04/03/2024
Haberler

TARIMDA LİDER ÇOCUKLAR ZEYTİNPARK`TA

Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Doğa Akademisi`nin konukları, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde 3 yıldır faaliyet gösteren Lider Çocuk Tarım Kampı`na üye çocuklar oldu. Güvenlik İlköğretim Okulu öğrencisi çocuklar, Zeytinpark`a sabah saatlerinde gelerek gönüllü eğitmenler eşliğinde yapılan etkinliklere katıldı. Çocukları doğa eğitimi verilirken, renkler, dokular, çevre bilinci oyunlarla anlatıldı. Lider Çocuk Tarım Kampı`na üye çocukların Zeytinpark gezisine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp eşlik etti.

ÇOCUKLAR TOPRAĞI TANIMALI
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Tarım Müdürlüğü`nün yürüttüğü Lider Çocuk Tarım Kampı`nın önemli bir proje olduğunu belirterek, “Çocukların tarımla bağının artık kesilmeye başladığı bu dönemde tekrar bağının sağlanıyor olması önemli bir çalışma” dedi. Tarımın insanlık tarihindeki önemine dikkat çeken Çandır, “Gelecek nesillerin toprakla, tarımla bağının kurulmasını önemsiyoruz. Bu tür etkinliklerin artırılmasını arzu ediyoruz” dedi.
Zeytinpark`ın çocukların alanı olduğunu söyleyen Ali Çandır, “Biz emanetçiyiz, bizim gayemiz Antalya`ya nefes olmak. Zeytinpark`ı ne kadar çok çocuk görürse geleceğe güvenle bakacağız. Çünkü Zeytinpark`ı çocuklarımız sahiplenecek” dedi. Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik Doğa Akademisi programının devam ettiğini belirten Çandır, Zeytinpark içerisinde oluşturulan 7 parkurda yetişkinlerin yürüyüşlerinin başladığını söyledi. Çandır, “Herkesi Antalya`ya nefes olmaya davet ediyoruz” dedi.

ZEYTİNPARK NEFES ALDIRACAK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, 3 yıldır ilköğretim çağındaki çocukları doğayla, çevreyle buluşturmak, tarımı anlatmak amacıyla Tarım Kampı uygulamasını yürüttüklerini belirterek, “Çocuklarımıza gerek bitkisel gerekse hayvansal üretimin nasıl gerçekleştiğini, yediğimiz ürünlerin nasıl elde edildiğini anlatıyoruz” dedi. Çocukları, Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanını tanımaları için Zeytinpark`a getirdiklerini belirten Dallı, ” Sürdürülebilir tarımın, doğayla çevreyle dost bir uygulamanın nasıl yapılabileceğini göstermek, çocukların tarıma ilgisini sağlamak amacıyla buradayız. Borsamız, uzun süredir üzerinde çalışarak kente kazandırdığı bu yerde bize ev sahipliği yapıyor. Borsa Başkanımız Sayın Ali Çandır`a ev sahipliği için teşekkür ediyoruz” dedi. Zeytinpark`ın Antalya`nın nefes alacağı bir yer olduğunu belirten Dallı, “Kent içerisinde insanların böyle alanlara ihtiyacı var. Geleceğimiz olan çocuklarımızın damağında böyle bir alanla ilgili lezzetin kalması alanın korunmasına katkı sağlayacaktır. Zeytinpark insanların stresini azaltacak, rahatlatacak bir alan. Bu alan kente nefes aldıracak” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp de çocukların tarımın önemiyle ilgili bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekerken, Zeytinpark gibi kentin gözbebeği alanın çocuklara tanıtılması, çocukların buradaki etkinliklere katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Etkinliğin sonunda çocuklara Zeytinpark Doğa Akademisi arması takılırken, çocuklar doğaya ve çevreye sahip çıkacaklarına dair söz verdi.