21/02/2024
Haberler

BURDUR BORSA`DAN ANTALYA BORSA`YA HAYVANCILIK FUARI DAVETİ

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır`ı ziyaret etti. Hayvancılık sektörünün zor bir dönemden geçtiğini belirten Başar, bu zor dönemin yeni girişimlerle atlatılması gerektiğini kaydetti. Başar, bu çerçevede 28 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı`nı düzenleyeceklerini bildirdi. Fuarın 6 bin 500 metrekare Burdur kapalı pazar yerinde düzenleneceğini belirten Başar, bu yıl hayvancılık sektöründeki teknolojik gelişmelerin sergileneceği fuarın fark yaratacağını söyledi. Fuara 70 firmanın katılımını beklediklerini bildiren Başar, “Fuarda küçük ve büyükbaş hayvanlarımızı teşhir edeceğiz. Fuarda çiftlik ekipmanları ve teknolojiler, genetik alanındaki son yenilikler, yem sektöründeki gelişmeler görücüye çıkacak. Fuarda sektörün önde gelen firmaları, birlikler, kooperatifler stant açacak. Burdur süt sağım ekipmanları ve tarım ekipmanlarında son yıllarda atılım içerisinde, bu potansiyelimizi Türkiye`ye göstermek istiyoruz” dedi.
DÜVE GÜZELİ SEÇİLECEK
Aralarında Hollandalıların da bulunduğu jürinin, düve, honamlı keçisi ve oğlak güzelini seçeceğini kaydeden Yılmaz Başar, çiftçiler yarışıyor bilgi yarışmasının da fuara renk katacağını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik`in davetli olduğu fuara, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve yönetimini davet eden Yılmaz Başar, Türkiye`ye örnek olan Tarım Konseyi üyelerini de fuarda görmekten mutluluk duyacaklarını ifade etti.
HAYVANCILIK GELİŞTİRİLMELİ
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, hayvancılığın bölge için önemine dikkat çekerken, Burdur`un bölgenin hayvancılık merkezi olması ve bunun geliştirilmesini önemsediklerini kaydetti. BAGEV olarak Hayvancılık Çalıştayı düzenlediklerini anımsatan Ali Çandır, bununla ilgili çok iyi geri dönüşler aldıklarını vurguladı. Burdur`da teknolojiyi de içeren bir hayvancılık fuarı düzenlenmesinin önemine dikkat çeken Ali Çandır, “Bizler elimizden geldiği kadar böyle organizasyonlara destek vermeye çalışıyoruz. Bölgemizde hayvancılık geliştirilmeli. Fuarın bölge hayvancılığına güç katacağına inanıyorum” diye konuştu.