04/03/2024
Haberler

KENT BULUŞMALARININ KONUĞU VALİ KARALOĞLU OLDU

Antalya Ticaret Borsası’nın geleneksel hale getirdiği Kent Buluşmalarının konuğu Antalya Valisi Münir Karaloğlu oldu. ATB Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen ile katılan Vali Karaloğlu, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, ATB yönetim kurulu yeleri, meclis ve komite üyeleriyle bir araya geldi.

ATB Başkanı Ali Çandır, kent tarımına gösterdiği ilgi ve destekleri nedeniyle Vali Karaloğlu’na teşekkür ederken, “Gerek Kurumuzun size ulaşması, gerekse aktardığı sorunları sahiplenmeniz ve projelerimize destekleriniz için size çok teşekkür ediyorum” dedi. Kentteki aidiyet duygusunun zayıflığından yakınırken, Vali’nin kenti sahiplenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çandır, “Görüyoruz ki Sayın Valimiz bizlerden daha fazla Antalya fanatiği. Bir gün Akseki’de bir gün Kaşta görüyoruz kendisini. Bir gün suyun dibinde, bir gün dağın tepesinde karda görüyoruz. Antalya’ya tarihiyle, havasıyla, suyuyla sahip çıkmaya çalışıyor. Bu nedenle kendisine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

HAZİNE ARAZİSİ TALEBİ
ATB Başkanı Ali Çandır, üyelerin sorunlarını kısaca özetledi. Üyelerin hazine arazilerine yatırım yapma iştahının yüksek olduğunu kaydeden Çandır, “Antalya üretim yapma becerisi Türkiye’nin en gelişmiş kenti. Bu beceriyi ekonomiye kazandırmak gerek. Tıbbi aromatik, yaş meyve sebze ve süs bitkisi üreticisi arkadaşlar yatırım yapmak istiyor. Ama arazi bulamıyor Antalya’da en pahalı şeylerden bir tanesi arazi. Araziyi uygun fiyata temin edemeyen girişimci ya dışarı kaçıyor ya da yatırım yapmaktan vazgeçiyor. Bu yatırımları hayata geçirmek için hazineye ait arazilerin envanterinin verilmesi ve tahsis edilmesi için destek bekliyoruz” diye konuştu.

Hal yasasıyla ilgili dalgalanmaların durulduğunu kaydeden Çandır, “Dileriz ki dünyadaki örnekleri gibi malı taşımadan, üreticinin birlikte hareket etmesiyle paketlediği, ürünleri elektronik ortamda satıldığı bir yere doğru evriliriz” dedi. Son yıllarda sebze meyve fiyatlarındaki gelişmeden dolayı üreticinin ve tarımsal ticaret yapanların itibarsızlaştırılmasının en büyük sorun olduğunu bildiren Çandır, “Mevsimsel dalgalanmalardan kaynaklı arzda sorun olabiliyor. Bu da fiyata yansıyor. Onun için tarımsal üretim ve ticaret yapanların itibarının artırılması için sizden destek bekliyoruz” dedi. Çandır, Antalya’nın iyi bir tarım kenti olduğunu vurgularken, “Tarımdan elde edilen gelir kentin tüm kılcal damarlarına kadar gidiyor. O nedenle Antalya’nın tarımsal yapısını eskisinden daha çok sahiplenerek Türkiye’ye model olacak şekilde geliştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

TARIMDA BAŞAT KENT ANTALYA

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya’nın başat iki sektörü olduğunu belirtirken, bunlardan birinin turizm, diğerinin tarım olduğunu kayderken, “Antalya ne kadar turizm şehriyse en az o kadar tarım şehri Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden bir tanesi” dedi. Antalya’nın sadece yerli ve yabancı 20 milyon turisti değil, Türkiye yi doyurmaya çalışan bir kent olduğunu vurgulayan Karaloğlu, Antalya tarımı bilen tarımı da diğer şehirlerimizle mukayese ettiğimizde çiftçisi daha bilinçli olan bir kent. Antalya üretiyor. Antalya’nın rakamlarına baktığımızda hem bitkisel ve hayvansal üretimde Antalya tarımının büyüdüğünü görüyoruz. Son iki yılda yaş sebzede yüzde 2 lik, meyvede yüzde 7 lik bir artışın olduğunu görüyoruz. Kırmızı et üretiminde ise yüzde 22 büyüdü. Bu durum turizmin hareketliliğine de bağlanabilir” diye konuştu.

