18/05/2024
Haberler

Erzincan tulumu, Cimin üzümü YÖREX’te

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde bu yıl 5 incisi 22-26 Ekim de düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı na Erzincan yöresel ürünleriyle katılacak. Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Polat, geçen yıl katıldıkları YÖREX ten müthiş bir geri dönüşüm aldıklarını belirterek, bu yıl da Erzincan tulum peyniri, Cimin üzümü, Erzincan bakırı ile YÖREX te yer alacaklarını bildirdi. Polat, ” Erzincan tulum peyniri, Cimin üzümü ve Erzincan bakır işlemeciliğinin Erzincan için müthiş ekonomik getirisi var ve tanıtım açısından bu ürünleri çok önemsiyoruz. YÖREX te de bu ürünlerimizle yer alacağız” dedi.

7 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYAN TULUM PEYNİRİ YÖREX TE

Tulum peynirinin 7 bin kişiye istihdam sağladığına dikkat çeken Selçuk Polat, “Keza Cimin Üzümünün tüm Türkiye de çok beğenilen bir tat olması, bakır işlemeciliğinin müthiş bir el emeği ve göz nuru olması hasebiyle bu konuya özellikle Erzincan ın tanıtımında ve ekonomik getirisinde büyük bir katkı sağladığını biliyoruz. YÖREX e katılmamızın en önemli hedefi bu ürünlerin ekonomik değerinin yükseltilmesi” diye konuştu.

Van da bir lokumcunun Antalya daki YÖREX Fuarı nın ardından 80 otelle iş bağlantısı yaptığını kaydeden Selçuk Polat, “Hatta Van lokumuna uluslararası talebi olduğu da söyleniyor. Avrupa ya ürünün gönderilmesi düşünülmektedir. Bizimde dediğimiz gibi Erzincan Tulum Peyniri bölgemizin özellikle coğrafi işaret tescili Ticaret ve Sanayi Odamızda olan ve Türkiye de eşi benzeri bulunmayan bir tattır. Keza bizim Cimin Üzümümüz, özellikle Türkiye de müthiş talep gören, sezonunda da yok satılan bir ürünümüzdür. Bunların bölgede özellikle daha iyi tanınması açısından önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

Binlerce ziyaretçiyi ağırlayan YÖREX in bölgelerin tanıtımı iyi bir fırsat olduğunu kaydeden Erzincan TSO Başkanı Selçuk Polat, “Bizim Erzincan ımızın ve ürünlerimizin tanınması açısından önemli olduğunu düşünerek önümüzdeki bu fuarda Erzincan ı en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyorum” dedi.