04/03/2024
GündemHaberler

KENT BULUŞMALARI’NIN KONUĞU MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU OLDU

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) düzenlediği Kent Buluşmaları’nın Mayıs ayı toplantısı ATB Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Kent Buluşmaları’nın bu ayki konuğu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Toplantıya, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis ve Komite üyeleri katıldı. 
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, görev yaptığı süre içerisinde her zaman iletişime açık olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na destekleri için teşekkür etti. Çandır, “Sorunlarımızı kendisine dünyanın neresinde olursa olsun ulaştırdık. İlk fırsatta bizi aradı. Bütün sorunlarımızı çözüyordu. Bulgaristan’da gümrükte ne sorun varsa, tarım ile ilgili bir sorunumuz varsa ulaşıyorduk. En son domates sorununda da aynı şey oldu. Biz kendisinden razıyız, bizim projelerimizde de kendisinin desteklerini hissettik. Özellikle YÖREX’e desteklerini gördük. Antalya’nın oksijen deposu Antalya Zeytinpark’ın korunmasında desteğini hissettik. Seçimlerde tüm adaylara başarılar diliyoruz. Biz çevreyi koruyan, tarımı önemseyen kurum olarak yolumuza devam edeceğiz. Kentimizde son zamanlarda kiralar öne çıkmaya başladı. Bunun yanında ticarette de birtakım değişiklikler yaşanmaya başladı. Bunlarla ilgili önümüzdeki dönemde belirli kararlar alınmasını bekliyoruz. Umarım kendi insanımızın daha iyi ticaret yapması için mücadele ederiz. Elbette sermaye getiren, iş yapan herkesin başımızın üzerinde yeri var” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU’DAN DEPREM TEŞEKKÜRÜ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Ticaret Borsası’nın kentin en önemli kurumlarından biri olduğunu söyledi. Deprem bölgesine Antalya’dan yapılan yardımlarda Antalya Ticaret Borsası’nın çabasına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Depremzedelere sahip çıktınız. Gerek deprem bölgesine gönderilen yardımlar olsun gerekse Antalya’da konuk ettiğimiz depremzedelere çok iyi destek oldunuz. Elbette doğal afetlere karşı çaresiz kalıyoruz ama yaraları sarmak için devlet millet el el çalışıyoruz. En kısa sürede bu şehirleri yeniden inşa edeceğiz” dedi. 

GÖREVİMİZ ENGELLERİ KALDIRMAK
Antalya’nın ticaretinin her geçen gün arttığını, açılan şirket sayısında Türkiye ortalamasında yüzde 25 artış olurken, Antalya’da yüzde 58 artış olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Antalya’nın ihracatı 2 milyar dolara çıktı. Tarım ürünleri ihracatımız ise 800 milyon dolar oldu. Bizim görevimiz üreticimizi desteklemektir. Ürünleri satarken içeride ve dışarıda önündeki engelleri kaldırmaktır. Antalya’mıza sahaya indiğimiz günden bu yana neler yaptığımız hizmetleri gözden geçirdik. Sorunları çözüyoruz ve çözmeye devam ediyoruz. Demirkapı tünelinin açılışını gerçekleştirdik. Özellikle kamyonlarımız zorlanmadan Türkiye’nin her tarafına gidecek. Kumluca yolumuz gitti. Antalya – Alanya otobanının ihalesi 16 Haziran’da yapılacak” diye konuştu.

DOMATESTE YOL KAZASI OLDU
İhracatta yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çalıştıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Lojistik ve ulaşımda karşılaşılan engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Sizlerden gelen talepleri dikkate alıyoruz. Domates ihracatında küçük bir yol kazası oldu, Cumhurbaşkanımız hemen talimat verdi. Rusya ile ilgili artık bir kota olmayacağını söyleyebiliriz. Ürünlerimizin gümrük kapılarında beklemesi sorunlara yol açıyor. Bulgaristan sınır kapısında günde bir defa gönderilen numuneleri Sofya’ya 4 defa gönderiyoruz. Bunu hızlandırdık, oraya yeni bir laboratuvar inşa ediyoruz, Sofya’ya gitmeye gerek kalmayacak. Yaptığımız düzenlemeler sayesinde tırlarımızın 120 saat beklemesini 2 saate düşürdük. Güzel bir haberi paylaşmak isterim; Bulgaristan tarafından 3 tane şerit açıldı. Belki seçim sonrası açarız. Ürünlerimizin ulaşmadığı ülke yok. Bunda üreticilerimizin emeği büyük. Bizim önümüzdeki süreçte ihracat ve ticaretimiz ile ilgili çalışmalarımız var. Ticaretimiz daha da artıyor. Afrika açılımımız sayesinde 2002’de 4 milyardan az olan ticaretimiz 40 milyar doların üzerinde çıktı. Asya ile olan ticaretimiz yüzde 40 arttı” diye konuştu.

Antalya’nın kira konusunun gerçek bir sorun olduğunu ve bunu çözmek için bazı tedbirler alacaklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Meclisin açılması ile beraber Cumhurbaşkanımız da bunun sinyalini verdi. Ticarette farklı yatırımlar olur, burada yaşayanların da mutlaka ticareti vardır. Almanya’da bizim de vatandaşlarımızın bazı noktalarda öne çıktığını söyleyebiliriz. Biz yabancıya mülk satışı ve oturum izni konusunda bazı kısıtlamalar yaptık” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ATB üyelerinin sorularını yanıtladı.