04/03/2024
Haberler

TARIM MUHABİRLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) işbirliğinde düzenlenen Tarım Muhabirliği Eğitimi’nin sertifika töreni Zeytinpark’ta yapıldı. Tören, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı İdris Taş, AGC Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.
ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çalışan gazetecileri ve Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerini tarım haberleri konusunda bilinçlendirmek, gazetecilerin, gazeteci adaylarının mesleki gelişimlerine katkı sunmak ve toplumun tarım haberleriyle ilgili doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla Antalya Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte Ocak ayında Tarım Muhabirliği eğitimini düzenlediklerini anımsattı.


EĞİTİMİN ETKİLERİ GÖRÜLÜYOR
Çandır, eğitim programının sonunda 32 gazeteci ve gazeteci adayının sertifika almaya hak kazandığını kaydetti. “Tarımın sesi doğru çıkmalı” düşüncesiyle başlatılan eğitim programının amacına ulaştığını söyleyen Çandır, “Verdiğimiz eğitimlerin, geçen zaman içerisinde tarım haberciliği diline yansıdığını görüyoruz. Bu arada tamamını kayda aldığımız eğitim programlarını Antalya Ticaret Borsası’nın youtube kanalından tekrar izleyebilirsiniz” dedi.


TARIM MUHABİRLİĞİ ANTALYA İÇİN ÖNEMLİ
Çandır, başta Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin Başkanı İdris Taş olmak üzere yönetimine, bilgi ve birikimini paylaşan eğitmenlere ve eğitimini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan katılımcılara teşekkür etti. Çandır, “’Tarımın başkenti’ olarak tanımladığımız Antalya’mızda tarımın daha iyi anlatılmasını sağlayacak iş birliklerinin devamını diliyorum” dedi.
İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK
Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, eğitim programının 1 ay sürdüğünü belirtirken, Nasıl Bir Ekonomi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, AGRO TV Ankara Temsilcisi Galip Umut Özdil, TÜRİB Genel Müdür Yardımcısı Necla Küçükçolak, Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm, Hürriyet Gazetesi Editörü Leyla Koyuncu, Gazeteci Pelin Gel’in, tarım haberciliği, TV’de ve dijitalleşen medyada tarım yayıncılığı, tarım ekonomisi, tarım haberciliğinde istatistiktik toplama, Türkiye Ürün İhtisas Borsası, tarım istatistiği okuma, tarım haberciliğinde bilgi toplama ve haber işleme, kurumlarla iletişim konularında bilgi paylaşımında bulunduğunu belirtti.

ANTALYA TİCARET BORSASI KENTE DEĞER KATIIYOR
Taş, alan muhabirliğinin önemini vurgularken tarımın başkenti Antalya’da tarım muhabirliği eğitiminin son dönemde daha çok önem kazandığını kaydetti. Taş, Tarım Muhabirliği Eğitiminde işbirliği programı için başta ATB Başkanı Ali Çandır olmak üzere ATB yönetimine, eğitim alan katılımcılara ve eğitimcilere teşekkür etti. Antalya Ticaret Borsası’nın çalışmalarıyla kente değer kattığını ifade eden Çandır, “Borsamız, Zeytinpark’ı Antalya’ya kazandırdı, YÖREX’i Türkiye’ye kazandırdı, bir çok projeyi hayata geçirdi. Böyle bir kurumla işbirliği yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. İşbirliğimiz devam edecek” dedi.


Konuşmaların ardından ATB Başkanı Ali Çandır ile AGC Başkanı İdris Taş kurumlar arası işbirliği nedeniyle birbirine plaket takdim etti. Daha sonra İki başkan eğitime katılanlara sertifikalarını vererek, başarı diledi. Sertifika töreninin ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı.