21/02/2024
Haberler

HALKIN EN SEVDİĞİ FUAR YÖREX KAPILARINI AÇIYOR

Türkiye’nin alanındaki ilk ve tek fuarı olma özelliği taşıyan, yöresel ürünlerin varlığını koruyup, geliştirmek ve yöresel ürün üreticilerin gelişmelerine yardımcı olmak amaçlarıyla düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı kapılarını açıyor. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 22 Ekim de açılacak fuar öncesinde fuarı destekleyen kurumların temsilcileriyle birlikte tanıtım toplantısı düzenledi. ATB Toplantı Salonu nda gerçekleşen toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, ATSO Başkan Yardımcısı Ethem Tayfun Kavukçu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, BAGEV ve Burdur TSO Başkan Yardımcısı İbrahim Solak, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen in yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Bu yıl 5 incisi düzenlenecek YÖREX ile yöresel ürünlerin önemi ve farkındalığı noktasında ciddi yol kat ettiklerini kaydeden ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “Geçmiş dört yılın birikimi ve deneyimi ile daha yoğun katılımlı ve coşkulu bir fuar olacak. Tüketim ve üretim alışkanlıklarının deforme olduğu bu günlerde, bu toprakların bize verdiği, binlerce yıllık medeniyetlerin bize emanet ettiği bu değerlere tekrar sahip çıkmak, bunları ekonomiye kazandırmak, kısaca söylemek gerekirse insanımıza iş, aş edindirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu. Fuarın açılışına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve Birleşmiş Milletler FAO temsilcisinin katılacağını bildiren Çandır, fuarın 26 Ekim e kadar görülebileceğini söyledi.

ANADOLU AYARLARINA DÖNEBİLMEK İÇİN BU FUARI ÖNEMSİYORUZ

Çandır, Sizin Oraların Nesi Meşhur sloganıyla düzenlenen YÖREX in memleket özlemini gidereceğini belirterek, “Bir taraftan yaşadığı yerden çeşitli sebeplerle ayrılmış insanları tekrar yörelerine götüreceğiz. Diğer taraftan çeşitli nedenlerle aşırı göçle boşalan ilçelerimizde, köylerimizde üretimi tekrar harekete geçirmek çaba sarf ediyoruz. Bu anlamda sloganlaştırdığımız bir söz de var. Bu toprakların bize verdikleri, bize öğrettikleri daha doğrusu Anadolu’nun tüm nimetleri bu fuarda. Uzaklaştığımız Anadolu ayarlarına dönebilmek için bu fuarı önemsiyoruz” diye konuştu. Yöresel ürünlerle ilgili farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirten Çandır, “Bu bizim yöresel ürünlerle ilgili bir projemiz, bu fuarda bu projenin bir parçası. İlk başlandığında nette yöresel ürün satan firma çok az sayıda iken, şu anda oldukça fazla. Firmalarımız satış zincirleri ile anlaşma yaptılar ve ihracat planları yapmakta” dedi.

325 KATILIMCI
Fuarın 325 katılımcıyı ağırlayacağına dikkat çeken Çandır, “Fuara 110 oda ve borsa, 51 farklı kurum, 9 kalkınma ajansı ve 155 firma katılacak. Yurdumuzdaki 62 il ve Kıbrıs bu seneki fuarımızda temsil edilecektir”.
Fuarın coğrafi işarete çok önem verdiğine dikkat çeken Çandır ilk yılında 119 coğrafi işaretli olan ürün sayısı 183 ulaşmış durumda. Elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Tüm kurumların destekleri ile bunu başardık. Şimdi Antalya’da yaşayan ve dışarıdan gelen herkesin ziyaretini bekliyoruz” diye konuştu.

Sadece Fransa’da yöresel ürünlerin 70 milyon dolar düzeyinde bir ticaret hacmi bulunduğunu vurgulayan Ali Çandır, “Türkiye’nin 3 bin 500 tane yöresel ürünü var. Bunu yakalaması çok mümkün. Bizim mutfaklarımızda ve evdeki kullanımlarımızda bu ürünleri tüketiyoruz. Hane halkının 13 milyar liralık mutfak giderinin yaklaşık yüzde 30’ u da yöresel ürün” dedi.

