18/05/2024
Haberler

KORKUTELİ KEKİK, ADAÇAYI İHRAÇ EDECEK

Mantar ve meyve ile anılan Korkuteli, tıbbi aromatik bitki üretiminde de söz sahibi olacak. İhracata konu olacak kekik ve adaçayı üretimi için merkez haline getirilecek Korkuteli’de üniversite, özel sektör ve kamu birlikte hareket ederek örnek bir model oluşturacak.

Antalya Ticaret Borsası, Korkuteli Kaymakamlığı, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Teknokent A.Ş, Tarım İl Müdürlüğü ve BATEM’in işbirliğiyle “Korkuteli’nde Tıbbi Aromatik Bitkiler” konulu toplantı yapıldı. Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman Ersan ve Hüseyin Simav, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, A.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Teknokent A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yavuz, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Şen, Korkuteli Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, ATB üyeleri, özel sektör temsilcileri, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri katıldı. Toplantıda mantar ve meyveciliğiyle anılan Korkuteli’nin tıbbi aromatik bitki üretim üssüne dönüştürülmesi için atılacak somut adımlar konuşuldu.

ÜRETİLEN ÜRÜNLER İHRAÇ EDİLECEK
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, üniversite, özel sektör ve kamunun birlikte hareket etme kültürünün güzel bir örneğini sergileyerek Korkuteli’de tıbbi aromatik bitki üretim modelini oluşturmaya çalıştığını kaydetti. 6 firma ile ortak girişim grubu oluşturduklarını, aromatik bitki üretimi için Hazine’nin Akdeniz Üniversitesi’ne tahsisi ettiği 300 dönümlük alanı incelemek üzere ilçeye geldiklerini belirten Çandır, “Özel sektörün yapılanması, Üniversite ve Tarım İlçe Müdürlüğü’nün desteğiyle burada tıbbi aromatik bitki üretimine başlayacağız. Korkuteli artık sadece mantarı, armuduyla değil tıbbi aromatik bitkileriyle de anılacak. Zincirin tüm halkaları burada, birlikte hareket etme kültürünün güzel bir örneğini sergileyeceğiz” diye konuştu.
Çandır, tahsis edilen alanda yapılan üretimin ardından tıbbi aromatik bitki üretiminin tüm ilçeye yaygınlaştırılacağını bildirirken, “Çevrede bulunan 15-20 bin dönüm arazideki çiftçimizi tıbbi aromatik bitki üretmeye motive edecek bir çalışma yapıyoruz. Burada üretilen ürünler ihracata konu olacak. Üreticimiz kazanacak, ilçe ve ülke ekonomisi kazanacak” diye konuştu. Çandır, başta Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrukulu olmak üzere projeye destek veren tüm kurumlara teşekkür etti.

MERKEZ OLALIM
Kaymakam Erol Tanrıkulu, ilçenin tıbbi aromatik bitki merkezi haline gelmesi için ilk kazmayı vuracaklarını kaydederken, “İnanıyorum ilçemiz tıbbi aromatik bitki açısından verimli bir üretim alanı olacak. Adaçayı kekik gibi ticaret ve ihracat potansiyeli olan ürünleri ilçemizde üretmek istiyoruz. Bu işe önderlik eden Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve Akdeniz Üniversitesi’ne teşekkür eden Tanrıkulu, “Yaptığımız işin güzel bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Verimli toprağımız, çalışkan insanımız var. İlçemizdeki yüksek tarım potansiyelini değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

İLÇE EKONOMİSİNİ CANLANDIRACAK
Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, üniversitelerin bilgi ve bilim üreten yerler olduğunu belirterek, “Bu bilgiyi dışarı aktarmadığımız sürece bir şey ifade etmiyor” dedi. Tarım arazilerinin daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Altunkaya, “Yıllardır tarım toplumu olduğumuzu söylememize rağmen bu özelliğimizi kaybetmek üzereyiz. Nüfus arttıkça tarım arazileri azalıyor. Tarım arazilerini bilimsel projelerle daha verimli kullanmalıyız. Üniversitemize tahsis edilen alanın boş durması yerine üretime kazandırılmasını istiyor ve bunun için çalışıyoruz. Korkuteli’deki 300 dönüm araziyi tıbbi aromatik bitki üretimliyle ilgili değerlendirip hem ilçe hem ülke ekonomimizi canlandırmak istiyoruz” diye konuştu.

DENEME EKİMİ NİSAN’DA BAŞLAYACAK
Toplantının ardından Korkuteli’de Hazine’nin Akdeniz Üniversitesi’ne tahsis ettiği 300 dönümlük alanı inceleyen katılımcılar, alanda başta kekik ve adaçayı olmak üzere iç piyasa ve ihracata konu olacak tıbbi aromatik bitki üretimi yapılması konusunda görüş birliğine vardı. Deneme ekimlerinin nisan ayında, özel sektör ekiminin ise sonbaharda yapılması planlandı.