27/02/2024
Haberler

TOBB Başkanı’ndan ATB’nin çalışmalarına büyük övgü

Türkiye Odalar Borsalar (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, bazı ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Antalya´ya geldi. Özel uçakla Konya´dan Antalya´ya gelen Hisarcıklıoğlu´nu Başkanı Ali Çandır, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ile çevre il ve ilçelerin oda ve borsa başkanları karşıladı. İlk olarak Antalya´ya atanan Vali Ahmet Altıparmak´ı makamında ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, Vali Altıparmak´a başarılar diledi. Hisarcıklıoğlu daha sonra ATB´nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısına katılmak üzere ATB´ye geldi. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan tarafından karşılanan Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve komite üyeleriyle tek tek selamlaştı.


Vakıf Zeytinliği’ne tam destek

Burada ATB yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve meslek komiteleri üyelerine seslenen Hisarcıklıoğlu, ATB´nin önüne koyduğu hedefler doğrultusunda hızla ilerlediğini kaydetti. ATB´nin kiraladığı Vakıf Zeytinliği´yle ilgili şirket kurma çalışmalarının devam ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, ´´Şirket kurarak oranın da gelişmesine katkı sağlayacağınıza inanıyorum. İnsanların hayal etmeden, hedef koymadan, çalışmadan başarılı olması mümkün değil. Hayaliniz olacak, hayali hedefe çevireceksiniz, o hedef doğrultusunda çalışacaksınız, başarı böyle geliyor´´ diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, bu yıl bilircisi düzenlenen ve TOBB’un destek verdiği Yöresel Ürünler Fuarı’nın başarıyla  yapıldığını belirterek, ATB yönetimine ve meclisine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. 

Antalyalı şanslı

Antalya´da yaşayanların Türkiye´nin en şanslı insanları olduğunu ifade eden Rifat Hisarcıklıoğlu, ´´Sizin hiç şikayet etmeye hakkınız yok. Allah size herşeyi birarada vermiş; turizm var… sıcağınız da sıcak olacak ki turizm olsun yoksa Rusları, Almanları nasıl getireceğiz? Tarım ve hayvancılık var, daha ne istiyorsunuz. Önemli olan bu işten para kazanabilmek´´ diye konuştu. 

Tuta raporuna övgü: ‘Hayırlı işler böyle olur’

Antalya´nın özellikle tarımda son dönemde müthiş patlama yaptığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, ´´ATB bu konuda önemli çalışmalar yapıyor. Domates güvesi ile ilgili rapor hazırladılar. Ben de bu sektörün içindeyim ve aynı dertten muzdarip olduğum için bu çalışmayı takdirle karşılıyorum. Borsalar içinde böyle bir rapor hazırlayan bir borsamız yoktu. ATB´yi bu çalışmasından dolayı kutluyorum. Hayırlı işler böyle oluyor´´ dedi. 

Türkiye´nin en büyük ekilebilir arazi büyüklüğü bakımından dünyada 9´uncu sırada yer aldığını belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

´´Ancak elde ettiğimiz gelire baktığımız zaman tarım ürünleri ihracatımız 11 milyar dolar. Konya büyüklüğündeki Hollanda´nın tarım ihracatı 50 milyar dolar. Düşünebiliyor musunuz? Bunda bir gariplik yok mu? Var. Haaa o zaman anam babam usulü iş yapma devri bitti. Anam babam usulü iş yapmaya kalkarsak bu işten para kazanamayız. Onun için önce neyi ne kadar ürettiğimizi bileceğiz. Bunu maalesef bilmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti´nde en üstten en alt tabakaya kadar neyi ne kadar ürettiğimizi kimse bilmiyor, tahmin üzerinden gidiyoruz. Teknoloji bu kadar gelişmişken neyi ne kadar ürettiğimiz bilmemiz lazım. Bunu bilmezsek tarım planlaması yapmamız zor. Ne kadar ürettiğimizi bileceğiz, ondan sonra nerede ne ekilip ne biçilir bunu tespit edeceğiz. Bizim ihtiyacımız ne, dünyadaki ihtiyaç ne, dünyadaki rakiplerimizin durumu ne. Bunu yaptıktan sonra her türlü desteği tarım sektörüne vererek biz Hollanda´nın kat be kat üzerinde ihracat yapar hale gelir. Tarım müthiş bir sektör´´.Tarım sektörünün geleceğinin doğru olduğunun önünün açık olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ´´Bu sektöre yatırım yapmaktan korkmayın, hayvancılık sektörüne yatırım yapmaktan korkmayın ama işi bilinçli yapmak durumundayız. Anam babam usulü ile artık bu işlerde başarılı olma şansı yok´´ diye konuştu. 

