04/03/2024
Haberler

MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BORSA`DA ANLATILDI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Müşterek Komite Toplantısı, ATB Toplantı Salonunda yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nejat Deniz ile İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat’ın konuk olarak katıldığı ATB Müşterek Komite Toplantısında, ATB üyelerine TOBB ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Milli İstihdam Seferberliği kapsamındaki teşvik ve destekler anlatıldı.

ÜYELERİMİZ DESTEKLERDEN YARARLANSIN
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, istihdamı artırmak için başlatılan milli seferberlik çerçevesinde yapılan teşvik ve desteklerden üyelerinin yararlanması için bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini belirtti. Çandır, SGK İl Müdürü Nejat Deniz ile İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat’a toplantıya katılımları nedeniyle teşekkür etti.

HEDEF İSTİHDAMI ARTIRMAK
SGK İl Müdürü Nejat Deniz, istihdam teşvik programının işverenler açısından önemli avantajlar sağladığını belirtirken, “Sizlerin de istihdamla ilgili düzenlemelerden haberdar olmanız, ticari faaliyet ve yatırımlarınıza yön verirken desteklerden yararlanmanız için bilgilendirme toplantısı düzenliyoruz” dedi.

Milli istihdam seferberliği çerçevesinde verilen destek ve teşviklerin bu yılın sonuna kadar geçerli olacağını kaydeden Deniz, işverenin mevcut işçi sayısına ekleyeceği her işçi için devletten destek ve teşvik alacağını bildirdi. Destek ve teşviklerden yararlanacak işverenin prim borcu bulunmaması şartı arandığını söyleyen Deniz, yeni işyeri açan işverenin ise sigortalı sayısının yarısı kadarı için destek ve teşvikten yararlanabileceğini belirtti. İşverenleri personel istihdam etmeye çağıran SGK İl Müdürü Deniz, “Bu fırsat kaçmaz” dedi.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI
İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat da ATB üyelerine işbaşı eğitim programıyla ilgili bilgi verdi. Tekkanat, öğrencilerin ve mesleki deneyimi olmayanların mesleği öğrenmeleri amacıyla başlatılan işbaşı eğitim programının işverene ek yük getirmeden işçi istihdam etme fırsatı sunduğunu belirtti. Tekkanat, işvereni teşviklerden yararlandırarak istihdam oranını artıma hedefinde olduklarını vurguladı.

Toplantının sonunda ATB Başkanı Çandır ile ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, SGK İl Müdürü Nejat Deniz ile İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat’a günün anısına seramik kaftan hediye etti.