27/02/2024
Haberler

TÜRKİYE NİN ÇİÇEK KOKAN FESTİVALİ BAŞLIYOR

Türkiye’nin en renkli festivali olan Antalya Çiçek Festivali başlıyor. Bu yıl 11 incisi düzenlenecek Festival de 2 milyon dalın üzerinde çiçek kullanılacak.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Antalya Çiçek Festivali nin 11 incisi bu yıl 22-23 Mayıs 2015 tarihleri arasında Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, İl, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Akdeniz Üniversitesi, Interflora Çiçekçileri Derneği, Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Çiçekçiler Odası nın ortak organizasyonuyla gerçekleştirilecek.

11. Antalya Çiçek Festivali’nin basın toplantısı Antalya Ticaret Borsası’nda (ATB) düzenlendi. Toplantıya, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO Başkanı Davut Çetin, EXPO 2016 Antalya Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, Festivalin basın sponsoru DHA Akdeniz bölge Müdürü Salih Uçar ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

ÇİÇEK ÜRETİMİ FESTİVALLE TAÇLANIYOR
Festival Düzenleme Komitesi adına konuşan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya nın çiçek üretimi ve ihracatında iyi bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, bu potansiyeli festivalle taçlandıracaklarını söyledi. Festivalin başladığı dönemde, kişi başı 1 dolar olan çiçek tüketiminin, şimdi 5 dolara ulaştığına dikkat çeken Bağdatlıoğlu, “Çiçek Festivali 11 yıl önce çiçeği nasıl tanıtabiliriz? düşüncesiyle, amatör ruhla başlamıştı. Şimdi iyi bir noktaya geldi” dedi. Bu yıl yine araçların çiçeklerle süsleneceğini belirten Bağdatlıoğlu, Festival de 2 milyon dalın üzerinde çiçek kullanılacağını bildirdi. Festivalin bu yılki temasının, gelecek yıl Antalya da yapılacak Botanik EXPO sundan yola çıkılarak “Çiçek ve çocuk” olarak belirlendiğine dikkati çeken Bağdatlıoğlu, “EXPO 2016 organizasyonunun aslında bu yıl bir provası yapılmış oluyor. Alanda bin 500 öğrenci aktif olarak katılım sağlayacak. 20 nin üzerinde okul gösterilerde bulunacak” diye konuştu.

KARNAVALA DÖNÜŞSÜN
ATB Başkanı Ali Çandır, geçen 11 yılda kentte bir çok şeyin değiştiğini belirterek, kentin gerek kültürel gerek ekonomik anlamda ön plana çıkmasana katkı sağlayacak Çiçek Festivali nin Çiçek Karnavalı na dönüşmesini umut ettiğini kaydeden Çandır, Antalya nın bu potansiyelinin olduğunu söyledi.

Turizm Müdürlüğü ne Festivale desteği için teşekkür eden Çandır, turizm sektörünün bu tür etkinliklere destek sağlamadığına dikkat çekti. Çandır, “Turizm müdürlüğü kurumsal olarak özveri ile duyularını yayınlıyor ancak turizm sektörünün de kentin içindeki hareketliliği etkiliklere katkı sağlamanın yollarını bulmasını umut ediyorum. Çünkü bu tür festivaller hem sektörün hem kentin tanıtımı için önemli. Turizm sektörünün de bu tip etkinliklere katkıda bulunmasını bekliyoruz” dedi. Her otelin içinde sanatçıların bulunduğu bir animasyon grubu olduğunu belirten Çandır, “Onlarla renk katarlarsa hayal ettiğimiz karnaval kıvamına daha çabuk gelecek diye düşünüyoruz” diye konuştu.

FESTİVALİN GERÇEK KAHRAMANLARI ÜRETİCİLER
22-23 Mayıs ta Antalya nın çiçek soluyacağını söyleyen Çandır, “2 milyonu aşkın çiçek kullanılacak. bu organizasyonun esas kahramanları her türlü zorluğa rağmen, her türlü iklimsel ve ekonomik koşullara rağmen üretmek üretmek diyen çiçek üreticisi ve ihracatçılarıdır. Biz onların emeklerine vesile oluyoruz. Antalya da bu anlamda tek örnektir. Çiçek sektöründe çalışan işçisinden üreticisine, tüccarından çiçekçi dükkanına, ihracatçısına kadar herkese teşekkür ediyorum. Umuyorum bu Festivalle Antalya çiçek açar. Çiçeğin etkisiyle hem gönüllerimizde hem çevremizde çiçekler açar” diye konuştu. Ali Çandır, Festivalin basın sponsorluğunu üstlenen Doğan Haber Ajansı na teşekkür etti.

BEGONVİLLERİN YERİNİ BETON ALDI
ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’ya değer katan bir etkinliği 10 yıl devam ettirmenin önemli olduğunu söyledi. Antalya’da evlerin 25-30 yıl önce begonvillerle, sarmaşıklarla süslü olduğunu hatırlatan Çetin, “Şimdi her yer betona teslim” dedi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, instagram üzerinden fotoğraf yarışması düzenlediklerini söyleyen Çetin, ‘#antalyacicekfestivali’ hashtagıyla yarışmaya katılımın sağlanacağını kaydetti. Yarışma 25 Mayıs ta sonlanacak, 27 Mayıs ta jürisi toplanacak daha sonra da ödülü verilecek. Bu tür etkinlikler gerçekten çok önemli herkesin destek vermesini rica ediyorum. Antalya halkının bu etkinliğe katılımı sağlanmalı” diye konuştu.

Bedrullah Erçin, 11 yıldır bu organizasyona devam eden ekibe teşekkür ederken, “Büyükşehir olarak Çiçek Festivali nin içinde yer aldık, alıyoruz” dedi. Kentlerin bu tür etkinliklerle dikkat çektiğini belirten Erçin, “Sivil toplum kuruluşları ve belediyeler bu tür etkinliklere destek vermeli” dedi.

HABERLERİ VAR
İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, Antalya nın dünyada bilinirliği en yüksek destinasyonlardan biri olduğunu belirterek, Çiçek Festivali nin Antalya ya çok yakıştığını söyledi. Köker, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bunun sürdürülebilir olması önemli” dedi. Şehirde olan tüm etkinliklerden turizm sektörünü haberdar ettiklerini söyleyen Köker, “Bu tür etkinliklerin tamamından haberleri oluyor.” dedi. Yine çiçek gibi bir festival olacağına inanıyorum.

EXPO NUN DENEMELERİNİ FESTİVAL DE YAPIYORUZ
EXPO Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül, Çiçek Festivali nin EXPO 2016 ismiyle bütünleştiren Festival düzenleme komitesi üyelerine teşekkür etti.. Çocukları çiçekle buluşturma hedefinde olduklarını söyleyen Şengül, “Festivalde çocuklar çiçek ekecek. EXPO alanı açıldığında çocukların yetiştirdikleri çiçekleri sergi alanına taşımayı planlıyoruz. Onun ilk denemelerini burada yapacağız” dedi.

GRİPİN KONSERİ
22 Mayıs Cuma ve 23 Mayıs cumartesi günü çocuklar EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından hazırlanan alanda saksılara çiçek dikmeyi öğrenecek. Etkinliğe 750 çocuk katılacak. 23 Mayıs cumartesi günü çiçekten arabaların yer aldığı kortej Cender Oteli önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar konvoy yapıp Antalyalıları selamlayacak. Aynı gün saat 18.00’de de çiçek festivali korteji, Antalya Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde geçiş yapacak. Çeşitli sergilerin de yeraldığı EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivali, saat 20.00’de başlayacak olan Gripin konseri ile son bulacak.