18/05/2024
Haberler

TARIMDA FIRSAT DÖNEMİNDEYİZ

Antalya Ticaret Borsası’nın “Tarım Sohbetleri” programının konuğu olan TOBB ETÜ Rektörü ve TEPAV İcra Direktörü Prof. Dr. Güven Sak, koronavirüs nedeniyle bir çok sektörün kendini gözden geçirmeye başladığını belirterek, tarımda reform için bu dönemin iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

TOBB ETÜ Rektörü ve TEPAV İcra Direktörü Prof. Dr. Güven Sak, Antalya Ticaret Borsası’nın online düzenlediği ve YouTube’den canlı yayınlanan ‘Salgın ve Ekonomide Yeni Normal’ konulu Tarım Sohbetleri’nin konuğu oldu. Toplantıya Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin’in yanı sıra ATB üyeleri katıldı.

KARANLIKTA YOL BULMAYA ÇALIŞIYORUZ
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ekonomiyi derinden etkileyen koronavirüsün büyük bir belirsizliği de beraberinde getirdiğini kaydederken, “Karanlıkta yol bulmaya çalışıyoruz” dedi. Çandır, koronavirüsün tarımın stratejik bir sektör olduğunu bir kere daha gösterdiğini söyledi. Yıllardır ihmal edilen, itibarsızlaştırılan tarım sektörünün itibarını kazanmak için büyük bir şans yakaladığını ifade eden Çandır, bu dönemin tarımda reform yapmak için değerlendirilebileceğini kaydetti.

“Tarım gözardı edilemez, mutlaka desteklenmeli” diyen Çandır, yapılan destek ve teşviklerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Çandır, “Üreticiye alan desteği mi, ürün desteği mi yoksa kırsalı ayakta tutmaya yönelik bir destek programı mı yapmak lazım, bu gözden geçirilmeli” dedi.

Borsa olarak bu zorlu dönemde tarımın, ekonominin ayakta kalması için üyelerinden gelen talepleri ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiklerini ve lobi faaliyeti yürüttüklerini bildiren Çandır, “Borsa olarak üyelerimizin yanındayız” dedi.

VERİ OLMADAN YOLUMUZU BULAMAYIZ
ATSO Başkanı Davut Çetin, bu dönemi doğru analiz edebilmek ve iyi bir yol çizebilmek için işsizlik, üretim, ihracat gibi güncel verilere ihtiyaç olduğunu söyledi. İşsizlik, üretim, ticaret, ihracat rakamların güncel olmadığını, üç ay öncesinin rakamlarıyla doğru analiz yapmanın ve yol bulmanın mümkün olmadığını ifade eden Çetin, “Verilerle ilgili ciddi sıkıntılar var” dedi. Özel sektörün bu zorlu süreci ayakta kalarak atlamaya çalıştığını kaydeden Çetin, verilen devlet desteklerinin de beklentinin altında kaldığın ifade etti.

KARANLIKTA YOL BULMAYA ÇALIŞIYORUZ
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Borsa olarak bu zorlu dönemde tarımın ,ekonominin ayakta kalması için bir girişimde bulunduklarını söyledi. “Karanlıkta yol bulmaya çalışıyoruz” diyen Çandır, itibarsızlaştırılan tarım sektörünün böyle zor bir dönemde itibarını kazanmak için büyük bir şans yakaladığını ifade etti.

VERİ OLMADAN YOLUMUZU BULAMAYIZ
ATSO Başkanı Davut Çetin de bu dönemi analiz edebilmek ve doğru yol çizebilmek için ihtiyaç olan verilerin eksikliğine dikkat çekti. “Verilerle ilgili ciddi sıkıntılar var” diyen Çetin, verilerin kamu tarafından güncel olarak paylaşılmasını istedi.

VİRÜS DEĞİL ÖNEM ALINMAMASI EKONOMİYİ DARALTIR
TOBB ETÜ Rektörü ve TEPAV İcra Direktörü Prof. Dr. Güven Sak, belirsizlik dönemlerinin esneklik getirdiğini belirterek, üretimi başlatma, lojistik toparlanma için plan yapma zamanı olduğunu kaydetti. Normalleşmenin kademeli gerçekleşeceğini vurgulayan Sak, bu dönemin güven duygusuyla yönetilmesi gerektiğini ifade etti. Koronavirüsün değil alınan önlemlerin olumsuz ekonomik sonuçları beraberinde getirdiğine dikkat çeken Sak, talep düşüşüne karşı önlem alınmaması ve karşılıklı yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ekonomide derin bir daralma ve istihdam kaybı olacağını vurguladı.

Salgının 1 yıl sürmesi halinde sağlık dışındaki tüm diğer sektörlerin ciddi bir daralmayla karşı karşıya kalacağını söyleyen Prof. Dr. Güven Sak, sektörlerin bu dönem ciddi bir desteğe ihtiyacı olduğunu kaydetti. Sak, “Ekonominin önünü açacak tedbirlere ihtiyacımız var” dedi.

FIRSATLARA ODAKLANALIM
Bu dönemin fırsatlarına değinen Sak, “İhmal ettiğimiz reform gündemine geri dönmekten başka çaremiz yok” dedi. Sak, iklim değişikliğinin gündeme alınması dijitalleşme fırsatının da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Tarımla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Prof. Dr. Güven Sak, virüs bir yıl daha sürerse tarımda yatırım yapılacak çok alan olduğunu kaydetti. Bu dönem yerelde örgütlenmenin önemli olduğunu vurgulayan Sak, “Şehirler bir araya gelerek kendi geleceklerini yol haritasını çıkarmaya karar verebilirler. Rekabet gücünü artırmak için bir fırsat dönemindeyiz. Dijitalleşmeyle ilgili imkanları nasıl kullanabileceğimizi daha fazla düşündüğümüz bir dönemdeyiz. Böyle zor dönemde yeni yolların farkına varmamız lazım. Çözemediğimiz sorunları şimdi gündeme getirmenin tam zamanı. Depolamadan paketlemeye, küçük işletmeleri nasıl bir araya getireceğimizi beraber düşünüyor olmamız lazım. Üretimde verimliliği artırmalıyız. Tarımı daha fazla nasıl verimli hale getirebilirize doğru odaklanmamız gerekiyor” diye konuştu.