18/05/2024
Haberler

PAHALI YEDİK, PAHALI GEZDİK

Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır´ın Aralık ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Çandır, Batı Akdeniz´de en büyük artışın seyahat ve gıda kaleminde yaşandığına dikkat çekti.

Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. TÜİK´in enflasyon rakamlarını ülke geneli ve Batı Akdeniz bölgesi için piyasa beklentilerinin üzerinde açıkladığını bildiren Çandır, “TÜFE’de ülkemiz için yüzde 0.46 olan Aralık ayı enflasyonu, bölgemiz Batı Akdeniz´de yüzde 0.54 olarak açıklandı ve en pahalı 12. bölge olduk. Yani aylık fiyat artışında, 26 bölgenin ortasında yer aldık. ÜFE’de ise yüzde 1.11 olarak ilan edilen fiyat artışı son yılların en yüksek Aralık ayı oldu” dedi.

HEDEF SAPMALARA ALIŞTIK

2013 yılı tüketici enflasyonunun ülke için yüzde 7.4 ve Batı Akdeniz için ise yüzde 7.65 olarak ilan edildiğini belirten Çandır, “Böylece 2013 yılını Merkez Bankası’nın yüzde 5’lik hedefinin yarı yarıya üzerinde kapatmış olduk. Son 12 yıldır bu düzeyde hedeften sapmalara alıştık. Merkez Bankası ile yürütme arasında ciddi bir bakış açısı sapması, bu yıl da yaşandı” açıklamasında bulundu.

Üretici fiyatlarında yaşanan yıllık enflasyonun daha vahim bir yükselişi işaret ettiğini kaydeden Ali Çandır, şunları söyledi:

“Yüzde 6.97 olarak ilan edilen yıllık ÜFE, bir taraftan 2012 yılına göre yüzde 285’lik bir artışı gösterirken, diğer taraftan da hızla TÜFE’ye yaklaşarak, ileride onu daha yukarı itici bir etki yaratacağını bize göstermektedir. Bu eğilimi destekleyen bir diğer gösterge de çekirdek enflasyon olarak bilinen H ve I endekslerindeki yıllık yüzde 7.11 ve 7.08’lik yüksek gerçekleşmelerdir.”

2013 YILINDA AŞIRI PAHALIYA DOYDUK

Antalya ve Batı Akdeniz´de 2013 yılı enflasyonunun, hem ülke ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini hem de gıda ve ulaşım gibi kalemlerde yüksek çıktığına dikkat çeken Ali Çandır, “Bölgemizde 2013 yılında en yüksek fiyat artışı yüzde 10.75 ile gıda kaleminde gerçekleşmiştir. İkinci en yüksek artış da yüzde 10.45 ile ulaşım kaleminde gerçekleşmiştir. Yani ortalama enflasyonun yaklaşık yüzde 50 üzerinde bir pahalılıkla karnımızı doyurmuş ve seyahat etmiş durumdayız” diye konuştu.

Çandır, kent ve bölge açısından 2013 yılı enflasyonunda en az fiyat artışının yaşandığı kalemlerde de ortalamadan bir ayrışma gözlendiğini belirtirken, “Ülke genelinde en az fiyat artışı haberleşme ve çeşitli mal kalemlerinde sırasıyla yüzde 1.2 ve 2.24 iken, Batı Akdeniz´de ise haberleşme ve konut kalemlerinde sırasıyla yüzde 2.27 ve 3.07 gibi hem nispi olarak daha yüksek, hem de kalem farklılaşması yaşanmıştır” dedi.

PAHALI SEYAHAT ETTİK

Aralık ayında en yüksek fiyat artışlarının gıda ve ulaştırma kalemlerinde, ülke ortalaması için yüzde 1.46 ve 1.1 iken, Batı Akdeniz için yüzde 1.4 ve 1.53 olarak açıklandığını kaydeden Çandır, “Yani aylık enflasyonda da kentimiz, ortalamaya göre yüzde 40 daha pahalı seyahat etmiştir. Aylık olarak en düşük enflasyonda da ülke ortalaması ile bir uyumluluk söz konusudur. Alkol ve tütün kalemi ülke ortalaması için yüzde -2.64 ve bölgemiz için ise yüzde -2.63 gibi birbirine çok yakın seyretmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Çandır, Ocak 2014 enflasyonunda en çok bu kalemlerdeki değişimlerin dikkat çekeceğini söyledi.