27/02/2024
Haberler

SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yayımladığı mesaj:

“İnsanlık tarihi boyunca uygarlıkların gelişiminde çok önemli bir rol üstlenen su günümüzde de en önemli doğal ve stratejik kaynaktır. Su canlıların temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra kentlerin planlanması, enerji üretimi, sanayi, ulaşım, turizm ve tarımın gelişmesindeki en temel unsurdur. Ancak son dönemlerde yaşanan iklimsel ve çevresel değişimlerin beşeri faktörlerin etkisiyle dünya genelinde artarak devam eden sorunlar izlendiğinde, su sorunu ön sıralarda gelmektedir.

Su dünyanın yüzde 70 ini kaplasa da, yeryüzündeki su kaynaklarının yüzde 0.3 ü kullanılabilir ve içilebilir durumdadır. Henüz su kıtlığı çeken ülkeler arasında yer almıyoruz. Ancak hızlı artan nüfus, yıllık yağış ortalamasının dünya ortalamasından düşük olması, su kaynaklarımızı daha dikkatli kullanmamızı, kirlenmeye karşı önlemler almamızı gerektiriyor.

Bu noktada suyun etkin ve verimli kullanımı konusunda bilinç düzeyinin arttırılması, artan su israfının önüne geçilmelidir. Su kullanımı konusunda ev, okul, iş ve diğer yaşam alanlarında daha dikkatli olmalı, kamuoyunu konuyla ilgili bilinçlendirmeliyiz.

Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmanın yolunun, doğal dengeyi bozmadan su ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir çevre bırakmaktan geçtiğini unutmayalım.”