18/05/2024
Haberler

HAYDİ ANTALYA ÇİÇEK FESTİVALİ`NE

Süs bitkileri ve kesme çiçek sektöründe söz sahibi olan Antalya, bu yıl 12`nci kez çiçeğin hasat bayramı Çiçek Festivali`ni kutluyor. 2 milyon dal çiçeğin kullanılacağı Festival`de çiçeklerle süslenen 9 araç kortejde yer alacak. Festivalde 1000 adet EXPO bileti halka ücretsiz dağıtılacak.

Bu yıl 12`ncisi düzenlenen Çiçek Festivali, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde gerçekleşiyor. Festivale, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Akdeniz Üniversitesi, Interflora Çiçekleri Derneği, Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Çiçekçiler Odası, Antalya Gazeteciler Cemiyeti destek veriyor.

ÇİÇEĞİN HASAT BAYRAMI
Antalya, geleneksel hale gelen Çiçek Festivali`nin kutlamaları başladı. Festivalin ilk gününde Cumhuriyet Meydanı rengarenk çiçekler süslerken, onlarca tür çiçek vatandaşla buluştu. Festivalin ikinci günü geleneksel hale gelen kortejde yer alacak çiçekten araçların süslemeleri ise tam hız sürüyor. Halkın yoğun ilgi gösterdiği çiçekten araçların süslemesi için 1 milyonun üzerinde çiçek kullanıldı.

ÜCRETSİZ EXPO BİLETİ
Çiçek Festivali Düzenleme Komitesi üyesi, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Çiçek Festivali`ni bu yıl da renkli görüntülerle kutlayacaklarını bildirdi. Osman Bağdatlıoğlu, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Çiçek Festivali`ni EXPO ile bütünleştiğini belirterek, bu yıl 1000 adet EXPO biletini Festivale katılan vatandaşlara ücretsiz dağıtacaklarını bildirdi.

FESTİVAL PROGRAMI
Festival kapsamında 21 Mayıs Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı`nda kurulacak çadırlarda çocuklar, EXPO 2016 Antalya atölye çalışmalarına katılacak. Yine Cumhuriyet Meydanı`nda kurulacak sahnede çocukları eğlendirecek gösteriler düzenlenecek. 21 Mayıs Cumartesi günü 17.00`da Cender Otel önünde çiçekten arabalar yarışması düzenlenecek. 18.00`de de Cender Otel önünden tramvay yolunu takip ederek Cumhuriyet Meydanı`na kadar olan güzergahta kortej yürüyüşü gerçekleşecek. Tasarım yarışmaları, tahta bacak ve palyaçolarla renklenecek festivalde, korteje Büyükşehir Belediyesi`nin bandosu eşlik edecek. Çiçeklerle süslenmiş araçlarla rengarenk olacak Antalya sokakları, çiçek kostümlü çocuklarla şenlenecek.