18/05/2024
Haberler

TÜRKİYE`NİN EN RENKLİ FUARI YÖREX KAPILARINI 7 EKİM`DE AÇIYOR

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB un desteğiyle bu yıl 6 ncısı düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, 7 Ekim de kapılarını açıyor. 68 ilden, 388 katılımcının 158 stantta ürünlerini sergileyeceği YÖREX e 150 bin ziyaretçi bekleniyor.

Antalya Ticaret Borsası nın (ATB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile düzenlediği 6. Yöresel Ürünler Fuarı nın tanıtım toplantısı, Antalya Ticaret Borsası nda (ATB) yapıldı. Toplantıya, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman Ersan ve Cüneyt Doğan ile YÖREX in basın sponsoru DHA Akdeniz Bölge Temsilcisi Salih Uçar katıldı.

ATB Başkanı Ali Çandır, 7 yıldır Türkiye’de 12 bin yıllık medeniyetlerin el emeği göz nuru ürünlerinin gün ışığına çıkması için emek harcadıklarını belirtti. 2009 yılında başladıkları çalışmanın ilerleyerek devam ettiğini kaydeden Çandır, “Bunun bir etabı olan Yöresel Ürünler Fuarı’nın bu yıl 6’ncısını gerçekleştireceğiz.

YÖREX İN FAYDALARI
YÖREX sayesinde Anadolu topraklarının emaneti yöresel ürünleri insanların tanımasını, koklamasını, tatmasının sağlandığını belirten Çandır, “Yerel kalkınmanın anahtarı yöresel ürünler toplantıları ile çeşitli bölgelerde bin 500 insana temas ettik. Fuarın başlaması ile 5 yılda 350 bin ziyaretçi geldi. Birçok girişimciye iş imkanı doğdu. Coğrafi işaret noktasında önemli farkındalık yarattık. 2009 yılında 110 olan coğrafi işaretli ürün sayısı bugün 183’e ulaştı. 200’den fazla coğrafi işaret almak için müracaatı kabul edilen ürün var.Bunun dışında Türkiye nin kanaat önderleri oda ve borsaların ciddi çabayla yöresel ürünlerine coğrafi işaret almak için çaba gösterdi. Hükümetimiz de coğrafi işaretler stratejik belgesi hazırlayarak bu konunun önemini ele aldı. TOBB bu konuda bir birim oluşturdu. TOBB Uluslararası Coğrafi İşaret Ağı na üye oldu” diye konuştu.

150 BİN ZİYARETÇİ HEDEFİ
Fuarın sahiplenildiğini ifade eden Çandır, “Küreselleşmenin getirdiği etkiyle bizi baskısı altına alan, bize ait olmayan ürünler yerine kendimize ait bu ülkenin emeğini, birikimini, insanın alın terini nasıl ekonomiye nasıl kazandırırız diye çaba sarfettik. Şu an karar verici noktasındaki insanlar ve halkımızın bu fuarı sahiplenmesi bize haklı bir gurur yaşatıyor. Başka TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, çorbada tuzu olan herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. YÖREX in 7 Ekim de saat 12.30’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından açılacağını bildiren Çandır, “Bu yıl fuarda 68 il var. Ama 81’e ulaşmak için çalışıyoruz. 101 oda ve borsa, 11 kalkınma ajansı, 52 kurum, 224 firma katılacak. Toplamda 388 katılımcı halkımızla buluşacak, 158 stant açılacak. Geçen yıl 100 bin hedef koymuştuk, 114 180 kişi geldi. Bu yıl hedefimiz ise 150 bin. Bu yılın sonunda toplamda 500 bin kişiye ulaşmış olacağız” dedi.

