04/03/2024
Haberler

TISİAD DAN ANTALYA BORSA YA ZİYARET

Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, yönetimi ve üyeleriyle birlikte Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanı Ali Çandır`ı ziyaret etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül ve Süleyman Ersan`ın da bulunduğu ziyarette TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, Türk işadamlarının Irak pazarından faydalanması gerektiğini söyledi.
IRAK`A İHRACAT RAKAMLARI DÜŞTÜ
Antalya`nın Irak`a ihracat rakamlarının bir önceki yıla yüzde 30`a yakın düşüş gösterdiğini bildiren Kılıç, “İki ülkedeki yatırım olanaklarını araştırıp ihtiyaçlar doğrultusunda buluşturup karşılıklı ticari ilişkiler sağlanmalıdır” dedi. Bağdat`ın güney tarafının güvenli olduğunu ve yatırım beklediğini söyleyen Kılıç, Antalyalı işadamlarına işbirliği çağrısında bulundu. Kılıç, “İki ülke halkının ve hükümetinin ticari ilişkileri geliştirme isteği var, bunu bizler yaşama geçirebiliriz” dedi.
TİCARET GÜVENLİ ORTAMI SEVER
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Borsa`nın çalışmaları hakkında TISİAD üyelerine bilgi verdi. Ticaretin güven ortamını sevdiğini belirten Çandır, Irak`ta risklerin minimize edildiği bir ortam sağlanırsa ATB üyelerinin pazarda yer alması için çaba sarf edebileceklerini kaydetti. Çandır, “İş dünyası güvenli ortamı tercih eder, berrak ortamda ticari ilişkiler gelişir. Hem ticari olarak hem insani olarak bölgedeki kargaşanın bir an önce sona ermesini bekliyoruz. Umuyoruz, bölgedeki tüm ülkelerde de savaş ortamı biter ve insanlara iş aş olan ticaret gelişir” diye konuştu.
İŞ FIRSATLARI DEĞERLENDİRİLMELİ
Uluslararası ilişkilerin ticari ilişkileri etkilediğine dikkat çeken Ali Çandır, “Girişimci bağlantısını sağlıyor, yatırımını yapıyor, yasal yollardan ihracatını yapıyor ertesi gün bir kararla kapılar kapanıyor. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk`ün dediği gibi yurtta barış, dünyada barış ilkesi hakim olmalı” diye konuştu. Çandır, BAGEV`in Burdur ve Isparta`yı da kapsadığını belirterek, ihtiyaçlar doğrultusunda sektörel olarak karşılıklı görüşmeler yapılabileceğini iş fırsatlarının değerlendirilebileceğini vurguladı. Çandır, TISİAD yönetimine ziyareti nedeniyle teşekkür ederken, Irak`ı yöresel ürünleriyle 19-23 Ekim`de Antalya`da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX`e davet etti.
ATB yönetimi, ziyareti anısına Nevaf Kılıç`a seramik kaftan hediye ederken, Kılıç, Çandır`a plaket sundu.