18/05/2024
Haberler

KENT BULUŞMALARININ KONUĞU VALİ TÜRKER

Antalya Ticaret Borsası`nın düzenlediği Kent Buluşmaları`nın bu ayki konuğu Antalya Valisi Muammer Türker oldu. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Doğan, Hüseyin Simav`ın yanı sıra ATB meclis ve komite üyelerinin katıldığı toplantıda Vali Türker, Antalya gündemine ilişkin konuları değerlendirdi, sorulara yanıt verdi.

Başkanı Ali Çandır, Kent Buluşmaları`na katılan Vali Türker`e teşekkür ederken, “Göreve başladığı günden itibaren ne zaman arasak sorun iletsek elinden gelen destek ve çabayı gösteren Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Öte yandan Antalya`nın tanıtımına katkı sunan G20 ve B20 Zirvelerinin kazasız belasız, sorunsuz şekilde tamamlanmasındaki katkısı nedeniyle de kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. Tarım toprakları, çevre ve şehirle ilgili konularda hassasiyetleri olduğunu vurgulayan Ali Çandır, “Sayın Valim de bu konuda hassas. Biz Allah`ın bize teslim ettiği bu doğa harikası kentte, bu verilenlere daha fazla sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyoruz. Yeni değerler yaratmadan elimizde olan bu değerlerin kıymetini bilmeli, onları daha fazla sahiplenmeliyiz” diye konuştu.

MİLLİ DEĞERLER HER ŞEYİN ÜZERİNDE
Rusya ile yaşanan krize dikkat çeken Ali Çandır, “Dün yılbaşından sonrası için bir yasak getirildi. Şuan da bekleyen TIR`larımızın, gemilerin alındığı haberlerini sevinerek alıyoruz. Umuyoruz ki diplomasi yoğun bir şekilde çalışır ve iki ülke arasındaki bu sorunun çözümü bir an önce gerçekleşir” dedi. Tarım ve turizmin kenti olan Antalya`nın krizden en çok etkilenen kent olduğunu belirten Ali Çandır, “Sevindiğimiz bir başka konuda bu yaşanan olaylarla ilgili, özellikle yaş meye-sebze ve çiçek ihracatı yapan arkadaşlarımızın sorunlarıyla ilgili Tarım, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlığı birlikte çok proaktif bir çalışma yürütüyor. Şu an kimin nasıl etkileneceği ile ilgili hesaplamalar yapılıyor. Dün Başbakanımızın da ifadesiyle bu mağduriyetlerin giderilmesi için yoğun bir çalışma var. İnşallah biran önce bu olumsuzluk giderilir. Gerek Antalya`da yaşayan, gerek Türk olup Rusya yaşayanların da bu stresleri biter” diye konuştu.

İş dünyasının milli değerleri her şeyin üzerinde tuttuğunu kaydeden Ali Çandır, “Bu durum için herkes şokta ve bu şokun atlatılması için bazı destekler geliyor. Ürün çeşitlendirmesi ve alternatif pazarlar için çalışıyoruz. Daha fazla çalışmamız gerektiğini de görmüş oluyoruz. Biraz pahalı bir tecrübe oldu. dedi.

KONTONKTÜRDEN ÇOK ETKİLENEN KENTİZ
Antalya Valisi Muammer Türker, davet nedeniyle Borsa yönetimine teşekkür etti. Antalya`nın özellikle tarım ve turizme dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu belirten Türker, “Coğrafya olarak da her ikisinden de çok etkilenen bir yapıdayız. İki sektör de siyasi konjonktürden çok etkileniyor. Belki bunlar nasıl fırsata çevrilebilir noktasında kafa yormak lazım” diye konuştu.

