18/05/2024
Haberler

FAİR PLAY RUHU ZEYTİNPARK’TA YAŞIYOR

Çocuklara futbolda hoşgörüyü kazandırmak amacıyla, fair play kuralları ile oynanan Hoşgörü için Sokak Futbolu Turnuvası, Zeytinpark’ta başladı. 130 takımın yarıştığı Turnuvada, kazanan “hoşgörü” oldu.

Zeytinpark, Antalya Valiliği Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (LİDOSK) işbirliğinde düzenlenen Hoşgörü İçin Sokak Futbolu Turnuvası Zeytinpark’ta başladı. Müsabakalar, minikler, küçükler, yıldızlar, gençler kategorisinde düzenleniyor. İlk gün, 130 takımın yarıştığı turnuvada yüzlerce öğrenci, futbol aracılığıyla hoşgörü, yardımlaşma, paylaşım, mütevazi ve anlayışlı olmayı öğrendi.

Zeytinpark’ta kurulan 10×15 metrelik alanında 3`er kişilik takımların oynadığı Sokak Futbolunda her maç 3 dakika sürdü. Maça 6`şar fair play puanına sahip olarak başlayan takımlar, oyuna el sıkışarak başladı, oyun biterken de el sıkışarak ayrıldı. Oyunculardan birisi el sıkışmayan takımın fair play puanı düştü. Oyunda hata yapan oyuncuya hakem düdük çalarak uyarınca takımın 2 puanı silinirken, hatayı kendisi fark edip hakem düdük çalmadan rakipten özür dileyen takıma 1 fair play puanı verildi. Turnuvaya katılan Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan, başlangıç vuruşunu yaparken, “Barış ve hoşgörü temel değerler. Çocuklarımızın bu değerlerle yetişmesini temenni ediyorum. Turnuvanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kan, turnuvaya katılan çocuklarla sohbet etti.

TÜRKİYE’DE İLK
Antalya Ticaret Borsası ve Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Zeytinpark’ta düzenlenen Hoşgörü için Sokak Futbolu Turnuvası’na yoğun katılım olduğunu belirterek, “Avrupa’da 26 ülkede tamamı fair play oyun kuralları ile oynanan futbol turnuvasını Türkiye’de ilk kez Antalya’da gerçekleştirdik. Futbol aracılığıyla toplumsal barışa katkı sunma hedefindeyiz. Hoşgörü gibi kavramlar çocukluk döneminde benimsenirse daha kalıcı oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KAZANAN HOŞGÖRÜ
Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği etkinlik sorumlusu Osman Pişirici, 130 takımın Zeytinpark ev sahipliğinde hoşgörü için yarıştığını belirterek, “Bu turnuvanın kazanını hoşgörü ve barış olacak” dedi. 20 Mayıs Pazar günü final maçı ile turnuvanın tamamlanacağını bildiren Pişirici, futbol aracılığıyla gençler arasında hoşgörüyü artırmayı hedeflediklerini anlattı.