04/03/2024
Haberler

NİSAN’DA YILLIK ENFLASYON UÇUŞA GEÇTİ

NİSAN’DA YILLIK ENFLASYON UÇUŞA GEÇTİAntalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisi Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır Nisan ayı enflasyonunu değerlendirdi.

Son altı yılın en yüksek ikinci Nisan ayı yıllık enflasyonunu %10.19 ile geçtiğimiz ay yaşadık. TÜİK’in tüketicide Türkiye için %0.60 ve bölgemiz için %1.03 olarak ilan ettiği Nisan ayı enflasyonları, yeniden hızlı bir yükselişe geçtiğimize işaret etmektedir. Mart ayında yaşadığımız nispi düşme, yerini uzun bir süre devam edeceği anlaşılan yükselişe bırakmıştır. Yılbaşından bu yana yaptığımız değerlendirmelere ve tahminlere uygun olarak bozulan enflasyon eğilimi, önümüzdeki aylarda da yükselişini sürdürecektir. Zira, geçtiğimiz yıl sadece Ekim Ayı’nda ciddi bir yüksek enflasyon (%2.41) görmüş, diğer aylarda negatif enflasyonlar bile yaşamıştık. Halbuki, 2010 yılının geri kalan aylarında Merkez Bankası dahil hiçbir otorite, geçen yılın aynı aylarına göre daha düşük bir enflasyon beklememektedir. Özellikle çekirdek enflasyon olarak da bilinen H ve I indekslerindeki sürekli yükselişlerin Nisan Ayı’nda da %0.90 ve %1.14 olarak gerçekleşmesi, enflasyondaki yükseliş beklentilerini güçlendirmektedir.

Üretici enflasyonunun son 12 aydır ciddi bir artış eğiliminde olması ve Nisan ayıında da %2.35 gibi son altı yılın en yüksek ikinci düzeyinde gerçekleşmesi, bizleri gittikçe yükselen bir enflasyon eğilimi ile karşı karşıya getirmektedir. Üretici fiyatlarında (ÜFE) Nisan Ayı yıllık enflasyon da %10.42 ile son altı yılın en yüksek ikinci düzeyinde gerçekleşmiştir. Hatırlanacağı üzere %14.56 ile 2008 yılı, son altı yılın rekoruydu. Geçen ay yaptığımız değerlendirmede, “bu eğilimin devam etmesi halinde üretici enflasyonu, tüketici enflasyonunu geçebilecektir” demiştik. Nisan ayı gerçekleşmeleriyle ÜFE’deki yıllık artış TÜFE’deki yıllık artışı geçmiş durumdadır ve bu eğilim, enflasyon için gelecek beklentilerini yükseltici ilave bir etki yaratacaktır. Ama bu bekleyişlerimizin kaynağında görüldüğü gibi ciddi bir talep artışı beklentisi bulunmamakta, maliyet etkisi daha ağır basmaktadır. Maliyetlerdeki artışlar ise hem ihracat, hem de iç talep açısından ciddi bir baskı unsuru oluşturacaktır. Dolayısıyla büyümeyi frenleyici politikalardan olan faiz oranı silahına hemen sarılmamak gereklidir. Özellikle ABD ve AB merkez bankalarının uyguladığı negatif reel faiz politikalarına benzer bir politikanın bizde de uygulanmasının gerekliliğini düşünmekteyiz.

BÖLGEMİZ ENFLASYONU İLK DÖRTTE

Mart ayında ilk beşe yükselen Batı- Akdeniz Bölgesi aylık enflasyonu, yükselişini Nisan ayında da sürdürerek %1.03 ile, 26 bölge içerisinde bizi ilk dörde sokmuştur. Son 4 aydır sıralamadaki yerimiz, hızla yükselmektedir. Örneğin Ocak ayında bölgemiz enflasyonu, 26 bölgeli enflasyon liginde en alttan ikinci sırada gerçekleşmişken, Şubat ayında üç basamak birden yükselmişti. Bu durum, iyiye alamet değildir.

ARTAN ENFLASYONA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Zira, yaşamakta olduğumuz ortalamanın üzerindeki durgunluğa rağmen bölgesel enflasyon nispi olarak yükseliyorsa, bölgemiz için bir stagflasyon riski var demektir. Bu sarmaldan kurtulmanın en büyük umudu ise turizm sezonunun katma değer yaratıcı ve hareketli geçmesi olacaktır. Her halükarda önümüzdeki dönemde artan bir enflasyona hepimiz hazırlıklı olmalıyız.