04/03/2024
Haberler

TARIM KONSEYİ TOPLANDI

Antalya Tarım Konseyi, yılın ilk toplantısını Antalya Valisi Münir Karaloğlu`nun katılımıyla Antalya Ticaret Borsası Toplantı Salonu`nda yaptı. Antalya Ticaret Borsası ve Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Tarım Konseyi İcra Kurulu Üyeleri Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata, kamu, sivil toplum örgütleri, üretici ve meslek birlikleri,kooperatif temsilcileri, tarımla ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Antalya tarımıyla ilgili sunum yapıldı.

TARIM KONSEYİ TÜRKİYE`DE İLK
Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, Antalya Tarım Konseyi`nin Türkiye`de ilk olma özelliği taşıdığını belirterek,”Biz Antalya`da tarımı Türkiye şartlarının ötesine taşıdık ama son yıllarda biraz durağan hal aldı. Tarımın tüm paydaşlarının birlikte hareket etmesini sağlamak, sorunlara ortak çözüm bulmak, Antalya tarımını nereyle evrileceğine birlikte karar vermek için Tarım Konseyini kurduk. Bizden sonra 5 ilde daha bu tip yapılanma ortaya çıktı” dedi.

BİLİMİN IŞIĞINA İHTİYACIMIZ VAR
Konseyin yapısıyla ilgili katılımcılara bilgi veren Çandır, Konseye üye kurum ve kuruluşların 287 bin 500 üyesi olduğunu belirtti. Tarım Konseyi`nin analizlerle çalıştığını kaydeden Çandır, konseyi içerisindeki çalışma guruplarının çeşitli çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Çandır, “Burada en büyük ihtiyaç duyduğumuz şey bilimin ışığı. Şimdiye kadar üniversitenin içerisinde bulunduğu durum nedeniyle bilimden yeterince faydalanamadık. Rektörümüzle görüştük o da işbirliğine olumlu bakıyor. Bundan sonra umuyorum ki bilimin ışığını sektörle buluşturup daha önemli çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

SERACILIK ÖNEMLİ
Resmi rakamlarla Türkiye`nin dünya tarımsal alan ve üretimdeki yerini özetleyen Çandır, şunları söyledi:
“Türkiye Cumhuriyeti dünya nüfusunun yüzde 1`ine sahip. GSMH`da yüzde 1`deyiz. İhracatın binde 8`ini, ithalatın yüzde 1.33`ünü gerçekleştiriyoruz. Karasal alan olarak binde 6`sına, orman alanı olarak yüzde 1`ine sahibiz. Çayır mera olarak binde 4`üne sahibiz. Türkiye`nin tarımı nerede diye baktığımızda dünyadaki tarımsal alanın binde 5`ine sahibiz. Örtüaltı üretiminde ise yüz metrekare seranın 5.5 metresi bize ait. Seracılık önemli ve güçlü olduğumuz bir alan. Tek yıllık bitkiler alanında yüzde 1.4`üne, yıllık alanlarda yüzde 2, tarımsal ürün değeri olarak yüzde 2`sine, tarımsal ihracat değeri olarak yüzde 1.2`sine, tarımsal ithalat desteği olarak binde 9`una sahibiz. Sebze meyve ihracat değeri olarak yüzde 3.2`sine sahibiz.”

ÖRTÜALTI TARIMDA GÜÇLÜYÜZ
Antalya`nın Türkiye`deki tarımsal alan ve üretim değerleriyle ilgili bilgi veren Çandır, şunları söyledi:
“Antalya, Türkiye nüfusunun yüzde 3`üne sahip, GSMH`nın yüzde 3`üne, ihracatın binde 7`si, ithalatın binde 5`ine, karasal alan olarak yüzde 2,7`ye, orman alanı olarak yüzde 5.1`ine, çayır mera olarak yüzde 1,3`üne sahibiz. Türkiye`deki tarımsal alanın yüzde 1.5`ine biz sahibiz. Örtüaltı tarımda çok güçlüyüz. Örtüaltı tarımda Türkiye`nin yüzde 39`una sahibiz. Tek yıllık bitkiler alanında yüzde 1.4, çok yıllık alanda yüzde 2.25`ine, hayvansal üretim değeri olarak yüzde 1`ine, bitkisel üretim değeri olarak yüzde 6.7`sine, tarımsal ihracat değeri olarak yüzde 4.2`sine, ithalat yüzde 1.2 sebze ihracatı yüzde 21,4 meyve ihracatında yüzde 3`üne sahibiz.

