21/02/2024
Haberler

ÇİÇEKÇİ UCUZ ELEKTRİK BEKLİYOR

Antalya Ticaret Borsası Çiçekçiler Meslek Komitesi Başkanı Hasan Yazıcı, çiçek üretiminde ve depolanmasında kullanılan elektriğin farklı fiyatlandırıldığını belirterek, sulamada uygulanan indirimli elektriğin depolama ve paketlemede uygulanmadığını söyledi. Yazıcı, havaların ısınmasıyla özellikle depolamada fazla elektrik tüketen çiçekçilik sektörünün elektrik fiyatlandırmasında indirim beklediğini kaydetti.

Hasan Yazıcı, çiçek yetiştiricilerinin yüksek elektrik maliyetiyle depolama ve paketleme yaptığını belirterek, buna rağmen devletin sadece sulamada kullanılan enerjide çiçekçilik sektörüne destekte bulunduğunu kaydetti. Yazıcı, “Bizim çiçek yetiştirirken sulamada kullandığımız enerji az, depolama ve paketlemede makine gücü olarak kullandığımız enerji daha fazla. Biz KOSGEB üyesi olmadığımız için sanayici olarak sayılmıyoruz ama çiçek üretirken kullandığımız enerjiyi makine gücü olarak kabul ediliyor ve sanayicinin kullandığı tarife üzerinden biz enerji kullanıyoruz. En büyük sıkıntımız bu. Hem sanayici sayılmıyoruz hem sanayiciler gibi enerji sarf ediyoruz ama desteklenmiyoruz” diye konuştu.

Hava sıcaklığının artmasıyla çiçeğin depolanmasında kullanılan elektrik sarfiyatının da arttığını dikkat çeken Yazıcı, “Depolama paketlemede kullandığımız elektriği çok pahalı kullanıyoruz. Havaların ısınmasıyla özellikle depolamada kullandığımız enerji miktarı artacak. Bu çerçevede Enerji Bakanlığı’ndan destek bekliyoruz. Sadece çiçekçilik değil tarım sektörünün tamamında elektrik girdileri çok fazla. Elektrikte alternatif enerji kaynaklarıyla ilgili ciddi bir hibe programının başlatılmasını da talep ediyoruz” dedi.

Kurdaki düşüş, girdilerdeki artışlarla sektörün gelişmesine engel olduğunu belirten Hasan Yazıcı, devletin enerji desteğiyle yüzlerce kişiye istihdam sağlayan çiçekçilere destek olabileceğini vurguladı