18/05/2024
Haberler

“Tarımda küçük işletme kalmasın” Projenin Çavdır toplantısı yapıldı

BAGEV’in küçük ölçekli tarım işletmelerinin daha profesyonel bir işletme ölçeğine ulaştırılması amacıyla organize ettiği ve Ziraat bankası tarafından desteklenen “Tarımda küçük işletme kalmasın” başlıklı Çavdır Tarım Toplantısı, Çavdır Müftülüğü Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Çavdır Kaymakamı Ahmet Can Pınar, Belediye Başkanı Mustafa Uysal, Burdur İl Tarım Müdürü Kadir Güven, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol, Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp, ATB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Özdemir, bölgede faaliyet gösteren birlik ve kooperatiflerin başkanları ile 100 kadar çiftçi katıldı.

Toplantının ilk konuşmasını yapan BTB Başkanı Baki Varol, üreticilerin daha cesur davranabilecekleri bir ortam oluştuğunu; kredi imkanlarının hiç olmadığı kadar uygun hale geldiğini anlattı. Baki Varol şöyle konuştu, “7 yıl vadeli kredilerde faiz oranı 5,2’ye düşmüş! Böyle bir faiz oranı ben görmedim daha önce. Şimdi düşünün, geçen sene 100 bin Liralık kredi almış ve büyükbaş hayvan yatırımı yapmış olsaydınız; bugün 200 bin Liralık bir varlığın sahibiydiniz. Başka bir alanda bu kazancı elde etmenize imkan yok. Ama tabi profesyonel bir işletme anlayışıyla çalışmak gerekiyor.”

ATB Yöneyim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Doğan da konuşmasında örtüaltı sebze üretimi yatırımları hakkında bilgi verdi. Cüneyt Doğan gelecek 10 yıllık dönem içinde yayla bölgesinde sahil kuşağı ile rotasyon halinde gerçekleşecek sebze üretiminin, büyük değer kazanacağını kaydetti ve çiftçileri sera yatırımlarına teşvik etti. Toplantıya panelist olarak katılan Burdur İl Müdürü Kadir Güven de devlet destekleri hakkında bilgi verdi ve proje hazırlatmak isteyen ve nasıl yapacağını bilemeyen üreticilere, bedelini ödemek suretiyle bu işi profesyonelce yapan şirketlere başvurmalarını önerdi. Gülköy Genel Müdürü Süleyman Dağlı ise hayvancılık yatırımlarında profesyonelleşmenin rekabet açısından sağladığı avantajları anlattı.


Panelde bir sunum yapan Ziraat Bankası Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp de, Bölge Başkanı olarak her zaman üreticilerin sorunlarına en uygun çözümü üretmek için çalıştıklarını anlattı ve cep telefonu numarasını salondaki çiftçilere verdi. Turgutalp şöyle konuştu, “Bizim amacımız, zaten sizlere ait olan bankadaki parayı uygun ve güvenilir projeleriniz için yine sizlere kullandırmaktır. Bu banka siz üreticilere aittir. Dolayısıyla sorumsuzca harcanacak krediler vermek bizi yükümlülük altına sokar. Bu yüzden titiz davranmak ve kimsenin hakkını kimseye yedirmemek zorundayız. Ama bazı sıkıntılarınız vardır, şubelerimizde çözüm üretilemezse, arayın beni ben bizzat ilgileneceğim. Önemli olan doğru ve gerçekleştirilebilir projelerle gelin. Bu şekilde gelirseniz, mutlaka bir çözüm yolu buluruz.”