ÖRGÜTLENMEDE ZAYIFIZ
Tarımsal örgütlenme yapısıyla ilgili bilgi veren Çandır, örgütlenmede zayıf olduğumuzu bildirdi. Çandır, şu bilgileri paylaştı:
“243 kooperatifimizle Türkiye`nin yüzde 2`sindeyiz. Kooperatif üyeliğinde Türkiye`nin yüzde 1.52`sindeyiz. Üretici birliklerinde Türkiye`nin yüzde 3`ündeyiz, üye sayısı olarak yüzde 2.53`ündeyiz. Üretici birliklerine fonksiyon yükleyecek yasal düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz. Üretici birliklerinin yüzde 1`ine, birliklere üye olmada yüzde 1.88`deyiz. Tarım satış kooperatifi olarak Türkiye`nin 1.6`sına, üye olarak 0.82`sine sahibiz” diye konuştu.

TEŞVİK VE DESTEKLERDEN YETERİNCE YARARLANAMIYORUZ
Antalya`nın destek ve teşviklerden yeterince yararlanamadığını, söyleyen Çandır, “Alan bazlı desteklerin binde 5`ini alıyoruz, fark ödeme desteğinin binde 5`ini, hayvansal desteğin 1.6`sını alıyoruz. Kırsal kalkınma desteklerinin binde 8`ini, diğer tarımsal desteklerin binde 2`sini alıyoruz. Türkiye`de dağıtılan desteklerin binde 8`ini alıyoruz. Destek ve teşviklerden yeterince yararlanamıyoruz. Türkiye`de kullanılan tarımsal kredinin yüzde 4`ünü Antalya kullanıyor. Özel bankalardan kullanılan tarımsal kredi yok. tarım konseyi olarak el birliğiyle tarımı güçlendirecek destek ve teşvikleri talep etmeliyiz, bunun için lobi çalışması yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

2010`DAKİ KAZANCIMIZIN 3`TE 2`SİNİ 2015`TE KAYBETTİK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın web sayfasında yayımlanan üreticinin maliyeti geliri tablosundan üreticinin karını çıkardıklarını bildiren Tarım Konseyi Başkanı Çandır, “2000 yılında başlayan karlılığımız 2005 yılına kadar yükselmiş, 2010 yılında zirve yapmış. Yani o dönemde tarımdan ciddi para kazanan, tarımın bereketini hissedir hale gelmişiz. Ama 2015`e geldiğimizde 2010 yılında yakaladığımız kazancın 3`te 2`sini kaybetmişiz. Son günlerde enflasyonla gündeme gelen üretici çok para kazanıyor savının boş olduğunu resmi rakamlar ortaya koyuyor” diye konuştu. Çandır, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve katılımcılara toplantıya destekleri nedeniyle teşekkür ederken, “El birliğiyle bilim insanlarımızın da desteğiyle Antalya tarımını bereketli günlerine döndürmek için çalışmalıyız” dedi.

TARIMSAL MİLLİ HASILANIN YÜZDE 5`İNİ ANTALYA ÜRETİYOR
Antalya Valisi Münir Karaloğlu,Antalya Tarım Konseyi`nin çalışmalarının çok önemli olduğunu söyledi. Tarımın Antalya`nın lokomotif sektörlerinden biri olduğunu kaydeden Karaloğlu, Türkiye`nin toplam tarımsal milli hasılasının yüzde 5`ini Antalya`nın ürettiğini bildirdi. “Biz eskiden ne güzeldik kendimizi doyuran bir ülkeydik, şimdi doyuramıyoruz, ithalat yapıyoruz” eleştirilerini anımsatan Karaloğlu, “1970`li yıllarda Türkiye`nin nüfusu yaklaşık 40 milyon, gelen yabancı turist sayısı da 2 milyon kadardı. Bugün Türkiye`nin nüfusu 80 milyon, gelen misafir sayısı da yaklaşık 40 milyona çıktı. Beslediğiniz insan sayısının 3 kat arttığı bir yerde sadece ihracat ve ithalat rakamlarına bakarak ileriye ya da geriye gittiğimizi söyleyemezseniz” diye konuştu.

