04/03/2024
Haberler

Sel mağduru çiftçi bir kere daha hayal kırıklığına uğradı

Bakanlar Kurulu, Antalya’nın da aralarında bulunduğu 17 ilde 2010 yılı don ve sel afetinden etkilenip yapılan tespitlerde bitkisel ürünleri, seraları yüzde 30 ve üzeri zarar gören çiftçilerin, zirai kredi borçlarının ertelenmesi için karar aldı.  Ancak erteleme döneminde borca yüzde 7 faiz yürütülmesi Antalya’daki 526 çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattı.
Bakanlar Kurulu, Antalya’nın da aralarında bulunduğu 17 ilde 2010 yılı don ve sel afetinden etkilenip yapılan tespitlerde bitkisel ürünleri, seraları yüzde 30 ve üzeri zarar gören çiftçilerin, zirai kredi borçlarının ertelenmesi için karar aldı. Karar kapsamında, mağdur çiftçilerin en geç 22 Haziran 2010 tarihine kadar ilçe tarım müdürlüklerine ve ilgili kredi kuruluşlarına dilekçe ile başvurması gerekiyor. İlgili Bakanlar Kurulu kararında, zarar gören ve çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan tarımsal kredi borçlarının 1 yıl süresince ertelenmesi öngörülüyor.

‘Yüksek faizli erteleme destek değildir’

Konu ile ilgili açıklama yapan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Sel ve don nedeniyle çıkan borç ertelemesinin faiz oranıyla birlikte uygulanıyor olması ve bu faiz oranının bankaların zaten uyguladığı yüzde 6.5 faizden yüksek olması çiftçiyi bir kere daha hayal kırıklığına uğratmıştır.”açıklamasında bulundu.

Çandır açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Antalya’da 2010 yılında selden zarar gören çiftçi sayısı 1809 olmuştur, bunun 526’sının zararı ise yüzde 30 ve üzerinde gerçekleşmiştir. Devletin sel ve dondan zarar gören çiftçinin mağdur olmaması için aldığı erteleme kararını destekliyoruz ancak, erteleme döneminde borca yüzde 7 faiz yürütülmesi 526 çiftçiyi hayal kırıklığına uğratmıştır. Sel ve don nedeniyle çıkan borç ertelemesinin faiz oranıyla birlikte uygulanıyor olması ve bu faiz oranının bankaların zaten uyguladığı yüzde 6.5 faizden yüksek olması çiftçiyi bir kere daha hayal kırıklığına uğratmıştır. İyi tarım uygulama kredisinin yüzde 5.2 faiz oranıyla uygulanıyor olduğu göz önüne alındığında ise bu kararın çiftçiye destek olmadığı açıkça görülecektir. Zaten doğal afet nedeniyle zarar gören çiftçi, devletten beklediği desteği görememiş, bir kere daha hayal kırıklığına uğramıştır.”

‘Erteleme faizsiz yapılmalı’

Devlet, selden zarar gören çiftçinin zirai kredi borcunun faizsiz olarak 1 yıl süreyle ertelemesi halinde mağdur olan çiftçiye gerçek desteği sağlamış olacaktır. Zaten hasatta yüzde 80 verim kaybı yaşayan çiftçi, ancak borcu faizsiz ertelenirse kendini toparlama imkânı bulacaktır.”

Şubat ayının ilk haftası gerçekleşen sel afetinde Antalya’da 35 bin dekar arazi zarar görmüş, 15 milyon TL’nin üzerinde maddi zarar meydana gelmişti.