18/05/2024
Haberler

Köylü Eğitiliyor Tıbbi Aromatik Bitkide Verim Kaybı Azalıyor

KÖYLÜ EĞİTİLİYOR TIBBİ AROMATİK BİTKİDE VERİM KAYBI AZALIYOR


Antalya Ticaret Borsası (ATB), kozmetik ve tıbbi alanda yoğun kullanılan tıbbi aromatik bitkilerin hasat ve hasat sonrasında verim kaybını önlemek için köylüleri eğitmeye devam ediyor. Başta kekik olmak üzere tıbbi ve aromatik bitkilerin hasadında yanlış uygulamalara son vermeyi amaçlayan‘Kekik, Defne ve Adaçayı’nda Hasat ve Hasat Sonrası İşlemlerdeki Verimlilik Kaybını Önleme Projesi’ Türkiye’de yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin devamlılığını sağlamak açısından büyük önem taşıyor.

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) sponsorluğunda yürütülen ‘Kekik, Defne ve Adaçayı’nda Hasat ve Hasat Sonrası İşlemlerdeki Verimlilik Kaybını Önleme Projesi’ eğitim programına Gazipaşa’nın Yeniköy Kaş yaylasında devam edildi.  Daha önce Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde köylülere eğitim veren proje ekibi, bu kez yaylada geçimini kekik, adaçayı, defne gibi doğadan topladığı bitkilerle sağlayan köylüleri, bilinçli hasat ve hasat sonrası yapılacak işlemlerle ilgili bilgilendirdi.

BİTKİYİ KÖKLEYEREK TOPLAMAYIN

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Turgut ve BATEM Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Saadet Tuğrul Ay, Yeniköy Kaş yaylasına çıkarak bölgede yaşayan köylülere kekik hasadı ve ürünü kurutma yöntemleriyle ilgili yerinde bilgi verdi. Yayla sakinlerine doğru bildiği yanlışları anlatan Prof. Dr. Kenan Turgut, yapılan en büyük yanlışın bitkiyi uygun bir bölgeden kesmek yerine kökleyerek toplamak olduğunu söyledi.

60 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HACMİ

Türkiye’de yaklaşık 60 milyon dolarlık bir ihracat hacmine ulaşan tıbbi ve aromatik bitkilerde, hasat ve hasat sonrası işlemler sırasındaki hatalar nedeniyle potansiyel gelirin yarıya yakınının kaybedildiğini belirten Kenan Turgut, “Bu bitkilerin içerdiği yağların hasat sırasında ve hasat sonrası uygulamalar sırasında kaybolmaması, ihracat piyasalarının sürekliliği açısından da çok önemli’’ dedi. Kenan Turgut, doğal ortamda yetişen bu bitkilerden gelecek yıllarda da ürün alabilmek için yanlış uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayarak, toplama yöntemleri yüzünden bazı bölgelerde bitki varlığının tehdit altında olduğu uyarısında bulundu.

BÖLGEYE UYUMLU BİTKİLERİN YAPISI ORTAYA ÇIKARILACAK

Bölgede yetişen farklı çeşit tıbbi ve aromatik bitkilerden örnekler alan Kenan Turgut ve Saadet Tuğrul Ay, bu örnekleri laboratuar ortamında inceleyerek bölgeye göre uyumluluk gösteren bu bitkilerin yapısını da ortaya çıkarmayı amaçlıyor.