27/02/2024
Haberler

TÜRKİYE’NİN İLK TARIM FUARI YENİDEN CANLANIYOR

Türkiye’nin ilk tarım fuarı Hasyurt Tarım Fuarı 7 yıl aradan sonra 25’inci kez ziyaretçiyle buluşacak. Fuar, 11-14 Mayıs tarihleri arasında Finike’de düzenlenecek.

Bu yıl 11-14 Mayıs’ta Finike’de düzenlenecek olan 25’inci Hasyurt Tarım Fuarı’nın lansman toplantısı Antalya Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yerelden kalkınma projeleri ile çiftçinin, üreticinin yanında olduklarını söyledi. “Tarımın kalkınması için çalışıyoruz” diyen Başkan Muhittin Böcek, Türkiye nin ilk tarım fuarı olma özelliği taşıyan Hasyurt Tarım Fuarı nın 7 yıl aradan sonra yeniden düzenleyeceklerini kaydetti. Göreve geldiklerinden bu yana yerelden kalkınma projeleriyle çiftçiyi ve üreticiyi hep desteklediklerini vurgulayan Başkan Böcek, “Tarımın başkenti Antalya da ulusal ve uluslararası alanda tarım sektöründeki paydaşların bir araya gelmesine öncülük eden ve tarıma ivme kazandıran fuarların yapılmasını önemsiyoruz. 7 yıldır yapılmayan Hasyurt Tarım Fuarı nı bu sene 11- 14 Mayıs tarihleri arasında 25 inci defa yapmaya hazırlıyoruz” dedi.

BATI AKDENİZ BÖLGESİNDE
Antalya’nın Türkiye nin örtüaltı yetiştiriciliğinde birinci sırada olduğunu vurgulayan Başkan Böcek, “Antalyamız tarımda da ülkemizin yüzde 50 ye yakın ihtiyacını karşılamaktadır. Batı Akdeniz kuşağında bulunan Kumluca, Finike, Demre ve Kaş bölgelerinde kayıtlı olarak üretim yapan 30 binin üzerinde çiftçimiz vardır. Bu bölgede yıllık 3.5 milyar liraya karşılık gelen 2.5 milyon ton sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Özellikle kış aylarında Türkiye nin sebze ihtiyacının yüzde 40 ı Batı Akdeniz kuşağında bulunan bu verimli topraklarda karşılanmaktadır. Tarımda böylesine bir potansiyele sahip olan Batı Akdeniz bölgesini kapsayan Hasyurt Tarım Fuarı nın 25 inci kez düzenleniyor olması da tesadüf değildir. Geçmişten gelen tecrübesiyle Hasyurt Tarım Fuarı artık uluslararası bir fuar olmayı hak ediyor. Bizlerin de amacı Hasyurt Tarım Fuarı nın marka olmasını sağlayarak, önümüzdeki yıllarda uluslararası boyuta ulaştırmaktır. Fuarı ziyaret edecek olan çiftçilerimiz fuarda yeni hizmet ve ürünleri tanıyacak, katılımcı ve firmalar ile gerçekleştirecekleri görüşmelerde soru ve önerilerine karşılık bulacak” diye konuştu.

BÖLGE TARIMININ MERKEZİ

ATB, ATAK Başkanı Ali Çandır, Antalya’da 3.5 milyon dekar alanda tarım yapıldığını belirterek, tarım alanlarının yüzde 29’unun Demre, Elmalı, Finike, Kaş ve Kumluca ilçelerinde bulunduğunu söyledi. Çandır, “Beş ilçemiz, toplam tarım alanlarımızın yüzde 9’una denk gelen örtüaltı tarım alanlarımızın 4’te 1’ine, çiftçi sayımızın 3 te 1 ine, sebze üretimimizin yüzde 33’üne, meyve üretimimizin yüzde yüzde 40 ına sahip” dedi. Örtüaltında üretilen domatesin yüzde 40 ı, biber üretiminin yüzde 50’si, hıyar üretiminin yüzde 25 inin batı akdeniz ilçelerinde yapıldığını kaydeden Çandır, “Bölge16 milyar TL’nin üzerindeki bitkisel üretim değerimizin ise yarısına sahiptir. İşte böyle bir üretim değerine sahip bu 5 ilçemizin adeta merkezi konumda bulunan Hasyurt’ta bölge tarımına sahip çıkacağız. Aradan geçen 7 yılın ardından kaybolan bir değer olan tarım fuarını yeniden canlandıracağız. Ülkemizin ilk tarım fuarı özelliğine de sahip olan fuarımızı ‘Eski yerinde yeni yüzüyle’ sloganı ile 25’inci kez düzenleyeceğiz” diye konuştu.