YUMURTALARI TEK SEPETE KOYMAYACAĞIZ
Rusya krizini değerlendiren Vali Türker, Antalya için turizm ve tarım sektörleri bakımından ileriye dönük neler yapabilirin gündeme alınması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Yeni arayışları tekrar gündeme getirmemiz gerekiyor. Bunu fırsata nasıl dönüştürebiliriz, nasıl olumlu bir tabloya dönüştürebilirizi düşünmemiz lazım. Hem tarım hem turizm bu olaylardan çabuk etkilenen iki alan. Fakat şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor, demek ki yumurtaların hepsini tek sepete koymayacağız. Bunu en azından bilip bundan sonra ürün çeşitlendirmelerine üretim tarzı ve pazar çeşitlendirmelerine gitmemiz lazım. Turizmde ve tarımda Rusya yılların birikimiyle çok ciddi bir noktaya geldi. Ama alternatiflerinizi ve B planlarınızı oluşturmanız gerekiyor. Burada almamız gereken derslerden biri bu. Alternatif turizm pazarları, herşey dahil sistemi yeniden tartışmaya açma, farklı turizm türleri ve kaynaklardan beslenmemiz lazım. Yine TIR`larımız, ürünler gümrüklerde bekliyor ve çürüme riski var. Kısa vade, bir-iki hafta içindeki meseleler bir şekilde aşılır, herkes o meseleleri aşmanın yolunu bulur, ticarette kar da zarar da edilir. Böyle krizler olduğunda zarar etme ihtimali de var. Yada iç piyasaya sürer, fiyat kırar bir şekilde elden çıkarısınız o ürünü. Kısa vadeli sorunları aşmak mümkün ama uzun vadede bizim yeniden düşünmemiz gereken bir alan olduğunun farkında olmamız lazım. Birçok şey konuşulabilir ve sihirli formüller yok. Herkesin dünyada iyi-kötü bildiği bir takım yöntemler var. Bir tarafımız Ortadoğu, bir tarafımız Sovyetler, diğer taraf Balkanlar ve Avrupa ve farklı siyasi ortamların etkisi altında kalan bir geçiş noktasındayız. Yüzyıllardır böyle ve kendi hayatımızı da buna göre dizayn etmemiz gerekiyor. “

Hükümetin sorunun çözümü için hemen arayışa giriştiğini belirten Türker, “Ekonomi, Maliye Bakanlıkları bu krizi en az hasarla atlatmanın gayreti içinde bir takım teşvikler üzerinde çalışılıyor. Gümrük Bakanlığından, Dışişleri Bakanlığına bütün kurumlar bu mesele üzerinde çalışıyor” dedi.

G20 Zirvesi`ni değerlendiren Türker, “G20`nin uykularımızı kaçırdığını söyleyebilirim. Ama çok şükür alnımızın akıyla tamamladık. Hayat devam ederken G20’nin yapılması ve insanların bundan etkilenmemesi çok önemli. Ufak tefek trafik aksaklıkları olmadı değil, oldu. Ama hayatın doğasında vardır” diye konuştu.

Vali Muammer Türker, Suriyeli mülteciler konusuna da değinirken, Antalya`da diğer illerde olduğu gibi fazla mülteci bulunmadığını ancak mültecilerin sorunlarının çözümü için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

YÖRESEL ÜRÜN PAZARINA ÖNLEM
Vali Türker, yöresel ürünler sergisi adı altında kentin çeşitli bölgelerinde düzenlenen pazarlarda yöresel ürün satılmadığı, halkın bu konuda yoğun şikayette bulunduğunu, Valiliğin bu konuda önlem alıp almayacağını soran bir gazeteciye, “Bu doğrudan Valiliğin inisiyatifinde değil, belediyelerin inisiyatifinde olması gereken bir konu. Ama (Bu iş belediyenin işidir, biz girmeyiz) diye düşünmüyoruz. Ama başkasının sorumluluk alanında olunca haberimizi bile olmuyor. Siz söyleyince haberimiz oldu” dedi.

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır da yöresel ürünler adı altında yapılan organizasyonlardan çok rahatsız olduklarını belirterek, “Bu konuda ilk organizasyonu YÖREX adı altında biz yaptık. Belediyelerimizin de bir aktivite olsun diye, iyi niyetle başladığı bu işler pazar yerlerine kadar sirayet etmeye başladı. Bir taraftan 1-2 ayda bir Cam Piramit`te yapılıyor, diğer yandan Uncalı, Güzeloba`da pazar yerinde yapılıyor. Buralarda tamamen yöresel ürünler satıldığı kanaatinde değiliz. Sosyal medyadan özellikle vatandaşlarımız, YÖREX`le bağlantı kurarak bize buraları şikayet ediyor, kimisi zehirlenmiş, kimisinin peyniri küflü çıkmış… Bunun düzenlemeye ihtiyacı var. Antalya turist alan bir yer. Turistin öyle bir mekanda bize ait ürünü deforme olmuş gibi görmesi de olumsuz imaj yaratır diye düşünüyorum. Yerli esnaf da bu işten zarar görüyor. Dışarıdan gelen, panayır mantığındaki adamlar satış yapıp geçiyor. O muhitteki bakkal, market bir süre alışverişten umudunu kesiyor” diye konuştu.