMALI YA KAPI AÇACAK
Yöresel Ürünler Fuarı nın yerel ürünlerin tanıtılması ve ekonomiye kazandırılması için iyi bir organizasyon olduğunu kaydeden Öztekin, “Biz Elmalı nın yöresel ürünlerini yeterince tanıtamadık. YÖREX bize ciddi bir kapı açacaktır, bu nedenle bu fuarı çok önemsiyoruz. Elmalı bu fırsatı değerlendirecek” dedi. Öztekin, böyle bir fuara öncülük ettiği için ATB Başkanı Ali Çandır a teşekkür etti.