04/03/2024
Haberler

LÜTFİ ELVAN DAN ATB YE ZİYARET

“TARIM ÖNEMİ DAHA DA ARTACAK STRATEJİK BİR SEKTÖR”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti Antalya birinci sıra milletvekili adayı Lütfi Elvan, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer le birlikte Antalya Ticaret Borsası nı ziyaret etti. Elvan ı Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ve üyeler karşıladı. ATB Başkanı Ali Çandır, Elvan ın
Antalya dan aday olmasının hayırlı olmasını diledi. Antalya nın artı değerlerinin en üst düzeye taşınmasını hayal ettiklerini söyleyen Çandır, “Antalya nın daha çok gelir getiren ve yatırım alan bir kent olmasını diliyoruz. Bu doğrultuda sizlerin katkılarını bekliyoruz” diye konuştu.

KIRSAL KALKINMANIN ANAHTARI
Antalya Ticaret Borsası nın proje bazlı çalışmaları olduğunu belirten ve bunlar hakkında bilgi veren Çandır, Vakıflar Bölge Müdürlüğü nden kiralanan Zeytinpark ın yakında kente kazandırılacağını söyledi. Kırsal kalkınma için önemli olan Yöresel Ürünler Projesi ni hayata geçirdiklerini ve bunun bir etabı olan Yöresel Ürünler Fuarı nın 6 ncısını Ekim ayında yapacaklarını belirten Çandır, “Türkiye de kıyıda köşede kalmış ürünler ekonomiye kazandırıldığında hem o yörelerin ekonomisi gelişecek hem de ülkemize katma değerli ürün kazandırılacaktır. Yöresel ürünler kırsal kalkınmanın anahtarı diyoruz” diye konuştu.

“Antalya’da ciddi hassasiyetlerimiz var” diyen Çandır, “Beton dökerek yada, doğayı tahrip ederek Antalya da bir cazibe merkezi yaratamadık. Antalya’nın cazip olmasının nedeni Torosları, Beydağları, doğası, iklimidir. Bunları koruyarak geleceğe aktarmak borcumuzdur. Çevre hassasiyetimizi de buradan ifade etmiş olalım” dedi.

STRATEJİK SEKTÖR
Antalya’nın turizmin yanında bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Ali Çandır, yıllarca kentin nüfusunun yüzde 80 inin tarımla geçindiğini, son yıllarda da kentin nüfusunun yüzde 50’sinin tarımla geçindiğini belirtti. Çandır, “Tarımdaki paylaşım kentin bütün kılcal damlarlarına dağılması nedeniyle sosyal açıdan da önem arz ediyor. Tarıma her zaman için pozitif ayrımcılık yapılmasını talep ediyoruz. Tarım stratejik bir sektör. Bunu her ortamda dile getiriyoruz. Beş kişiden birini tarım sektörü istihdam ediyor” diye konuştu.

100 YILLIK ÖZLEM
“Sizin gelmenizle tekrar canlanan duygularımız var” diyen Çandır, 100 yılı aşkın süredir Antalya nın demiryolu özlemiyle yanıp tutuştuğunu söyledi. Denizimizi yeterince kullanamadığımıza dikkat çeken Ali Çandır, “Bununla ilgili de yatırımlar bekliyoruz. Doğayı temiz tutma adına artıma ile ilgili ciddi yatırımlar bekliyoruz” dedi. Çandır, seçim döneminin nezaket içinde Türkiye ye yaraşır şekilde tamamlanmasını dileyerek, başarılar diledi.

İŞBİRLİĞİYLE SORUNLARI ÇÖZMEKTEN YANA
Lütfi Elvan, STK larla yıllardır iç içe oldukları ve birlikte projeler ürettikleri belirterek, “Antalya ya hizmet etmek için geldim. Ticaret Borsası ile işbirliği içinde olmak, sorunları ele almak, sorunlarının çözümü noktasında çaba sarf etmek bizim için gurur vericidir” dedi.

“ANTALYA’NIN TARIMSAL DEĞERİ ARTIYOR”
Antalya’nın tarım alanında marka bir şehir olduğunu kaydeden Elvan, “Antalya tarımsal üretim değeri itibarıyla Türkiye’de birinci sırada yer alıyor. Son 12 yılda Antalya’nın tarımsal üretim değeri 4-5 arttı” dedi.

ANTALYA ÜRÜNLERİNİ TRENLE TAŞIYACAK
Hedeflerinin tarımı üst seviyeye çıkarmak olduğunu söyleyen Elvan, “Maliyetleri aşağı çekici tedbirler aldık. Antalya’da üretilen ürünlerin Orta Anadolu’ya, Marmara’ya, Doğu Anadolu’ya gittiğini görüyoruz. Neyle gidiyor kamyon ve TIR larla. Bu oldukça zaman alıcı ve maliyetler açısından yüksektir. Antalya’yı hızlı tren merkezi yapmamız taşımacılık maliyetlerini de düşürecektir. Artık taşımacılık hızlı trenlerle yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanına hızlı trenlerle ürünler sevk etme imkanına kavuşacağız. Eskiden demir yolu ile 3-4 günde giden ürün artık hızlı trenler birkaç saate gidecek” diye konuştu.

İKİ HIZLI TREN HATTI
Antalya’ya iki hızlı tren hattı yapacaklarını kaydeden Lütfi Elvan, “Birincisi, Antalya, Isparta, Burdur, Afyon, Kütahya, Eskişehir hattı. 2016 yılında kazmayı vuracağız. İkinci hat, Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir, Kayseri’ye bağlayan hattır. Tarımsal üretim sevkiyatları çok daha kolaylaşacak” dedi. Elvan, demiryolu alt yapısının özel kesim tarafından kullanılmasına imkan sağlayacaklarını da söylerken, “Taşımacılıkla uğraşan firmalarımız, bir araya gelip kendi tren setleriyle kendi yüklerini taşıyacaklar. Sadece demir yolu kullanma alt yapısını kullanmaları nedeniyle belirli bir ücret ödeyecekler” diye konuştu.

ÇEVRE VE DOĞAYI KORUMALIYIZ
Tarımın stratejik bir sektör olduğuna vurgu yapan Elvan, “Her geçen gün tarımın önemi daha da artacak. Çevrenin ve doğanın bu noktada korunması önemlidir. Bunları korumak zorundayız. Korumadığımız takdirde biz, turizm ve diğer alanlarda bugünkü konumumuzu koruyamayız. O nedenle çevrenin ve doğanın korunması son derece önemlidir. Kentlerdeki tarihi dokuların korunması ve görünürlülüğünün arttırılması gerekir” şeklinde konuştu.

Türkiye için birlikte çalışmak zorunda olduğumuzu söyleyen Elvan, “Artık Türkiye, sucu, bucu, sağcı, solu, şu, o partiden bunların ötesine geçmesi gerekir. Amaç çalışmak ve hizmet etmektir.Bunlarla uğraşmalıyız” şeklinde konuştu.
ATB üyelerinin sorularını da yanıtlayan Elvan, daha sonra ATB üyeleriyle birlikte Antalya manzaralı hatıra fotoğrafı çektirdi.