TOZLU RAFLARDAN İNEN FUAR
Çandır, tarımın başkentinde marka olmuş Hasyurt Fuarı’nı tozlu raflarından çıkarıp, tekrar hayata geçirmeyi hedeflediklerini anlattı. Çandır, Hasyurt Tarım Fuarı’nı fark yaratacak bir fuar olması için çalışacaklarını söylerken, Fuar süresince her gün çeşitli etkinlikler düzenleyerek tarımdaki gelişmeleri gündeme getireceklerini kaydetti. Çandır, teknolojideki gelişmeleri takip etmek isteyen, ürününü tanıtmak isteyen yurtiçi ve yurtdışından tüm firmaları fuara davet ederken, “Türkiye olarak önümüzdeki kısa dönemde, tarımdan başka sürat kazanabileceğimiz, tarımdan başka zenginleşeceğimiz bir alan yok. Buna ağırlık vermeliyiz. Antalya tarımı, Türkiye tarımının öncüsüdür. Burada kullanılan ürünler, bütün Türkiye’de kullanılır” diye konuştu. Çandır, vizyon ortaya koyarak fuarı hayata geçiren ve geliştiren geçmiş dönem belediye başkanlarına teşekkür etti.

FUARI ÖNEMSİYORUZ
Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Gökhan Karaca, Antalya’da 360 bin hektara yakın tarım arazisi olduğuna dikkat çekerek fuarın önemine vurgu yaptı. Karaca, örtü altı üretimde Türkiye’de ilk sırada yer aldıklarını belirterek, “Tarımsal potansiyeli büyük olan ilimizde bu tür etkinlikler bizim için son derece önemli” dedi. Karaca, Hasyurt Tarım Fuarı na çevre illerden de katılım olacağını belirtti.
YENİDEN CANLANDIRIYORUZ
Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, fuarın tarihçesini anlatarak 11 Mayıs ta kapılarını açacak olan Hasyurt Tarım Fuarı na ziyaretçileri davet etti. 1992 yılında Hasyurt Tarım Fuarını hayata geçiren dönemin Belediye Başkanı Azem Gökyar ile fuarı canlandıran Muammer Genç ve Mahmut Esen başkanlara teşekkür eden Geyikçi, “30 civarında firma ile okul bahçesinde 1.000 metrekareden az bir alanda hayata geçirilen Hasyurt Tarım fuarının stantları naylondan yapılmıştı. Ertesi yıl yoğun ilgi nedeniyle sahil kenarında 3.000 metrekare alanda yapıldı. 2015 yılına kadar da üzerine koyarak devam etti. Ancak 2015 yılından sonra maalesef devam etmedi. Hedefimiz paydaşlarımızla bu fuarı canlandırmak” dedi.

ÜRETİMİN NE KADAR DEĞERLİ OLDUĞUNU ANLADIK
KUTSO Başkanı Murat Günay, Hasyurt Tarım Fuarı’nı tescillenmiş Finike portakalının merkezinde yaptıklarını belirterek, “Bir diğer iddiamızda dünyanın en sağlıklı ürünlerini ürettiğimizi iddia ediyoruz. Bütün paydaşlardan bütün çiftçilerimizden bu fuara destek olmasını bekliyoruz. Çünkü bu dönemde üretmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Biz üretmekten vazgeçmeyeceğiz, üretmeye devam edeceğiz” dedi.
FİNİKE PORTAKALININ ÖNEMİNİ ANLATACAĞIZ
Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, fuarda Finike portakalının önemini anlatmak istediklerini belirterek, “Türkiye’de üretilen portakalın yüzde 10’unu Finike portakalı hitap etmekte ama ülkede satılan portakalın tamamı Finike portakalı diye satılmaktadır. Burada markalaşmayı ve yöresel coğrafi işaretler ön planı çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.