FUARA GİDİŞ VE GİRİŞ ÜCRETSİZ
Fuar kapsamında her ilin halk oyunu ve geleneksel el sanatlarının da sergileneceğini ifade eden Çandır, “Fuar hayal ettiğimiz yere doğru gidiyor. Fuarda ilginç olan bir başka şeyde 5 yıllık birikimin sonucunda YÖREX standı açtık. 100 den fazla coğrafi işaret almış ürünü, 70 tane coğrafi işaret ürünü için müracaatı kabul edilmiş ürünü sergileyeceğiz. Hedefimiz olan yöresel marketin bir demosunu da burada yaşatmış olacağız” şeklinde konuştu.
Fuara girişin ücretsiz olduğunun altını çizen Çandır, 9 noktadan kalkan servislerin ziyaretçileri ücretsiz olarak fuara getireceğini kaydetti.

EN FAZLA ZİYARETÇİSİ OLAN FUAR
ATSO Başkanı Davut Çetin ise, fuarların Antalya’nın sosyal hayatına ve ekonomisine ciddi katkılar sağladığını ancak YÖREX in ok farklı bir fuar olduğunu kaydetti etti. Antalya’da 8-9 tane yapılan farklı organizasyonun ziyaretçi sayısının 450 bini bulduğunu aktaran Çetin, sadece YÖREX’in ziyaretçi sayısının 115 bin olduğunu belirtti. Diğer 9 organizasyonun toplam ziyaretçi sayısının dörtte birini YÖREX’in tek başına getirdiğini vurgulayan Çetin, “Bu fuara Antalya dışından yaklaşık 10 bin kişi katılacaktır. Otel, restoranlara ciddi katkı koyacaktır. Bu fuarın ilerleyen yıllarda ziyaretçi sayısı 400 bine ulaşacaktır” dedi.

100 MİLYAR LİRALIK TİCARET HACMİ
Ali Çandır, daha gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek 2 bin 500’den fazla yöresel ürün bulunduğunu, bunların korunması için coğrafi işaretler enstitüsü kurulmasını talep etiklerini dile getiren Ali Çandır, “Çünkü bu geniş bir alan. Dünyada 100 milyar doların üzerinde coğrafi işaretli ürün pazarı var. Sadece Avrupa’da 60 milyar Euro’luk ticaret hacmi söz konusu. Türkiye’de de 100 milyar liralık bir ticaret hacmi var. Biz bunları harekete geçirebildiğimizde kırsaldan göç eden insanları kırsalda tutabildiğimizde, oradaki genç nüfusa iş-aş temin edebildiğimizde önemli mesafe almış olacağız” diye konuştu.

TRABZON TEREYAĞI’NDAN SOĞUTUYORLAR
Ali Çandır, bir soru üzerine yöresel fuar adı altında yapılan organizasyonları değerlendirdi. Türkiye’de fuar düzenleyebilmenin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin onayına bağlı olduğunu hatırlatan Çandır, sadece para kazanma amacıyla çeşitli adlar altında düzenlenen organizasyonlara dikkat edilmesini istedi. Çandır, konuyla ilgili, “Ne olduğu belli olmayan ürünlerin satıldığı, kamuoyu tabiriyle 1 milyoncu gibi yöresel ürünler pazarı sergisi değil, orada Çin’den gelen 1 liralık ürün satması çok doğru değil. Bunların denetlenmesi, izne tabi tutulması önemli. 5-8 liraya Trabzon tereyağı alıp, eve gittiğinde Trabzon tereyağı kalitesizmiş deyip kullanmayan insanlar var. Bu yöresel ürünlerin hakkını gasp eden, isim hırsızlığıyla haksız kazanç elde eden organizasyonu da görüyoruz. Ya da kimyasalla karartılmış bir takım ürünlerin doğal diye satıldığını duyuyoruz. Ya da falanca yerin hakiki zeytinyağı diye ucuza satılan, içinde başka şeyler olduğu tespit edilen ürünler var. Özellikle Antalya özelinde yerel yöneticilere seslenmek istiyoruz. Bu tip organizasyonlar fuar izniyle yapılıyorsa desteklesinler.” şeklinde konuştu. Çandır, yerel yönetimlerden fuar olmayan, sadece para kazanma amacıyla düzenlenen organizasyonlara destek olmamalarını istedi.