Oda ve Borsa işbirliğiyle 5 milyon istihdam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile başlatılan mesleki eğitim konusundaki projeden bahseden Rifat Hisarcıklıoğlu, ´´Türkiye´deki işsizliğin altında yatan en önemli sorun mesleksizliktir. İnsanların mesleği yok. Bizde eskiden mesleğin olsun kolunda altın bilezik olsun derlerdi. Bize gelen arkadaşlara ´ne iş yaparsın´ diye sorduğunuzda ´her işi yaparım abi´ diyor, yani ´hiçbir işi yapamam abi´ diyor. Hem dünyanın en büyük 17. ekonomisi olacaksın hem insanının mesleği olmayacak, böyle bir şey olmaz. Hayırlı bir işe başladık. İnşallah oda ve borsalarla birlikte bunu başaracağız. Dünyada bu çapta en büyük projeyi yapıyoruz´´ dedi. Proje ile 200 bin kişiyi meslek sahibi edindireceklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, sektörün elaman ihtiyacını belirledikten meslek liselerinde işçi adayına eğitim verileceğini, günlük 15 lira yevmiye verileceğini, sigortasının da yapılacağını anlattı. Hisarcıklıoğlu, ´´İşveren üzerindeki sigorta primlerinin bir kısmını 1 yıl boyunca devlet üstlenecek. Bu herkes için büyük şans. İnşallah bu projeyle 5 yılda 1 milyon kişiyi eğitip istihdam edeceğiz´´ diye konuştu. 

Kredi garanti fonunu kullanın

Borsa üyelerine kredi garanti fonunu kullanmasını öneren Hisarcıklıoğlu, ´´Ekonomi tekrar yukarı doğru gitmeye başladı. Ama kaynağa ulaşım en önemli sıkıntılardan biri. Bu çerçevede kredi garanti fonunu kullanın. Hazine destekli, 1 katrilyon parası var bu 5 katrilyonluk krediye eşdeğer. Bunun yüzde 65´ini eğer problem olursa bankaya devlet ödüyor. Bunu kullanmanız lazım. Kredi garanti fonunun 400 trilyonluk kaynağını bitirdik. Sıra geldi devletin verdiği 5 katrilyona´´ dedi.Linanslı Depoculuk´un Polatlı´da hayata geçtiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, ´´Tarım alanında lisanslı depoculukla birlikte gelişebiliriz. Üretici ürünü tüccar yerine lisanslı depoya koyacak. İstediği anda da elindeki senetle beraber ürünle pazarında gezmeyecek, Türkiye´nin her hangi bir noktasında ürününü istediği alıcıya satabilecek. Daha sonrasında ürün ihtisas borsasının devreye girmesini arzuluyoruz´´ dedi.

İhracatta rekabet sıkıntısı

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ise konuşmasında, 90´ncı yılını kutlayan ATB´nin Antalya´yı tarımsal ticaret merkezi haline getirmeyi amaçladığını kaydetti. Son 8 yılda tarım sektörü girdi maliyetlerinde yüzde 400´lük artışa karşın, ürün fiyatlarında yüzde 85´lik artış yaşandığına dikkat çeken Ali Çandır, ´´Tarım sektöründe girdi destekleri 8 yıl önce yüzde 30 iken, geçtiğimiz yıl yüzde 2  olmuştur. Milli gelir içerisinde tarımsal destek payı, 2000 yılında yüzde 7 iken, geçen yıl yüzde 3’ün altına düşmüştür. 2002 yılında ve önceki yıllarda, tarımsal büyüme; ya milli gelir büyümesi kadar ya da ondan daha fazla olmuşken, 2003 yılından itibaren bu performansın gerçekleşmesine izin verilmemiştir. Nitekim, 2010 yılı ilk çeyreğinde genel ekonomik büyüme yüzde 11.7 ile rekor düzeyde büyürken, tarım sektörü yüzde -3.8 küçülmüştür” diye konuştu.

 Son 8 yıllık büyüme trendimizi analiz edildiğinde ihracatın reel büyümeyi negatif etkilediğinin görüldüğünü belirten Çandır, şunları söyledi:

“Çin, ihracat ile rekor reel büyüme trendini yakalarken, bizim ihracat ile reel büyümeyi frenlediğimiz gerçeği karşılaştırıldığında, uzun bir süredir, bir yerlerde ciddi hatalar yapmakta olduğumuzu itiraf etme sorumluluğumuz bulunmaktadır” dedi. Tarımsal üretimde artan maliyetlerden şikayet eden Çandır, “Rakiplere göre yer yer 3 kat daha pahalılandırılmış maliyetlerle, fiyat rekabeti yapmaya çalışmaktayız. Zamanlama konusunda ise durumumuz daha vahim boyuttadır. Zira; siyasinin ve bürokratın yaptığı mevzuat düzenlemeleri, sadece ihracat ürününün son noktası olan paletlere yüklenmiş ürünlere dayanmaktadır. Bu ürünlerdeki en küçük bir mevzuat dışı sonuçtan doğrudan ihracatçı sorumlu tutulmakta, ciddi maddi kayıplara uğratılmakta, üstelik adam öldürme ithamı ile ağır cezada yargılanmaya kadar ihracatçı mağdur edilmektedir. Yetkililerin aldıkları günü birlik tedbirler ise sorunlardan kurtulmak değil; sorumluluktan kurtulmaya yöneliktir. İşte ülkemizin tarımsal ürün ihracatı yapmaya yeltenen girişimcilerinin yaşadıklarının kısa özeti budur”.