27/02/2024
Haberler

TOBB BAŞKANI NDAN ANTALYA BORSA YA ÖVGÜ: TÜRKİYE NİN EN DEMOKRATİK KURUMUNDAYIZ

Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile TOBB Antalya Ticaret Borsası nın (ATB) Ocak ayı Meclis toplantısına katıldı. Çavuşoğlu ve Hisarcıklıoğlu na Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak eşlik etti.

ATB Başkanı Ali Çandır, AB Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu nu kutlarken, meclis toplantısına katılımları nedeniyle teşekkür etti. ATB Meclisi nde meclis üyeleri ve komite üyelerin yönelik yapılan ve yerel yönetimlerden beklentileri yansıtan yerel yönetimler anketini izleyen Çavuşoğlu ve Hisarcıklıoğlu, “Ne demokratik bir borsa” diyerek, yapılan anket çalışmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

AB SÜRECİNDE STK LARLA İŞBİRLİĞİ VURGUSU
AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem Atalya için hem de Türkiye nin Avrupa Birliği ne üyelik sürecinde STK larla işbirliğinde çalışmaya önem verdiklerini belirterek, bu konuda desteğini esirgemeyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu na teşekkür etti. Antalya Ticaret Borsası na çalışmalarından dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, “Sizlerin özellikle Antalya da tarımın ve tarım ürünlerinin ihracatındaki gayretinizi ve desteğini çok iyi biliyoruz. Tarım ürünlerinin kalitesinin artmasında aynı şekilde sizlerin çok büyük rolü var” dedi.

YEREL YÖNETİMLER ANKETİ ADAYLAR İÇİN BÜYÜK FIRSAT
ATB nin meclis ve komite üyelerine yönelik yaptığı yerel yönetimler anketinin Borsanın kentin sorunlarına duyarlılığını da gösterdiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Yerel seçimler öncesinde demokratik ortamda görüşlerinizi değerlendirdikten sonra tüm partilerin adaylarına ileteceksiniz. Bu aslında adaylarımız için çok büyük fırsat olmalı” dedi. Çavuşoğlu, ATB nin yerel yönetimler anketinin sonuçlarını da dosya halinde kendine verilmesini istedi. AB Bakanlığı olarak özellikle AB fonlarıyla birlikte yapılan projeler konusunda STK ve iş dünyası ile yakın işbirliği içinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Bu projelerden faydalanmamız gerekiyor. Borsanın yönetimi ve meclisinden bu konuda aktif ve duyarlı olmasını rica ediyorum” dedi. Çavuşoğlu, Mayıs ayında ATB başkanlığına tekrar seçilen Ali Çandır ve yönetimine başarılar diledi.

ESAS OLAN AB NORMLARINA KAVUŞMUŞ TÜRKİYE
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu nun çok etkin çalışan bir isim olduğunu belirterek, “Türkiye nin AB serüveninde, 150 yıllık hayalinin gerçekleşmesinde Sayın Bakanın çok büyük katkılarının olacağına inanıyorum. Türk özel sektörü olarak AB normlarına Türkiye nin kavuşturulmasını istiyoruz. AB üyesi olmak çok önemli değil, esas olan AB normlarına uygun Türkiye de yaşanabilir hale getirebilmek. Bu çerçevede Türk özel sektörü olarak sayın bakana her türlü desteği vereceğiz. İnşallah Türkiye nin bu dönüşüm sürecini gerçekleştireceğine inanıyorum” diye konuştu.

ANTALYA BORSA 5 YILDIZLI
Antalya Borsa yı çalışmalarından dolayı kutlayan Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye nin en demokratik kurumdayız şu anda. Antalya Borsa Türkiye deki nadir borsalardan biri. 5 yıldızlı borsa, üyelerine uluslararası standartta hizmet veriyor” diye konuştu.

TARIMDAKİ FIRSATLARI ISKALAMAYALIM
Antalya nın Türkiye için bir kent olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “12 milyon turist ağırlıyorsunuz ve 10 milyar dolar Türkiye ye döviz girdisi sağlıyorsunuz. 500 milyon dolar Antalya dan dünyaya tarım ürünleri satıyorsunuz. Bunu bu kitle gerçekleştiriyor. Her halükarda önümüzdeki dönemde tarım sektöründe müthiş fırsatlar var, bunu ıskalamamız lazım. Antalya bunun kıymetini zaten biliyor. Dünya nüfusu hızla artıyor. nüfusun zenginleşmesi önümüzdeki dönem dünyadaki bir numaralı sektör tarım ile enerji sektörü olacak. Önümüzdeki dönemde en parlak sektörün içendesiniz bunun için bunun kıymetini bilmek lazım” diye konuştu. Antalya nın Türkiye ye modern tarımın nasıl yapılacağını öğreten bir şehir olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “O yüzden önümüz açık. 1,5 milyar nüfusun yaşadığı coğrafyanın tam ortasındayız. 360 milyar dolar tarım ithalatı gerçekleştiriyorlar alanınız çok açık” dedi. ATB nin yerel yönetimler anketinden çıkan sonuçta özellikle tarım alanlarının imara açılmamasının en öncelikli konular arasında yer aldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Antalya dünyada marka bir şehir burada, Antalya Ticaret Borsamı da kutluyorum” dedi. Product of Antalya imajını yerleştirmenin önemine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Antalya da üretilen ürünlerimizi markalaştırırsak bunun geliri hepimize yansıyacak” dedi.

ALİ ÇANDIR A ÖVGÜ
EXPO 2016 nın herkes için önemli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Tarımsal noktada EXPO ya iyi sahip çıkmak lazım. Borsamın yaptığı en başarılı işlerden bir tanesi Yöresel Ürünler fuarını düzenlemesi. Fuarın düzenlenmesinde Ali Çandır ın, sizlerin çok büyük emeği var. Yöresel ürünler yeni perakende yasasında sizlerin sayesinde girdi. Bu vizyonunuzdan dolayı sizi kutluyorum” diye konuştu.

ÇEVRE YOLU EXPO İLE ÇÖZÜLÜR
 Vali Sebahattin Öztürk, “Antalyamız hem turizm hem tarım bakımından bir yıldız bunu daha iyi noktalara götürmemiz lazım. Bunun tarım ayağını sizler götüreceksiniz. Yerel yönetimler anketinde en önemli sorun olarak gördüğünüz çevre problemini EXPO ile birlikte inşallah çözülecek” dedi.

AB BAKANI NDAN ATB GENÇLİĞE ÖVGÜ
Çavuşoğlu ile Hisarcıklıoğlu, daha sonra meclis üyeleri ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinden oluşan ATB Gençlik Grubu üyeleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Çavuşoğlu, “Borsa olarak üniversiteden genç kardeşlerimizle düzenli şekilde bir araya gelmenizi önemsiyorum. Genç kardeşlerimizin enerjisinden ve geleceğine yönelik vizyonundan yararlanmakta fayda vardır. Gençler kendilerini çok iyi yetiştiriyorlar. Hangi dalda okursa okusun gelecekle ilgili çok büyük vizyonları var bundan faydalanmak lazım” diye konuştu.

BAKAN VE TOBB BAŞKANI NA VENÜS HEYKELİ HEDİYE
Konuşmaların ardından Ali Çandır, Çavuşoğlu ve Hisarcıklıoğlu na Uluslararası Altın Portakal Film Festivali nin simgesi Venüs heykeli hediye etti.