21/02/2024
Haberler

‘Kampüsten İşe’ Projesi sertifika töreni yapıldı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile hazırlanan ‘Kampüsten İşe’ Projesi’nin sertifika töreni IC Hotels Airport’ta gerçekleştirild.

 ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır törende yaptığı konuşmada ziraat fakültelerinden mezun olan öğrencilerin sektörle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadan, kendilerini neyin beklediğini görmeden, iş hayatına atıldıklarını ve bunun da sektöre adaptasyonda ciddi sıkıntılar yarattığını kaydetti.
Dünya Bankası’nın destekleri ile gerçekleştirilen projeyi, İhracatçılar Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası, Kent Konseyi, Kepez Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü, BATEM, Akdeniz Üniversitesi gibi kurumların destekleri ile tamamladıklarını söyleyen Ali Çandır, bu yılki çalışmanın aslında projenin bir demosu olduğunu söyledi.Kampüsten İşe Projesi’nin yenilikçi bir staj programı olarak algılanması gerektiğini vurgulayan Ali Çandır,” Umut ediyoruz ki kentle barışık, kentle bütünleşik olmasını hayal ettiğimiz üniversitelerimiz de bu projeyi yenilikçi bir staj programı olarak algılayarak öğrencilerimizin 1’inci sınıftan itibaren sektörü tanıması için uygular diye düşünüyoruz” diye konuştu. Kendilerine düşen bir görev olursa da seve seve yapacaklarını söyleyen Çandır, “Tarım sektörünün paydaşları, firmaları olarak teknik bilgiye, yetişmiş elemana çok ihtiyacımız var. Biz de gerek kurum olarak gerekse de firmalar olarak bu konuda elimizden geleni yaparız.”diye konuştu. 

Törene katılan öğrencilere seslenen Ali Çandır, “Geleceğin sektörü tarımdır. O nedenle mesleğinizi severek yaparsanız mesleğinize ilgi duyarsanız sonuç pozitif olur. “ dedi. Bazı öğrencilerin staj sonucunda iş bağlantıları yaptığını görmenin kendilerini sevindirdiğini ifade eden Çandır, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törene Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı adına katılan Doç. Dr. Hamide Gübbük, bu işbirliğinin bir başlangıç olduğunu, gelecekte daha nice projelere imza atılacağını düşündüğünü ifade etti.  Proje koordinatörü İsmail Ersin Arslan,” Bu projeyi burada noktalıyoruz. Bundan sonra bizden sonraki arkadaşlarımızın bunu devam ettireceğini düşünüyoruz. Biz bir başlangıç yaptık. Bundan sonra arkadaşlarımız devam ettirecek umarım her şey daha güzel olur. Daha güzel şeyler başarırlar.”diye konuştu.

Konuşmaların ardından Antalya Ticaret Borsası Ar-ge ve Eğitim Danışmanı Deniz Tolga Yılmaz’a ve projeye destek veren Koppert Ltd. Şti., Dr. Tarsa, Ekolojik Tarım, Laben Laboratuarları, YSM Ltd. Şti., Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Birliği, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Özdoğanlar Tarım, Tempo Tarım, Ziraat Ajansı Ltd. Şti. firmalarının temsilcilerine birer plaket verildi. Doç Dr. Hamide Gübbük ise proje grubu ekibinden Duygu Özturunç, Burcu Özkara, İbrahim Buğdaycı, Engin Serttaş, Murat Kutlu ve İsmail Ersin Arslan’a birer plaket verdi. Plaket töreninin ardından projeye katılan tüm öğrencilere sertifikaları dağıtıldı.