18/05/2024
Haberler

TRABZON BAKIRI, TEREYAĞI, EKMEĞİYLE YÖREX’TE

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu yıl 5. kez düzenlenecek YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na hem bölge ürünleri hem de Karadeniz’in kültürel değerlerini taşıyacaklarını bildirdi. 2010 yılından bu yana YÖREX e katıldıklarını belirten Hacısalihoğlu, “Günümüzde bir ürünü katma değere dönüştürmek için üretimin yanında tanıtım ve pazarlamada büyük önem taşıyor. Bunun için kalite ve pazarlamaya öncelik verilmesi lazım. Anadolu’da yöresinin adıyla tanınan, tescillenen çok sayıda gıda, el sanatı ve sanayi ürünü var. YÖREX, kültürel değerlerimiz açısından da tam bir tanıtım yeri. Dolayısıyla bu sene Trabzon ve Karadeniz kültürünü de Antalya’ya taşımak istiyoruz” diye konuştu.

YÖREX ten sonra yöresel ürünleri tanıtacak çeşitli etkinlikler yapmayı planladıklarını kaydeden Hacısalihoğlu, “Ayrıca komşu ülkeler başta olmak üzere bazı ülkelerde bölgemizin seçilmiş yöresel ürünlerinin satışını yapacak marketler oluşturmayı istiyoruz” dedi. YÖREX te coğrafi işaret almış ya da henüz almamış olan, yöresinin adıyla anılan ya da yöresinin adıyla anılması istenen, bu adla ticari değer kazanmış ürünleri tanıtmak, pazarlarını geliştirmek, yeni pazarlar yaratmak ve bu ürünlerin ticari değerini arttırmak için yatırımcıları teşvik amacıyla tarım, gıda, el sanatları ve sanayi ürünlerini sergileyeceklerini kaydeden Suat Hacısalihoğlu, “YÖREX in yöresel ürünlerimizin tanıtımında; ürünlerimizin ulusal ve uluslararası ölçekte bilinirliğini geliştirmede büyük katkı sağladığına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Trabzon TSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon un bakır sanatı, dokuma ürünleri, azgın dalgalara dayanan el ürünü ahşap teknesi, altın, gümüş, bakır ve demire can veren hasır örgü, telkariye ve kazaziye sanatları ürünlerinin yanı sıra fındık ve çay ürünleri, tereyağı, peynir, ekmeğiyle YÖREX te yer alacağını bildirdi. Hacısalihoğlu, “Atatürk’ün de bir Trabzon ziyaretinde dikkatini çeken ve desteklenmesini önerdiği Trabzon ayakkabıcılığı ve ahşap mobilya ürünlerindeki hüner ve beceri günümüze kadar taşınmıştır. Bu ürünler de YÖREX te yerini alacak” dedi.