21/02/2024
Haberler

ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİNİN TEMİNATIDIR

Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türk basınında sansürün kaldırılışının yıldönümü 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda şunları kaydetti:
“Özgür basın, demokrasinin olmazsa olmazı, ifade özgürlüğünün teminatıdır. Toplumun gözü kulağı olan basınımız kamuoyu adına sorgulama ve denetleme görevini yürütmektedir. Güçlü basın demokrasinin gelişmesi ve yerleşmesi, ifade özgürlüğünün sağlanması için olmazsa olmazdır. Kamuoyunun beklenti, istek ve taleplerinin yansıtılmasında da etkin rol oynayan basınımız, sorgulama ve denetleme konusundaki çalışmalarıyla vazgeçilmezdir.
Basına yönelik sansür girişimi, sadece kitle iletişim araçlarına değil, toplumun gözüne, kulağına, haber alma özgürlüğüne, bilgilendirme hakkına uygulanacak bir sansür olarak tarihe geçmektedir. Basının haber alma ve verme hakkına toplumun sahip çıkması gerekmektedir. Basının kamu adına yaptığı görev unutulmamalı, demokrasiye inanan herkesin basının çalışması için gereken ortamın hazırlanmasına katkı sağlamalıdır. Basında sansürün kaldırılmasının yıldönümünü kutluyor, basın emekçilerine bu zor görevlerinde başarılar diliyorum.”