04/03/2024
Haberler

ENFLASYONDA ÇİFT HANEYİ ERKEN GÖRDÜK

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu`nun (TÜİK) açıkladığı Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
Tüketici enflasyonunun (TÜFE) Türkiye ortalamasında yüzde 0.81, üretici enflasyonunda (Yİ_ÜFE) ise yüzde 1.26 artış yaşandığını belirten Çandır, tüketici enflasyonunun yüzde 10.13, üretici enflasyonunun ise yüzde 15.36 olduğunu kaydetti. Şubat ayı enflasyon rakamlarının beklentinin üzerinde gerçekleştiğine dikkat çeken Çandır, “Ocak ayında enflasyon beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmişti. Beklentiler çift haneli enflasyon rakamının mayıs ayında görüleceği üzerineyken, çift haneli rakamlara şubat ayında ulaşılması yıl sonu enflasyon hedefine ulaşılamayacağı gerçeğini bizlere göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.
Çandır, şubat ayında ana harcama gruplarına göre en fazla artışın yüzde 2.17 ile sağlıkta yaşandığını belirterek, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1.38, konutta yüzde 1.18, eğlence ve kültürde yüzde 0.89, gıdada ise yüzde 0.84 oranında artış gerçekleştiğini kaydetti.
DÖVİZ KURUNDAKİ ARTIŞIN ETKİSİ
Şubat ayı enflasyon rakamının beklentinin üzerinde gerçekleşmesinde döviz kurundaki artışın etkisine dikkat çeken Ali Çandır, “Geçmişte Türk Lirası, döviz karşısında kazandığı değeri kısa bir sürede aşırı derecede kaybetti. Dövizdeki aşırı artış ithal edilen hammadde fiyatlarını yukarı çekerek enflasyonun maliyet odaklı artmasına yol açmıştır” diye konuştu.
BATI AKDENİZ`DE ORTALAMANIN ÜZERİNDE
Tüketici enflasyonunun Antalya, Burdur, Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz`de yüzde 3.33 rakamıyla ülke ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini belirten BAGEV Başkanı Çandır, üretici enflasyonunun ise ülke ortalamasıyla aynı oranda olduğunu kaydetti. Çandır, “Bölgemiz ekonomisi ve ticareti uzunca bir dönemdir ülke ortalamasının üzerinde durgunluk yaşıyor. Bu durgunluğu aşmamızın yolu ise karar vericilerin bölgemize özgü iyileştirici tedbirleri zamanında alması ve uygulamasından geçiyor” diye konuştu.
MERKEZ BANKASI VURGUSU
BAGEV Başkanı Ali Çandır, enflasyon beklentilerindeki sapmalara rağmen güçlüklerin aşılabileceğini bildirirken, “Merkez Bankası`nın tek bir enstrümana bağlı kalmadan alacağı bağımsız ve güçlü kararlar ekonomiyi rahatlatacaktır. Merkez Bankası`nın bu konuda göstereceği kararlı tavır ekonomik göstergelere olumlu yansıyacaktır” diye konuştu.