TARIM İYİ YOLDA
Bazı sorunlar yaşansa da Türkiye`de tarım sektörünün iyi yolda olduğunu söyleyen Vali Karaloğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın özellikle son dönemde üretici odaklı iyi çalışmalar yaptığını kaydetti. Türkiye`de artık havza bazlı üretime geçilmeye başlandığını belirten Karaloğlu, şu değerlendirmede bulundu:
“Eskiden bir sene patatesi çok pahalı yerdik. Patates fiyatı yüksek olduğu için ertesi sene herkes patates ekerdi. O zaman da patateslerin çürüdüğünü, tarlada kaldığı konuşurduk. Niye? Planlama olmadığı için. Artık hangi havzada hangi tarımsal faaliyetin yapılacağı ve bu tarımsal faaliyete önümüzdeki 3 yıl hangi teşvikin verileceği şimdiden ilan ediliyor. Bu, çiftçinin elini çok güçlendirdi. Artık toprak sahibine değil, topraktan ürün elde edene, ürünün de miktarına göre devlet destek veriyor.”

ANTALYA`DA 9 OVA SİT ALANI İLAN EDİLİYOR
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın ovaların korunmasıyla ilgili çok önemli bir çalışma yürüttüğünü bildiren Vali Münir Karaloğlu, artık koruma alanı olarak ilan edilen ovada imara açma veya bölgede herhangi bir yapılanmaya kesinlikle izin verilmeyeceğini vurguladı. Karaloğlu, “Türkiye`de maalesef birinci sınıf araziler üzerine şehirler kurduk, sanayiler kurduk. Tarımsal, ekilebilir alanlarımızın bir kısmını kaybettik. Bu, Antalya`da da var. Her şeyi ikame edebilirsiniz ama toprağı ikame edemezsiniz. Yani kaybettiğiniz bir tarım alanını kazanmanız mümkün değil. O yüzden şehirleri tarımsal arazilere kaydırmamak, tarım alanlarını korumak lazım” diye konuştu. Korunması gereken ovalarla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Antalya`da 7 ova sunulduğunu, Valiliğin korunmasını istediği 2 ova daha bulunduğunu belirten Karaloğlu, toplam 9 ovanın korunmasıyla ilgili yakında Bakanlar Kurulu Kararı çıkacağını bildirdi.

TARIM ARAZİLERE İMARA AÇILMAYACAK
Vali Karaloğlu, “Buradan duyuruyoruz hiç kimse gidip tarım arazisini `Burası nasıl olsa gelecekte imara açılacak` diye yüksek fiyatla almaya kalkmasın. Bundan sonra tarım arazilerinin imara açılmasına izin verilmeyecek” dedi.
Tarımsal ürün ve pazar çeşitlendirmesinin de önemine dikkat çeken Karaloğlu, tek pazarın sıkıntı yarattığını belirtti. Karaloğlu, Antalya’nın tarımda inovasyona ihtiyacı olduğunu belirterek, “Hem örtü altında hem meyvede çok ciddi üretimiz var. Ama bir taraftan da alışkanlıklarımız oldu. Hem ürün hem de pazarımızı büyütmemiz lazım. Yurt dışında özellikle sadece Rusya pazara bağlı olmamamız lazım. Öyle olunca Rusya’da yaşadığımız sıkıntıyı yaşıyoruz. Yaşandığında da bedelini çiftçi ödemek zorunda kalabiliyor. Onun için pazarı mutlaka çeşitlendirmemiz lazım. Yanı başımızda Ortadoğu pazarımız var ama bu kadar yakın pazara attığımız miktarlar çok komik. Ürünlerde çeşitlilik yapmamız gerekiyor. Tarımda da inovasyona ihtiyacımız var. Alışkanlıklarımızın dışına çıkmamız lazım. 6,5 milyon yabancı 4 milyon yerli geldi 10 milyon insan geldi, bu şehirde yedi içti. Bu şehrin iç pazarı da güçlü. Çünkü Antalya’nın bir potansiyeli var. Turizm de bu sene iyi olacak diye düşünüyorum” diye konuştu.

KATILIMCILAR SORUNLARINI ANLATTI
Toplantıda katılımcılar tarımla ilgili sıkıntı ve beklentilerini Vali Karaloğlu ile paylaştı. Dile getirilenleri tek tek not alan Vali Karaloğlu, sıkıntıların çözümü için birlikte çalışacaklarını söyledi.
Tarım Konseyi Başkanı Çandır, toplantıya katılımı nedeniyle Karaloğlu`na teşekkür ederken günün anısına cam vazo hediye etti.