04/03/2024
Haberler

TARIMDA KÜÇÜK İŞLETME KALMASIN BUCAK TOPLANTISI YAPILDI

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanlığı ve Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi’nin (TOBİ)  ortaklaşa yürüttüğü “Batı Akdeniz Sohbetleri Tarım Toplantıları” projesi kapsamında düzenlenen “Tarımda Küçük İşletme Kalmasın” toplantısı Bucak Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Kaymakam Osman Hacıbektaşoğlu, Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Süleyman Duran, Ziraat Bankası Antalya Tarım Bankacılığı  Başkanı Nejdet Avanoğlu ile üreticiler katıldı. Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Süleyman Duran, ekonominin bir ülkenin en önemli gücü olduğunu belirterek, “Gerçek ekonomi üretimdir. Dünyada petrolün dışında kendiliğinden gelişen bir zenginlik yoktur. Ülke ekonomimizin zenginleşmesini istiyorsak, ölçeğimizi yükseltmemiz gerekiyor. Tarım da küçük işletmelerin kalkınması ve büyümesi, birleşmeden ve branşlarına göre uzman takviyelerinden geçer” diye konuştu. Ziraat Bankası Antalya Tarım Bankacılığı Başkanı Nejdet Avanoğlu, “Tarımda ve hayvancılıkta küçük işletmelerin birleşerek güçlenmesiyle dünya pazarında daha fazla söz sahibi olabiliriz. Antalya, Isparta ve Burdur olarak 22 bölge arasında bölgemiz Adana´dan sonra ikinci sırada yer alıyor. İşletmelerin karına kar katabilmeleri için 785 milyon TL kredi hacmimiz bulunmaktadır” dedi. Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, tarım ve hayvancılıkta verimliliğin artması için çiftçilerin mutlaka birleşmesi ve örgütlenmesi gerektiğini belirterek, “Küçük işletmelerin birleşmesi ve beraber üretim yapması halinde hem verim ve üretim artar. Hal böyle olunca da pazar durumu kendiliğinden ortaya çıkarak, üretilen ürünün pazarı daha rahat bulunmuş olur” dedi. Ayaz, Bucak´ta 28 bin hektar arazinin yüzde 19´unun sulanabilir olduğunu Onaç Barajındaki sulama takviyesinin devreye girmesi ile 18 bin hektar arazinin daha sulanabilir hale geleceğini kaydetti.

Bucak Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu, Bucak´ta 10 bin 500’e yakın çiftçi bulunduğunu belirterek, “Tarımdan yıllık gelir oranı 170 milyon TL. Yıllık gelir hasılatını arttırabilmek için küçük işletmelerin mutlaka birleşmesi gerekiyor. Birleşmelerin olması halinde hem maliyet düşer, hem gelir artar” dedi.

Düzenlenen panele katılan ATB Yönetim Kurulu üyesi Cüneyt Doğan, sebzecilik ve yaylada üretim hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ziraat Bankası Tarımsal Bankacılık Şube Müdürü Hasan Güdek, Ziraat Bankası’nın kredi imkanları hakkında üreticiye bilgi verirken, Bucak İlçe Tarım Müdürü Ahmet Gönenç, devletin verdiği tarımsal desteklemeler ve teşvik uygulamaları hakkında konuştu.