ÇİFTÇİYİ İŞİN PAYDAŞI DEĞİLSE BİRŞEY YAPAMAZSINIZ

Antalya da tarımın gelişmesi ve tarımda zararlılarla mücadelenin bilinçli yapılması için Tarım Orman İl Müdürlüğü, ziraat odaları, borsalar ve çiftçi örgütleri ile birlikte çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Vali Karaloğlu, “Geçen yıl domates üreticisini canından bezdiren tuta absoluta ile meyvede çeşitli zararlılar ile mücadele ettik. Bu mücadeleyi çiftçi ile birlikte yapmalıyız” dedi. Tarım zararlılarıyla mücadelede en büyük sorunun sera atıklarının bertaraf edilmesi olduğunu bildiren Vali Karaloğlu, “Bunun bir türlü bertaraf edilmesini sağlayamadık. Bölgesel çözümlerle bunu çözebiliriz. Bu sorunu kent olarak çözmemiz gerekiyor. Sera atıklarını mutlaka bertaraf etmeliyiz. Atıkları seranın bir köşesinde saklayarak zararlının yaşaması için ortam oluşturulmuş oluyor. Yakarak yok etme de doğru değil. Biyolojik metodlarla yok edecek metotlar üretmeliyiz” diye konuştu. Atıkların ekonomik olarak değerlendirilebileceğini kaydeden Karaloğlu, çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

KIRSALDA GENÇ NÜFUS KALMADI
Kırsalda genç nüfusun kalmadığını, yaş ortalamasının yüksek olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, yaşlı nüfusun tarımsal üretim yapma şansı olmadığını kaydetti. Karaloğlu, “Genç nüfusu yeniden tarımsal faaliyete katabilmek için 2017-2108 programında gençlerimize 15 milyon TL hibe verdik. 500 gencimiz bu destekten istifade etti. Gençlerimiz bu desteklerden sonra kırsala dönüp tarımsal faaliyetlerin parçası olmaya başladı” dedi.

Vali Karaloğlu, havaların soğuk gitmesiyle birlikte güneş görmeyen domatesin tadı ve renginin değiştiğini kaydeden, “Türkiye’de ciddi sera potansiyeli var. Bu seraları teknolojik hale getirebilirsek Türkiye’deki örtüaltı üretimi artırabileceğimizin hükümetimiz de farkında. Maliye ve Hazine Bakanımız bunun finansmanın nasıl olacağının müjdesini verdi” diye konuştu.

2018 SORUNLARLA BOĞUŞULAN BİR YIL OLDU

2018 yılının Türkiye de sorunlarla boğuşulan yıl olduğunu anımsatan Karaloğlu, “Antalya da hem tarım hem turizmin iyi geçmesiyle biz bu sıkıntıları Antalya da o kadar hissetmedik. Antalya daha rahat sezon geçirmiş olduk. 2019 yılı daha iyi olacak. Verilere bakıldığında turizme ön satışlarda daha iyi sezon geldiğini görüyoruz. Tarımda havalar yağışlı gidiyor. Kar ve yağmur da bereket. Uzun sürünce seracı için bereket, mal üretiminde ciddi bir düşüş var” dedi.

Her şehrin önce çıkmış sektörleri olduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, “Antalya da turizm yokken tarım vardı. Ama bugün Antalya turizmi tarımı da destekliyor. Antalya Türkiye yi de doyuran, 500 milyon dolarlık ihracatı olan şehirden bahsediyoruz. Her geçen yıl ihracatımız artıyor tarımda. Rusya bu yıl 100 bin ton domates alacağını ifade etti” dedi.

Yüksek gerilim altındaki arazilerin tahsisinin temin edilmesi talebine Vali Karaloğlu, “Çok mantıklı ve doğru bir istek. Mevzuat ne diyor bakalım. Atıl bir varlığı da hayata geçirmiş oluruz” dedi.

Daveti için Başkan Çandır’a teşekkür eden Karaloğlu, toplantıda üyelerin ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Soruların ardından Başkan Ali Çandır, Vali Münir Karaloğlu na seramik kaftan hediye etti.