04/03/2024
Haberler

EN ÇEVRECİ PROTOKOLE İMZA

Antalya Valiliği ile Zeytinpark A.Ş. arasında, Antalya kent merkezinin en geniş yeşil alanı olan Zeytinpark`ın çocuk ve gençlerin doğa yürüyüşlerine açılmasını öngören protokol imzalandı.
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ile Zeytinpark A.Ş. arasında `öğrencilerin yerinde uygulamalı eğitim yapmasına ilişkin işbirliği protokolü` imzalandı. Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Ticaret Borsası ve Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Tevke`nin katılımıyla gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Ali Çandır, Zeytinpark Projesi`nin hazır olduğunu ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın değerlendirmesini beklediğini bildirdi. Antalya`nın akciğeri konumundaki 2630 dekarlık alanı halkla buluşturmayı planladıklarını belirten Çandır, çocuklar ve gençleri doğayla buluşturmak için proje geliştirdiklerini bildirdi. Çandır, “Projemizi Valimize aktardık, Valimizin desteğiyle Milli Eğitim Müdürlüğümüz`le birlikte iki etaplı çalışmayı eğitim takviminin ikinci döneminde başlatacağız” diye konuştu.
ÇOCUKLAR DOĞAYLA BULUŞACAK
Proje hakkında bilgi veren Çandır, “Birinci aşaması ilkokul öncesi ve birinci sınıf çocuklarına yönelik `doğada öğren` eğitim çalışması. Çocuklarımıza Zeytinpark`ta bitkilerle, canlılarla doğa bilinci vermek hedefimiz. Projenin ikinci aşaması ilk, orta ve lise öğrencilerine yönelik. Bölgede 2 kilometre ile 8 kilometre arasında değişen 7 parkur oluşturduk. Çocuklarımız bu parkurlarda nefes alma, yürüme tekniklerini öğrenecekler, doğa ile buluşacaklar” diye konuştu. Çandır, projeye sahip çıkan Antalya Valisi Muammer Türker ve Milli Eğitim Müdürlüğü`ne teşekkür ederken, “İnşallah Antalya`da bir çok gencimizi kent stresi ve betonun dışında doğayla buluşturacağımız bir çalışmayı gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
ZEYTİNPARK CANLANIYOR
Antalya Valisi Muammer Türker, Zeytinpark`ın kentin merkezinde ve ulaşımı rahat olan bir bölgede olduğunu belirterek, bölgenin Antalyalıların hizmetine sunulması için projeye çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti. Zeytinpark`ı ziyaretinde Ali Çandır`ın proje hakkında kendisine bilgi verdiğini belirten Türker, “Zeytinpark`ın canlandırılması noktasında güzel bir çalışmanın olduğunu gördüm. Doğayla iç içe bir ortamın oluşturulması, okullarımıza, gençliğimize hizmet etmesi yönünde niyet oluştu. Bu çalışmayı birlikte yürütebileceğimiz kanaatine vardık” dedi.
ZEYTİNPARK YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR
Özellikle gençlerin şehrin stresinden kurtulacağı, nefes alacağı alanlara ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Vali Türker, “Zeytinpark`ta insanların nefes alacağı bir çalışma yürütülüyor” dedi. Antalya`nın doğal güzelliklerini görmek üzere dünyanın dört bir yanından insanların geldiğini belirten Vali Türker, “Antalya`da yaşayan insanların, çocuk ve gençlerin bu güzelliklerden mahrum bırakılması düşünülemezdi. Bu anlamda Zeytinpark Projesi çok anlamlıdır. Başta Borsa Başkanımız Ali Çandır, Zeytinpark Yönetimi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türker, EXPO 2016 Antalya`ya ev sahipliği yapan bir kentte böyle bir projeye destek veren Milli Eğitim Müdürlüğü`ne de teşekkür etti.
Konuşmaların ardından alanın okul öncesi, ilk, orta ve lise öğrencilerine açılmasını öngören protokol imzalandı.