18/05/2024
Haberler

TARIM KONSEYİ,TARIM BAKANI ÇELİK’E RUSYA DOSYASI SUNDU

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Uçak düşürme krizinin Rus ve Türk çiftçisine yansıtılması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya’da Tarım Konseyi ile bir araya geldi. Antalya Valisi Muammer Türker, Tarım Konseyi Başkanı Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Konsey İcra Kurulu Üyeleri ATSO Başkanı Davut Çetin, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Lütfi Göbüş, Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Hüseyin Samani, Mehmet Günal, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı’nın katıldığı toplantıda bakanlık bürokratları da hazır bulundu.
Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, Rusya’da yaşanan sorun nedeniyle tarım sektörünün sorunlarını dinlemek üzere Tarım Konseyi ile bir araya gelen Bakan Çelik’e teşekkür etti. Tarım Konseyi’nin Rusya sorununa çözüm önerilerini ‘acil önlemler’ ve ‘iyileştirici önlemler’ başlığıyla rapor haline getirdiğini bildiren Çandır, raporu Bakan Çelik’e sunacaklarını belirtti. Çandır, Çelik’e Bakanlık ve EXPO Yönetim Kurulu başkanlığı görevlerinde başarılar diledi.
TARIM KONSEYİ ÖRNEK TEŞKİL EDECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya Tarım Konseyi ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çelik, “EXPO 2016 toplantısı için Antalya’ya geldim. Tarım Bakanı olarak Antalya’dan, örnek teşkil edecek Tarım Konseyi ile bir araya gelmeden ayrılmak istemedim” dedi.
Antalya denildiğinde “turizmin başkenti, tarımın öncü şehri” akla geldiğini söyleyen Bakan Çelik, “Tarımsal üretimimize Antalyamız’ın çok önemli katkıları var. Türkiye’de 176 çeşit bitkisel ürün üretiyoruz ve bitkisel üretimimizde 2014 yılına göre 2015 yılında yüzde 7’lik artış var. Bitkisel ürün üretimimiz 106 milyon tondan 114 milyon tona ulaştı, bunun 6.5 milyon tonu Antalyamız’da üretiliyor” dedi. Çelik, örtü altı üretimini yarısının Antalya’da gerçekleştiğini belirtti.
ANTALYA’YA TARIMSAL DESTEKLER
Antalya’ya verilen tarımsal desteklerle ilgili bilgi veren Çelik, “Antalya’ya 2015 yılında 93 milyon TL tarımsal destek sağladık. Kırsal kalkınma çerçevesinde 2007- 2015 yılında 27 milyon 600 bin TL hibe desteğini de şehrimize sağladık” dedi. Hükümet programında tarımsal desteklerle ilgili yeni düzenlemeler olduğunu söyleyen Çelik, “5 dekardan küçük alanlarda meyve sebze süs bitkilerine dekar başına 100 TL desteğin sağlanması yürürlüğe girdi. Seracılığa sıfır faizli modernizasyon kredisi, gübre ve yemde KDV’nin kaldırılmasıyla ilgili düzenleme ve genç çiftçilere 30 bin TL’lik hibenin verilmesiyle ilgili çalışmalarımızı kısa süre içerisinde tamamlayacağız” dedi.
KRİZİN ÇİFTÇİYE YANSIMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL
Uçak krizinin ardından Rusya ile ticari alanda sorunlar yaşandığına dikkat çeken Çelik, şunları kaydetti:
“Uçak düşürme krizinin Rus ve Türk çiftçisine yansıtılması kabul edilebilir bir durum değildir. Krizin, toplumun, helal rızık dediğimiz alın teriyle geçinen bu kesimin ürünlerine yönelik ambargoya dönüşmesi kabul edilebilir bir durum değil. Bundan sadece bizim üreticimiz değil Rus üreticisi de ciddi zarar görmektedir. Rusya bizim dost ülkemiz. Rusya ciddi bir ticari partnerimiz. 31 milyar dolarlık ticaret hacmimizi var. 6 milyar dolar ihracatımız 25 milyar dolar ithalat gerçekleştirdiğimiz bir ülke. Rusya’nın, tarımsal ihracatta üçüncü sırada, ithalatta birinci sırada yer aldığını dikkate aldığımızda, yapılan bu uygulamaların öncelikle Rus çiftçisine darbe vurduğunu görmek mümkün. Burada aklı selimin hakim olmasını, galebe çalmasını, sağduyulu davranılması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.”
1 Ocak’ta yürürlüğe girecek kararlar dikkate alındığında 15 Ocak’a kadar olumlu bir beklentinin söz konusu olmadığını bildiren Çelik, “15 Ocak’tan sonra işlerin en azından tarım alanında, çiftçilerimiz alanında normale dönmesini umut ediyoruz” dedi.
KENDİ ÇİFTÇİLERİNİ MAĞDUR EDİYORLAR
Rusya’nın ambargo koyduğu 17 ürünü başka pazarlardan temin etmesin mümkün olmadığını söyleyen Bakan Çelik, “Bizim buğday ve yağlı tohumlarla ilgili yaptığımız ithalatı farklı alternatiflerden temin etme, hatta üretme hakkımız var. Dolayısıyla bu yönüyle de bir sonuç almaları söz konusu değil. Kendi çiftçilerini mağdur ediyorlar” dedi.
TİCARET MÜŞAVİRLERİ PAZAR ARAYACAK
Türkiye’nin bu krizden alması gereken dersler ve önlemler olduğunu kaydeden Bakan Çelik, “Mutlaka pazar çeşitlenmesine gitmemiz gerekiyor” dedi. Ekonomi Bakanlığı’nın ocak ayında ticaret müşavirlerini Ankara’da toplayacağını bildiren Bakan Çelik, “Ticaret müşavirlerinin adeta tüccar anlayışıyla dünyada ürünlerimizin pazar bulması konusunda yol gösterici, ön açıcı olmalarıyla ilgili toplantı yapılacak” dedi.
ZARARIN FATURASI
10-30 Kasım arasında Türkiye’den yola çıkmış Rusya limanlarına varmış ürünlerle ilgili değerlendirmeler yaptıklarını bildiren Çelik, “1 Ocak sonrası muhtemel olumsuz gelişmeler karşısında üretici ve ihracatçıların darboğaza girmemeleriyle ilgili yaptığımız değerlendirmeler oldu. İhracatçıların kredi düzeyinde karşılaştıkları sorunlarla ilgili değerlendirmelerimiz oldu. En önemlisi de pazar çeşitlenmesiyle ilgili değerlendirmelerimiz oldu. Ne üreticinin, ne ihracatçımızın mağduriyet yaşamaması konusunda ilk günden itibaren önlemler aldık, almaya da devam edeceğiz” diye konuştu. Çelik, bir soru üzerine krizin etkisiyle ilgili çok ciddi bir rakam olmadığını söylerken, “65 milyon dolar civarında bir zarar söz konusu” dedi.
Tarım Bakanı Faruk Çelik, G 20’yi başarıyla tamamlayan Antalya’yı kutlarken, 23 Nisan’da başlayacak EXPO 2016’nın da Antalya’nın bütün dinamiklerinin katkısıyla başarılı geçeceğine inandığını söyledi.