18/05/2024
Haberler

ÇOCUKLAR ZEYTİNPARK’TA TARIMI VE DOĞAYI ÖĞRENDİ

Antalya Ticaret Borsası(ATB), Antalya Tarım Konseyi (ATAK), Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “Tarım ve Çocuk Çalıştayı” düzenlendi. Kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark’ta düzenlenen çalıştayda, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından çocuklara, geçmişten günümüze tarım, çevre, su ürünleri, hayvanların ve bitkilerin dünyası konularında eğitimler verildi.

KUZU SEVDİLER, BİTKİ DİKTİLER
Çalıştay kapsamında çocuklar teorik eğitimin yanında sahada pratik uygulamada yaptı. Alana gelen koyun sürüsündeki kuzu ve koyunları kucaklayıp seven çocuklar, domates ve biber fidelerini toprakla buluşturdu. Kurutulmuş balon balıkları ve diğer balık türlerini ellerine alarak inceleme fırsatı bulan çocuklar, alandaki bitki varlığını tek tek inceledi. Ağaçların yaşının nasıl bulunacağını öğrenen çocuklar, doğanın dilini anlamaya çalıştı.

Çalıştayda gelecek nesillere tarımı tanıtmak, tarımı sevdirmek, çocukların doğa bilincini ve tarıma olan ilgisini artırmak hedeflendi. Eğitimin ardından çocuklar, ayrı ayrı masalarda öğrendiklerini kendi aralarında tartışıp, tarımla ilgili görüş ve önerilerini dile getirdi. Çocukların dile getirdiği görüş ve önerileri çalıştayın sonuç bildirgesine yansıdı.

Çalıştayda, Prof. Dr. Bülent Topkaya çevre eğitimi, Prof. Dr. Jale Korun ve Mehmet Gökoğlu su ürünleri eğitimi, Prof. Dr. Tuncay Neyişçi ekoloji eğitimi, Doç. Dr. Aşkın Galiç hayvansal üretim eğitimi, Doç. Dr. Nafiye Ünal bitkisel üretim eğitimi verdi.

ÇOCUKLARIMIZ TARIMDAN UZAKLAŞTI
ATB ve ATAK Başkanı Ali Çandır, pandeminden sonra iklim değişikliği ve son yaşanılan savaştan sonra tarımın gıdaya erişimin öneminin bir kat daha arttığına dikkat çekti. Tarımda sürdürülebilirlikle ilgili bir sorun olduğunu kaydeden Çandır, “Biz de 23 Nisan’da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüyle Antalya’nın 2 bin 630 dönümlük yaşam alanında öğrencilerle bir araya geldik. Tarımı onları anlatmak, onların bakış açılarından tarıma yön verecek bulgulara ulaşmaya çalışıyoruz. Kentleşmenin, küreselleşmenin getirdiği betonlaşmayla birlikte çocuklar tarımdan uzaklaştı, insanlar üretimi bıraktı. Biz şimdi tekrar çocuklarla bu bağı kurabilir miyiz, onların yaklaşımıyla tarıma itibar kazandırabilir miyiz, gıdaya erişimi yaygınlaştırabilir miyiz diye, çıktılar almaya çalışıyoruz. Buradan çıkacak sonuç bildirgesinde yapabilecek olduklarımızı yapmaya çalışacağız” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZ DAHA BAŞARILI OLACAK
Bu çalıştayın iyi bir başlangıç olduğunu dile getiren Ali Çandır, “Biz artık tüketmekten çok, üretmeye, yıpratmaktan çok yenilemeye, yok etmekten çok geliştirmeye ihtiyacımızın olduğu dönemdeyiz. Özellikle çocuklarımıza, çevre bilincini, gıdaya erişimi, tarımı verebilirsek önemli bir çıktı elde etmiş olacağız. Bizler yeteri kadar sürdürülebilirlik noktasında başarılı olamadık, umuyoruz ki çocuklarımız bizden da çok başarılı olacaklar” diye konuştu.

800 MİLYON İNSAN AÇ
Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, bu yıl 23 Nisan’da farklı bir etkinlik yapmak istediklerini belirterek, “Antalya Ticaret Borsası’yla birlikte çocuklarımıza yönelik tarımla ilgili tarım ve çocuk çalıştayı düzenledik. Çocuklarımıza konusunda uzman üniversiteden hocalarımızla bitkiyi, tarımı, toprağı, su ürünleri ve hayvancılığı anlatalım daha sonra çocuklarımız bize öneri sunmasını istedik” dedi.

Dünyada en fazla konuşulan konulardan birinin tarım olduğunun altını çizen Karaca, “ Dünyada şuanda 800 milyon insan aç, bunun bir çok nedeni var. Kırsal nüfus sürekli azalıyor, gençler tarıma ilgisi az. Çocuklarımız ne düşünüyor, bizlere ne önerebilir öğrenmek istedik. Hem onlar tarımı sevdirelim hem de onların fikrilerinden yararlanmak için böyle bir çalışma yaptık. Salonlarda değil bunu doğada yapıyoruz” diye konuştu.

Çalıştayın sonunda çocuklara dikmeleri için karpuz, biber ve domates fideleri ile çevre ile ilgili kitaplar armağan edildi.