04/03/2024
Haberler

İstihdam Portalı işsizlere umut olacak

Bölgesel İstihdam Ofisi Temsilciler Toplantısı, Antalya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’ın yanı sıra Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar, Burdur Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Gencer, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nuri Dirik, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selçuk Senirli ile BAGEV mütevelli heyetinde bulunan tüm oda ve borsaların temsilcileri katıldı.
Toplantıda BAGEV İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı Reşat Güney, BAGEV’in çalışmasını yürüttüğü istihdam portalı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Batı Akdeniz’in en büyük ve etkin insan kaynakları portalı BAGEV istihdam portalının oluşturulduğunu söyleyen Güney, iş ve işçi arayanların ilk adresi olacak www.bagevkariyer.com’un aktif hale geldiğini kaydetti. Güney, iş arayanların artık CV’lerini www.bagevkariyer.com’da oluşturup, iş başvurusunda bulunabileceğini vurguladı. Bölgedeki belediyeler, oda ve borsalar gibi çok sayıda kurum ve kuruluşun referans alacağı istihdam portalında CV bankası oluşturulacağını anlatan Reşat Güney, portalın sadece iş ile işçiyi buluşturmayacağını, sektörün ihtiyacını karşılamak için eğitim programlarını da düzenleyeceğini kaydetti. Siteye üye olacak kurumların iş ilanlarını burada yayınlayabileceğini söyleyen Reşat Güney, bu ilanlar üzerinden iş başvurularını da yine siteden alabileceğini kaydetti. 

Portalda 16 arama kriterine göre CV’yi süzme imkanı olduğunu belirten Güney, iş arayanların eğitimine göre, özelliklerine göre hatta oturduğu yere göre bile işe yerleştirilebileceğini vurguladı. Güney, “Sitede Burdur’un, bölgedeki diğer illerin mahalleleri, semtleri tanımlı, yani bir fabrika işçi alırken işçi adayının fabrikaya yakın oturup oturmadığına göre tercih yapabilecek” dedi.

Siteye üye olan her kurumun CV havuzunu görme imkanı da bulacağını kaydeden Reşat Güney, “Böylece iş veren istediği özellikteki kişileri bünyesine katma imkanına sahip olabilecek. Mesela bir market zinciri mağaza müdürü mü arıyor. Gelen tüm başvuruları burada görüp, arama kriterlerine göre süzebilecek” diye konuştu.

İstihdam portalının bölgedeki gerçek işsiz rakamlarını da ortaya çıkaracağını anlatan Reşat Güney, işsiz birinin gidip borsa, oda, belediyelere form doldurduğunu ve her bir formun işsizlik rakamı olarak kayda geçtiğine dikkat çekti. Güney, “İstihdam portalı sayesinde bunun da önüne geçeceğiz. Sitenin aktif hale gelmesiyle işsizlik kaydı burada toplanacak ve bölgenin gerçek işsiz rakamı ortaya çıkacak” dedi.

ATB ve BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, istihdam portalı için altyapıyı hazırlayan firmaya teşekkür ederken, sitenin mevcut kariyer sitelerinden daha aktif olmasını hedeflediklerini anlattı. Çandır, istihdam portalının bölgedeki iş ve iş gücüne büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.