27/02/2024
Haberler

KORKUTELİ TIBBİ AROMATİK BİTKİ ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

Mantar ile marka haline gelen Korkuteli, tıbbi aromatik bitki üretiminde de merkez olmak istiyor. Özel sektör, üniversite ve kamu, işbirliği yaparak Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekolu’na tahsis edilen 300 dekar arazide kekik ve adaçayı üretimi için birlikte çalışacak. ARGE çalışmalarının da yapılacağı bölgede üretim alanı, sözleşmeli üretici modeli ile 15 bin dekara kadar çıkarılabilecek.

Antalya Ticaret Borsası, Korkuteli Kaymakamlığı, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Teknokent’in işbirliğiyle düzenlenen “Korkuteli’de Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi” başlıklı toplantı, ATB Toplantı Salonu’nda yapıldı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Akdeniz Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, AÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, AÜ Korkuteli Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Faik Ardahan, Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi İbrahim Yavuz’un yanı sıra sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Korkuteli’nin tıbbi aromatik bitki üretim üssü olması için yapılabilecekler konuşuldu.

KORKUTELİ EKONOMİSİ GÜÇLENECEK
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Korkuteli’nin mantar üretimiyle adından söz ettiren bir ilçe olduğunu belirterek, tıbbi aromatik bitki üretiminde de söz sahibi olmak istediğini kaydetti. Bu çerçevede özel sektör, üniversite ve kamunun birlikte hareket ederek iyi bir model oluşturacağını söyleyen Çandır, bu modelin diğer alanlar için de örnek olabileceğini belirtti. Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu’na tahsis edilen 300 dönüm alanda tıbbi aromatik bitki üretimi için bir irade oluştuğunu bildiren Çandır, Borsa’nın da buna öncülük yapmak istediğini bildirdi. Çandır, üretim alanı ve ürün çeşidinin zaman içerisinde artırılacağını kaydetti.
Başkan Ali Çandır, mantar üretimiyle Korkuteli’nin kaderinin değiştiğini belirterek, tıbbi aromatik bitki üretimiyle de bölge ekonominin güçleneceğini söyledi. Çandır, “Korkuteli’nin tarihinde yer alacak cengaverlere ihtiyaç var” derken, modeli oluşturacak ortak girişim gurubunda yer alacak firmalara çağrıda bulundu. Çandır, Kaymakam Tanrıkulu ve Rektör Yardımcısı’na çabalarından dolayı teşekkür etti.

İLÇENİN KADERİNİ TIBBİ AROMATİK BİTKİ DEĞİŞTİRECEK
Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Korkuteli’nin gerek alan gerekse nüfus ve ekolojik şartları itibariyle tıbbi aromatik bitki üretimi için yüksek potansiyele sahip bir bölge olduğunu söyledi. Mantar ile anılan Korkuteli’de üretimi çeşitlendirme hedefinde olduklarını anlatan Tanrıkulu, bunun için kamu, özel sektör ve üniversitenin işbirliğinde güzel bir model oluşturulacağına inandığını bildirdi. Tanrıkulu, “Korkuteli’nin kaderini tıbbi aromatik bitkiyle değiştirebiliriz” dedi. Kaymakam Tanrıkulu, ATB Başkanı Ali Çandır’a böyle bir toplantı ve girişime öncülük ettiği için teşekkür etti.

ÜNİVERSİTE KAMU ÖZEL SEKTÖR EL ELE
Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Korkuteli’de tıbbi aromatik bitkiler meslek yüksekokulu kurduklarını bunun önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci kabul etmeye başlayacağını bildirdi. Altunkaya, bölgenin tıbbi aromatik bitki üretimine uygun olduğunu, akademik çalışmalarla da bu üretimin destekleneceğini belirtirken, bölge ekonomisinin kalkınacağını söyledi.

KEKİK VE ADAÇAYI ÖNERİSİ
Özel sektör temsilciler iyi bir modelle Korkuteli’nin tıbbi aromatik bitki üretiminde merkez olabileceğini söyledi. İnan Tarım temsilcisi Abdullah İnan, Türkiye’nin kekik üretiminde dünyada iyi bir yere sahip olduğunu ancak üretimin son dönemde azaldığını belirterek, Korkuteli’de kekik üretimi yapılabileceğini söyledi. WBT Tarım temsilcisi Ergin Civan, Korkuteli’nin kekik ve adaçayı üretimi için uygun bir bölge olduğunu belirterek, kekik ve adaçayının pazarının da hazır olduğunu bildirdi.

ORTAK GİRİŞİM GRUBU OLUŞTURULDU
Toplantıda, 300 dönüm alanda şimdilik kekik ve adaçayı üretimi için 6 firmanın yer aldığı ortak girişim grubu oluşturuldu. Uygulanacak modelin ardından Korkuteli’deki 15 bin dekar alanda kekik ve adaçayının yanı sıra bir çok tıbbi aromatik bitki üretiminin yapılabileceği konuşuldu. Bölgede ARGE çalışmaları da yapılacak.