18/05/2024
Haberler

DİYARBAKIR KARPUZU, ÖRGÜ PEYNİRİ, KADAYIFIYLA YÖREX`TE

Antalya Ticaret Borsası`nın “Sizin oraların nesi meşhur?” sloganıyla bu yıl 7`ncisini 26-30 Ekim`de düzenleyeceği Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, doğu ile batının, kuzey ile güneyin buluşma noktası haline geldi. Köklü kültüre sahip Diyarbakır da yöresel değerleriyle YÖREX`te yerini alacak.
EKŞİLİ DOLMA, İÇLİ KÖFTE İKRAM EDİLECEK
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin desteğiyle düzenlenen YÖREX`e her yıl katıldıklarını belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, kültürlerin ve değerlerin buluşma noktası YÖREX`te bu yıl da yer alacaklarını bildirdi. Köklü geçmişe sahip Diyarbakır`ın çok sayıda coğrafi işaretli ürünü bulunduğunu belirten Sayar, bu yıl YÖREX`te coğrafi işaretli Diyarbakır kapruzu, örgü peynir, tel kadayıf, Karacadağ pirinci, el işlemesi Diyarbakır hasırı bilezik ile yer alacaklarını belirtti. Sayar, Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır surları, Diyarbakır Hevsel bahçelerinin görsellerin kullanılacağı Diyarbakır standında ekşili dolma ve içli köftenin ziyaretçilere ücretsiz ikram edileceğini bildirdi. Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Valiliğin de katılımıyla kalabalık bir ekiple EXPO Center`da olacaklarını kaydeden Sayar, “Geçmiş yıllarda geri dönüşler aldığımız YÖREX`i önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.
YÖREX REKABET GÜCÜNÜ ARTIRIYOR
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, köklü geçmişe sahip Diyarbakır`ın ürünleriyle YÖREX`te yer almasının fuara güç kattığını söyledi. YÖREX`e katılan yöresel ürünlerin ulusal market ağları ve uluslararası piyasalarda rekabet gücünün arttığını kaydeden Çandır, geçmiş yıllarda fuara katılan ürünlere talebin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Diyarbakır`ın el emeği göz nuru ürünlerinin yanı sıra kültürel mirasıyla YÖREX`te olacağını belirten Çandır, “Bu da bizleri ayrıca memnun ediyor” dedi. Çandır, YÖREX`in gelişmesi ve büyümesinde emeği geçen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere oda ve borsa başkanları, kalkınma ajansları ile yerel yönetimlere teşekkür etti.