27/02/2024
Haberler

ENFLASYONDA ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMMI

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, çift haneli rakamlara dayanan enflasyonda, Ekim’in ilk günü elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9’luk zammın korkuttuğunu belirtirken, zammın doğrudan ve dolaylı etkilerinin önümüzdeki aylarda ortaya çıkacağı endişesi taşıdıklarını kaydetti. Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon verilerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu.

“TÜİK’in verilere göre, Eylül ayında bir önceki aya göre, tüketici fiyat endeksinde yüzde 0,14 yurt içi üretici fiyat endeksinde ise yüzde 0,85 artış gerçekleşti. Uzmanların aylık TÜFE beklentisi yüzde 0,40 olmasına karşın, gerçekleşme bu rakamın altında kaldı tüketici bazlı aylık fiyat artışı 0,14 oldu. Yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 9,36 beklentilerine karşın 6 aydır ilk kez yüzde 9’un altında kalarak yüzde 8,86, ÜFE’de ise yüzde 9,84 şeklinde gerçekleşti. Eylül ayında endekste kapsanan 432 maddeden 274’ünün ortalama fiyatında artış, 94 ünün ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 64 maddenin ortalama fiyatında ise herhangi bir değişim yaşanmadı.

EN PAHALI 9’UNCU BÖLGEYİZ

TÜİK verilerine göre, Antalya, Burdur ve Isparta’nın yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde Eylül ayındaTÜFE’deki “artış” ülke genelinin altında kalarak bir önceki aya göre yüzde 0,07, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,65, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,83, oniki aylık ortalamalara göre ise yüzde 8,60 oldu. Bu sonuçlar ışığında Batı Akdeniz Bölgesi’nin fiyat artışı sıralamasındaki yerinin, aylık bazda 15’inci, 2013 yılının Eylül ayına göre ve oniki aylık ortalamaları bazına göre ise 13’üncü sırada olduğu söylenebilir. Ocak-Eylül 2014 döneminde ise Batı Akdeniz Bölgesi 26 alt bölgenin içerisinde 9’uncu en pahalı bölge olmuştur.

OKULLARIN AÇILMASI ESNAFI SEVİNDİRİRKEN TÜKETİCİYİ ÜZDÜ

Türkiye genelinde Eylül ayındaki fiyat artışları ürün bazında incelendiğinde, yüzde 12,61 artışla “yeşil soğan”ın, harcama grubu bazında incelendiğinde ise yüzde 1,78 artışla “eğitim” grubunun “zam şampiyonu” olduğu söylenebilir. Eylül ayında eğitim öğretim sezonunun açılmasıyla birlikte eğitime yönelik harcamalarda bir artış gerçekleşmiş, bu talep artışı da doğal olarak fiyatlara yansımıştır. Buna paralel olarak özel üniversitelere yönelik fiyat artışlarının yüksek olması da eğitim grubunun yüksek enflasyon rakamlarına ulaşmasına yol açmıştır. Ürün grubu artışlarının da tarımsal bazlı gıda ürünü olması, mevsimsel etkileri ve kuraklığı ön plana çıkarmaktadır. Ülkemizde geçtiğimiz ay fiyatı en az artan harcama grubu yüzde 0,11’lik bir artışla ulaştırma oldu.

LİMON ÇAKILDI MAYDONOZ UÇTU

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde Eylül ayında beklentilerin aksine fiyatı düşen ürünlerin başında ise limon geldi. Limonun fiyatı yüzde -32,42 düştü. Batı Akdeniz Bölgesindeki Eylül ayındaki fiyat değişimleri gıda ürünleri bazında değerlendirildiğinde ise; aylık en fazla fiyat artışı yüzde 13,02 artışla maydonoz, yüzde 8,86 artışla fındık ve yüzde 7.94 artışla yeşil soğanda görüldü.

ELEKTRİK VE DOĞAL ZAMMI ENDİŞESİ

Uzmanlar, Eylül ayındaki bu gerçekleşmelerle birlikte Ekim ayı başında uygulamaya konulan yüzde 9’luk elektrik ve doğalgaz fiyat artışının enflasyona yansımasının yüzde 0,4 olacağını öngörmektedir, Ancak bizler bu tahminin çok iyimser kaldığını ve elektrik ile doğalgazın, üretim ve tüketimdeki doğrudan/ dolaylı etkilerinin olduğu düşünüldüğünde olası artışın daha yüksek olacağı kanaatini taşımaktayız. Ayrıca dolardaki oynaklık ve önümüzdeki dönemde kur etkisiyle birlikte artan maliyetler enflasyon üzerindeki olumsuz etkisini sürdüreceğini düşünmekteyiz.

ENFLASYON DİRENİYOR

Bunun yanında kuraklık ve gıda fiyatlarının da etkisiyle enflasyon güçlü direnişini sürdürmektedir. Enflasyon rakamlardaki halihazırdaki tablonun pek iç açıcı olmaması ve Merkez Bankası’nın faiz indirimine ara vermesi, enflasyonun halen yüksek risk taşıyan bir unsur olduğunu kanıtlamaktadır. Zira Eylül’de faiz indirimine ara vererek ve sıkı para politikasıyla talebi de kısmayı amaçlayan Merkez Bankası, enflasyonda iyileşme görülene kadar para politikasındaki bu duruşun devam edeceğini vurgulayarak, yegane hedefinin fiyat istikrarının korunması olduğunu yineledi. Bizler de dolarda yaşanan hızlı oynaklığın önümüzdeki dönemde de devam etmesiyle birlikte artan maliyetlerin enflasyon üzerindeki olumsuz etkisini sürdüreceğini ön görmekteyiz. “