FUARA GİRİŞ ÜCRETSİZ, ON NOKTADAN ÜCRETSİZ OTOBÜS KALKACAK
Çocukların özellikle fuara getirilmesini isteyen Çandır; “Kendi ürünlerimize sahip çıkmak ve çocuklarımıza bu ürünleri bırakmak için bu fuarı ziyaret edelim. Çocuklarımız da bu zenginliklerimizi görsünler” dedi.
Fuara girişin ücretsiz olduğunu hatırlatan Çandır; Antalya’nın 10 farklı noktasından saat 11:00 de hareket edecek ring seferleri olduğunu ve üzerinde YÖREX yazılı otobüslerle ücretsiz olarak fuar alanına ulaşımın sağlanacağını kaydetti. Çandır, fuara her gün Liman, Uncalı, Kundu, Güzeloba, Sigorta, Varsak, Düden, Döşemealtı, Arapsuyu ve Aksu dan ücretsiz seferler yapılacağını duyurdu. Fuara 100 bin ziyaretçi beklediklerini aktaran Çandır, Türkiye’de coğrafi işaretlenmiş ürünlerine katkı sağlayan bir gross marketin de standının olacağını belirtti.
Birlikte hareket edebilme kültürünü harekete geçirme adında tüm projelerde kurum ve kuruluşlarla her zaman ortaklaşa çalıştıklarını kaydeden Çandır turizm firmaları ile AKTOB ve rehberler odasının katkıları ile yabancı ziyaretçilerin fuarı ziyaretinin sağlanacağını belirtti.
TÜM KENT YAŞAYANLARIMIZI FUARDA GÖRMEK İSTİYORUZ
Çandır şöyle devam etti; “Biz çabaladık koşturduk. Rengârenk Türkiye haritasını gerçekleştirdik. Türkiye’nin birçok yerinden 2 milyondan fazla yaşayanı olan Antalya’mızda bu fuarı ziyaret etmeye bekliyoruz. Tüm kent yaşayanlarımızı fuarda görmek istiyoruz. Fuardan elde edilecek görüntülerle katılabilecek bir yarışmada düzenlenecek. Yarışma bahane bu görüntülerin tarihin sayfalarına kazınması amacımız”.
Basının desteği için teşekkür eden Çandır; “ Bu bizim projemiz. Bizim emeğimiz, bizim işimiz, bizim aşımız. Ortak paydamız son günlerde daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir arada olma kültürünü ortaya çıkaracağız” dedi.
BİRİKİMLERİN YANSIMASI
Yöresel ürünlerin, medeniyetin geçmişteki birikimlerinin yansıması olduğuna işaret eden Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, “Bu fuar Anadolu coğrafyasının birikiminin yansıması. Ürünlerin patent ve coğrafi işaret almasına ve bir çok ürünün yeniden işlenmesine vesile olacak bu fuar” dedi.

BU BİR TÜRKİYE BULUŞMASI
İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, “Her yıl çıtası yükseltilerek bu yıl beşincisini açacağımız bu fuarda sayın başkanın gayretlerini takdirle izliyoruz. Bu bir Türkiye buluşması. Antalya ön plana çıksa da tüm Türkiye’nin tanıtımı yapılmakta. Gelen turist ve yerli misafirlerimizin çok dikkatini çekeceğine inanıyorum. Bize düşen de Antalya’nın tanıtımını yapmak. Bize ayrılan stantta tanıtıma desteği vereceğiz” şeklinde konuştu.

GELENEKSEL ÜRÜNLERİN ADETLERİMİZLE BÜTÜNLEŞTİĞİ BİR FUAR
Anadolu’nun çok farklı kültürleri, dinleri, tarımsal ürünleri bünyesinde bulunduran ve ev sahipliği yapan bir ülke olduğunu kaydeden Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, “Bu geleneksel ürünlerin örf ve adetlerimizle bütünleştiği bir fuar. Hepimiz bir iki dönem geriye gidince köyle bir bağlantımız var. Bu bakımdan farklı illerdeki zenginliği buraya taşımak, kültür ve ürünlerin burada buluşması demek” diye konuştu.
Antalya’nın marka bir il olduğunu aktaran Erçin, “Bu ürünlerin sergilenmesi ile de bir zenginlik katılmış olacak. İnşallah önümüzdeki yılarda farklı ülkelerin de katılımı olur. Ortadoğu ve Balkan buluşması ve ardından uluslararası bir buluşma noktası olmasını temenni ediyorum” dedi.

YÖREX HALKIN EN SEVDİĞİ FUAR
ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, Antalya’da halkın en sevdiği fuarın YÖREX olduğuna dikkat çekerken, “Büyük zorluklarına rağmen gelişen bir fuar bu. Turizmcilerimize büyük görev düşmekte. Acentelerimiz turist otobüsleri ile fuarda yer alacak bu çok güzel bir haber. Yerli turistlerin de fuara çekilerek uluslararası hala gelmesi ve ihracata yol açması anlamında önemli. Bu fuar Türkiye’ de isim ve marka haline geldi” dedi.
FUARIN MİSYONU ÖNEMLİ
Antalya’nın Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olduğunu belirten Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, “Fuarın bu misyonu çok önemli. Türkiye’nin aydınlık yüzü olarak bu ürün ve markaları yurt dışına taşıyacak bir yapı olacağına, bir festival ve mega etkinliğe dönüşeceğine inanıyorum” dedi.